Czy masz pojedyncze braki zębowe, a Twoim głównym celem jest estetyczna odbudowa wszystkich zębów? Czy chciałbyś wykonać popularny obecnie bonding i nie wiesz, jak go połączyć z implantami?
W tym artykule opowiem, w jaki sposób jest planowane i wykonywane kompleksowe leczenie, uwzględniające uzupełnienie braków zębów wraz z innymi rodzajami leczenia, które docelowo mają doprowadzić do odzyskania pięknego uśmiechu. Na końcu zwrócę też uwagę na bardzo poważny błąd, który może się zdarzyć podczas wykonywania bondingu. Zapraszam do lektury!
Z tego wpisu dowiesz się:
- czym jest bonding zębów i czym różni się od licówek?
- jak planuje się kompleksowe leczenie stomatologiczne, aby efekt był trwały?
- jaki błąd można popełnić podczas wykonywania bondingu?
- dlaczego podczas leczenia ważna jest współpraca specjalistów z wielu dziedzin stomatologii?
Licówki i bonding – metamorfozy uśmiechu na dwa sposoby
Zacznijmy od tego, czym jest bonding. Jest to nieinwazyjny zabieg z zakresu stomatologii estetycznej, który ma na celu poprawę wyglądu zębów za pomocą materiałów kompozytowych. Całą procedurę możemy wykonać podczas jednej wizyty u stomatologa.
Procedura ta może być wykonywana w różnych przypadkach:
- Do poprawy kształtu zębów.
- Do zamaskowania przerw między zębami.
- Do poprawy koloru zębów.
Podobne efekty osiągamy za pomocą licówek porcelanowych. Licówki są to cieniutkie porcelanowe łuski przyklejane do powierzchni zębów. Dla niewtajemniczonych, licówki mogę porównać do tipsów przyklejanych do paznokci.
Różnica między bondingiem a licówkami polega przede wszystkim na trwałości. Zakłada się, że efekt bondingu zębów utrzymuje się 5 lat, a w przypadku licówek porcelanowych jest to około 15 lat. Licówki porcelanowe nie przebarwiają się, a przy bondingu do takich przebarwień może dochodzić.
Jednak, przy kompleksowym leczeniu, zarówno bonding zębów, jak i wykonanie licówek, jest tak naprawdę ostatnim jego etapem.
Planując zabieg bondingu, leczenie musimy zaplanować kompleksowo, aby odbudowa była trwała i funkcjonalna.
Zanim bonding czy licówki… Jak powinien wyglądać szczegółowy plan leczenia?
Pierwszym krokiem jest kompleksowa konsultacja stomatologiczna wraz z diagnostyką. Na niej weryfikowane są wszystkie problemy i potrzeby każdego pacjenta. Aby wykonać bonding zębów, najpierw trzeba odpowiednio przygotować warunki w jamie ustnej. Nie możemy przeprowadzić ostatecznej odbudowy zębów, jeśli pacjent posiada braki zębowe lub zęby są krzywe, bądź nie znajdują się na swoich miejscach. To wszystko może mieć wpływ na niepowodzenie leczenia estetycznego.
Jakie więc kroki składają się na nowy uśmiech pacjenta?
- Higienizacja.
- Leczenie biologiczne i ewentualne usunięcie pozostałości zębów naturalnych.
- Planowanie uśmiechu, najczęściej obecnie wykonywane cyfrowo.
- Leczenie ortodontyczne, jeśli jest taka potrzeba.
- Leczenie implantologiczne.
- Leczenie protetyczne.
W pierwszej kolejności pacjent wykonuje higienizację oraz biologiczne leczenie zębów. Jest to warunek konieczny do podjęcia dalszego leczenia, ponieważ istotne jest, aby zęby były zdrowe i żeby w jamie ustnej nie występowały bakterie i stany zapalne.
Następnie, jeśli występują u pacjenta jakiekolwiek nieprawidłowości w położeniu zębów, kierowany jest do ortodonty. Ustawia on zęby w prawidłowej pozycji i przygotowuje pacjenta do dalszego leczenia. Jeśli wada ortodontyczna jest niewielka, istnieje możliwość, aby nawet lekarz protetyk za pomocą specjalnych nakładek skorygował zęby w takim zakresie, jaki będzie mu potem potrzebny do zrealizowania ostatecznego planu, czyli bondingu lub licówek i koron.
Kolejnym etapem, po leczeniu ortodontycznym, jest leczenie implantologiczne. Rozpoczyna się ono od dokładnego zaplanowania pozycji implantów, aby idealnie odbudować na nich zęby i aby współgrały z odbudową na zębach własnych.
Jeśli etapy rekonstrukcji nie zostałyby poprzedzone leczeniem ortodontycznym, wówczas implanty zostałyby wszczepione w nieprawidłowe pozycje. A to jest już proces nieodwracalny. Implanty blokują bowiem możliwość przesuwania się zębów w kości.
Po zakończeniu planowania produkuje się szablon chirurgiczny, za pomocą którego implanty wszczepiane są precyzyjnie w zaplanowane miejsca.
Po zintegrowaniu się implantów z kością przechodzimy do ostatecznego etapu – etapu protetycznego.
Na tym etapie lekarz protetyk po raz kolejny dokładnie planuje nowe zęby pacjenta – te, osadzone na implantach oraz te, które będą odbudowane za pomocą bondingu lub licówek. W tym celu skanuje pacjenta skanerem wewnątrzustnym. Na podstawie skanów technik dentystyczny planuje cyfrowy uśmiech pacjenta, który lekarz akceptuje lub wdraża korekty potrzebne do uzyskania idealnego efektu.
Po zaakceptowaniu projektu lekarz otrzymuje szablon, na podstawie którego wykonuje zęby tymczasowe, które przymierza pacjentowi w gabinecie. Na tym etapie pacjent wraz z lekarzem ustalają, jak mają wyglądać nowe zęby. Lekarz ocenia zęby przede wszystkim pod względem funkcjonalnym – analizuje m.in. kształt i długość zębów, sprawdza, czy wszystkie linie uśmiechu są prawidłowo zachowane oraz przeprowadza testy fonetyczne, o których mówiłem w filmie poświęconym tej tematyce.
Natomiast to pacjent decyduje czy dobrze się czuje w nowych zębach i czy po prostu mu się podobają. Po akceptacji przez obie strony, lekarz zleca wykonanie ostatecznego szablonu, który posłuży do wykonania bondingu. Dodatkowo technik przygotowuje korony protetyczne, które są mocowane na implantach podczas tego samego etapu.
Jak wygląda bonding krok po kroku?
- Powierzchnia zęba jest piaskowana, a następnie przygotowywana poprzez nałożenie na nią specjalnego kwasu, który pomaga w lepszym związaniu materiału kompozytowego z zębem.
- Następnie stomatolog zakłada pacjentowi specjalny szablon, za pomocą którego nakłada materiał kompozytowy, który idealnie formuje w kształt nowych zębów.
- Utwardza materiał za pomocą specjalnej lampy.
- Na koniec precyzyjnie poleruje wszystkie zęby.
Po wykonaniu wszystkich procedur lekarz przykręca korony na implantach. Dzięki temu pacjent otrzymuje nowy piękny, uśmiech.
Bonding czy licówki? Jakie są różnice?
Wykonanie licówek przebiega w nieco odmienny sposób. Cały proces przygotowania i planowania jest dokładnie taki sam jak w przypadku bondingu. Natomiast do założenia licówek porcelanowych konieczne jest delikatne oszlifowanie zębów, a same licówki wykonywane są w laboratorium protetycznym.
Licówki porcelanowe są trwalsze od bondingu zębów i dają nieco lepsze efekty estetyczne. Trudniej też się przebarwiają podczas np. picia kawy, herbaty czy czerwonego wina.
Natomiast ich wykonanie jest bardziej inwazyjne niż zrobienie bondingu, który nie wymaga szlifowania zębów. Wady i zalety każdego z rozwiązań omawiamy w naszej klinice podczas pierwszej konsultacji i wspólnie z pacjentem decydujemy, w jakim kierunku warto iść, aby uzyskać optymalne efekty leczenia.
Bonding – sprawdź, jaki błąd prowadzi do pogorszenia zdrowia uzębienia
Na koniec wspomnę jeszcze o błędzie, jaki można popełnić podczas wykonywania bondingu. Wielu pacjentów nie jest tego świadomych, a warto, aby każdy o nim wiedział. Błąd ten polega na tym, że wykonuje się odbudowę bez wcześniejszego przygotowania zębów. Czyli przykleja się materiał kompozytowy do zębów, które nie znajdują się w odpowiednich pozycjach. Poprawiamy dzięki temu estetykę uśmiechu, ale pogarszamy zdrowie zębów i całej jamy ustnej.
Takie działanie przypomina zamalowywanie rdzy lub łatanie dziury w ścianie plasteliną. Krótkoczasowo da pozytywny efekt, natomiast długofalowo przyniesie więcej strat, niż zysków. Warstwa kompozytu na zębie powinna być możliwie jak najcieńsza, aby nie doprowadzić do poważnych problemów, np. ze strony dziąseł.
Dlatego leczenie kompleksowe nie jest łatwe.
Tak jak pewnie zauważyliście, wymaga współpracy wielu specjalistów z różnych dziedzin stomatologii. Najczęściej potrzebna jest higienistka, lekarze endodonci, zachowawcy, ortodonta, implantolog i protetyk. Często dochodzą jeszcze dodatkowe specjalności lekarskie. Bardzo trudno być specjalistą w kilku z tych dziedzin, ponieważ każdego roku przybywa ogromna ilość wiedzy. Aby być na bieżąco z samą tylko implantologią, spędziłem w tym roku już kilka tygodni na szkoleniach, jeżdżąc po całym świecie. A to tylko jedna, wąska specjalizacja, jaką jest implantologia.
Kompleksowe leczenie wykonane przez zespół specjalistów to sposób na piękny i zdrowy uśmiech
Podsumowując: dążąc do poprawy estetyki uśmiechu, wybierz miejsce, które specjalizuje się w kompleksowym podejściu do leczenia. W takim leczeniu nie chodzi wyłącznie o poprawę estetyki, ale także o utrzymanie zębów i całego układu narządu żucia w zdrowiu. Nieprawidłowe przeprowadzenie leczenia estetycznego, może przysporzyć Ci więcej problemów, niż radości. Dlatego wybieraj mądrze!
Jeśli chciałbyś zobaczyć, w jaki sposób planujemy leczenie w naszym gabinecie, zapraszam Cię na bezpłatną rozmowę z Opiekunem Pacjenta lub przyjdź do mnie na konsultację do gabinetu. Dane kontaktowe możesz znaleźć na stronie: www.implantystomatologiczne.pl.
Serdecznie zapraszam!
Wojciech Fąferko
Lekarz implantologLekarz stomatolog z prawie 20-letnim doświadczeniem, założyciel i dyrektor medyczny sieci gabinetów skupiających się na leczeniu implantologicznym. Absolwent Śląskiej Akademii Medycznej. Odbył staż podyplomowy, m.in. na Katedrze Chirurgii Stomatologicznej. Absolwent studiów podyplomowych na Uniwersytecie J.W. Goethego we Frankfurcie nad Menem z europejskim tytułem implantologa oraz student Master in Oral Implantology. Ukończył dwuletnie studia podyplomowych na New York College of Dentistry oraz na Uniwersytecie w Sienie we Włoszech z tytułem Master of Prosthodontics.