Czy implanty bolą? Jest to zdecydowanie najczęściej słyszane przeze mnie pytanie. Podczas mojej wieloletniej praktyki przeprowadziłem tysiące konsultacji. Pacjenci są bardzo różni, mają różne charaktery, zróżnicowane priorytety i motywacje do podjęcia leczenia. Jednak praktycznie każdy z nich, niezależnie czy zmaga się z dentofobią, czy nie, pyta mnie czy implanty bolą. Mają tu na myśli dyskomfort podczas zabiegu lub już po jego wykonaniu.
W tym artykule chciałbym szczegółowo odpowiedzieć na to pytanie oraz opowiedzieć o odczuciach związanych z zabiegiem implantacji, a także o tym jakie kroki podejmujemy, aby zabieg był dla pacjenta komfortowy.
Jakie działania stoją za pozytywnymi odczuciami z zabiegu implantacji?
Aby dobrze przygotować się do zabiegu, tak jak zawsze powtarzam, niezbędna jest konsultacja pierwszorazowa. Jest ona ważna nie tylko dlatego, że podczas konsultacji omawiamy problemy i potrzeby pacjenta i na tej podstawie przygotowujemy odpowiedni szczegółowy plan leczenia. Nieodłączną częścią konsultacji jest również wywiad lekarski, podczas którego lekarz implantolog zapoznaje się ze stanem zdrowia pacjenta m.in. zażywanymi lekami, aby wdrożyć odpowiednią premedykację oraz zastosować właściwy rodzaj znieczulenia.
Każde naruszenie tkanek miękkich czy twardych wiąże się z mechanizmem uwalniania mediatorów zapalnych, które wywołują ból, dlatego tak ważne jest zatrzymanie tego procesu przez odpowiednie dobranie środków do terapii przeciwbólowej i znieczulenia miejscowego podawanego podczas zabiegu.
Oczywiście odczucia zabiegowe i pozabiegowe zależą przede wszystkim od rozległości zabiegu oraz od indywidualnej wrażliwości na ból każdego pacjenta.
Naszą recepturą na to, aby zapobiec jakimkolwiek dolegliwościom bólowym jest rozpoczęcie działania jeszcze przed zabiegiem.
Pacjent otrzymuje ode mnie zalecenia przedzabiegowe, które obejmują włączenie odpowiednich leków.
Czy implanty zębów bolą? Jak wygląda profilaktyka przeciwbólowa przy implantacji zęba?
Przy większych zabiegach zalecamy skojarzoną profilaktykę przeciwbólową, polegającą na zażyciu 3 różnych leków, działających na inny typ receptorów bólowych.
Są to:
Paracetamol – 1g – 2 godziny przed zabiegiem
Ibuprofen (np. Ibuprom) – 400mg – 1 godzina przed zabiegiem
Nimesulid (np. Nimesil) – 100mg – 1 godzina przed zabiegiem
Zażycie leków z tych 3 grup powoduje, że blokujemy różne receptory bólowe już przed zabiegiem. Jest to dużo bardziej skuteczne, niż podanie leków na już powstałe reakcje bólowe.
Poza tym Paracetamol jest czystym lekiem przeciwbólowym, a Ibuprom i Nimesil to tzw. NLPZ-ty, czyli niesterydowe leki przeciwzapalne. Oprócz działania przeciwbólowego mają one również działanie przeciwzapalne, dlatego ich zażywanie powinno być kontynuowane również po zabiegu.
Kolejnym lekiem, którego zażycie zalecamy przed praktycznie każdym zabiegiem jest antybiotyk.
1 dzień przed zabiegiem lub w niektórych przypadkach 30-60 minut przed zabiegiem pacjent powinien zażyć Amoksycylinę, lub w przypadku uczulenia klindamycynę. Czasami w przypadku poważniejszych zabiegów antybiotyk wdrażamy wcześniej.
Przy zmianach ropnych musimy dodatkowo zastosować Metronidazol – w zależności od pacjenta dawkujemy 250 lub 500mg co 8 godzin. Zaczynamy 2 dni przed zabiegiem i kontynuujemy 7 dni po. Pamiętajmy, że wszystko to jest dokładnie omawiane z każdym pacjentem, a dodatkowo nasze Opiekunki Pacjenta przypominają naszym pacjentom o każdej z tych czynności i odpowiadają na bieżąco na każde pytanie. Wszystko po to, aby pacjent czuł się zaopiekowany i spokojny, a nie zagubiony w ilości zaleceń.
W przypadku rozległych zabiegów odbudowy kości, na 1 dobę przed zabiegiem, zalecamy 1g Azytromycyny doustnie wieczorem (jednorazowo). Jest to lek działający immunomodulująco, tzn. że zmniejsza stan zapalny i poprawia gojenie kości.
Azytromycyna działa w organizmie około 4-6 dni po podaniu, poprzez wyciszanie stanów zapalnych i przyspiesza przejście z fazy stanu zapalnego po zabiegu do fazy reparacji. Stan zapalny utrzymujący się powyżej 5 dni powoduje dużo gorsze przebudowy kości, a tego nie chcemy.
Także, jak widzicie, już przed zabiegiem podejmujemy całkiem sporo działań, które mają na celu zniwelowanie bólu i poprawę gojenia.
Leczenie implantologiczne – znieczulenie miejscowe
Na początku podajemy pacjentowi odpowiednio dobrane komputerowe znieczulenie miejscowe. Jest to znieczulenie, które w zupełności wystarcza do komfortowego przeprowadzenia zabiegu. Podczas jego aplikacji Pacjent nie odczuwa zupełnie nic, oprócz dotyku. Dodatkowo przed zabiegiem zawsze ustalam z pacjentem zasadę, że gdyby poczuł w trakcie zabiegu jakikolwiek dyskomfort, ma nam od razu dać znać. Wtedy przerywam zabieg i dokładam znieczulenie. Podczas długich zabiegów, w ich trakcie, zawsze dodaję znieczulenie, ponieważ pacjent metabolizuje podaną na początku dawkę. Oczywiście wszystko jest zależne od indywidualnych predyspozycji pacjenta. Znając je, odpowiednio reagujemy, tak aby zapewnić pacjentowi komfort.
Pacjentom, którzy borykają się z dentofobią, mają niższy próg bólu, zaplanowany długi zabieg albo są obarczeni chorobami ogólnoustrojowymi, proponujemy zabiegi w narkozie, nad którymi czuwa zespół anestezjologiczny.
Narkoza jest doskonałym rozwiązaniem, które wyklucza odczuwanie czegokolwiek podczas zabiegu implantologicznego. Pełne znieczulenie wykorzystuje się także przy bardziej skomplikowanych zabiegach implantologicznych, dzięki czemu zabieg staje się całkowicie bezbolesny dla pacjenta.
Czy pacjenci odczuwają dyskomfort po zabiegu implantologicznym? Jak długo utrzymuje się ból po wszczepieniu implantu?
Tak jak wspomniałem na początku, już przed zabiegiem zaczynamy działać przeciwbólowo i przeciwzapalnie, aby nie dopuścić do bólu pozabiegowego. A to dlatego, że łatwiej jest utrzymać pacjenta w poczuciu komfortu, niż kolokwialnie mówiąc, zbijać ból, który powstanie po zabiegu.
Przedstawię teraz listę leków, które zalecam pacjentom po zabiegu.
1. Zacznijmy od leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych
Ich zażywanie zgodnie z zaleceniami lekarza jest obligatoryjne, niezależnie od „odczucia” bólu przez pacjenta, a także od rozległości zabiegu. Wpływają one na pozabiegową reakcję organizmu, ale również na gojenie się tkanek.
Są to najczęściej leki przeciwbólowe – Nimesulid 100mg 2x dziennie oraz Paracetamol 500mg 2 lub 3x dziennie, które należy zażywać przynajmniej 3 dni po zabiegu.
Gdyby ból pojawił się pomimo ich zażywania, możemy dołożyć jako 3 cegiełkę Pyralginę (do 3000mg/dobę). W wyjątkowych sytuacjach dodajemy Tramal w ilości 100-150mg/dobę. Dla ogólnego gojenia się bardzo ważne jest konsekwentne zażywanie wymienionych leków min. 3 dni od zabiegu.
Najważniejsze w profilaktyce przeciwbólowej jest zażycie miksu leków przeciwbólowych przed zabiegiem. Jeśli organizm się nimi wysyci, w dalszym czasie po zabiegu leki będą potrzebne w znacznie mniejszych dawkach lub wcale.
2. Kolejną grupą leków przyjmowanych po zabiegu są antybiotyki
Przy zwykłych implantacjach wystarczy antybiotyk przedzabiegowo.
Przy większych zabiegach stosujemy antybiotyk łącznie przez 7 dni.
Przy zmianach ropnych konieczne jest dodatkowo zażywanie Metronidazolu w dawce 250-500mg 3 razy dziennie przez kolejne 7 dni po zabiegu.
Ból po zabiegu implantacji – odpowiednie zarządzanie bólem pozabiegowym
Jak pewnie zauważyliście zarządzanie bólem pozabiegowym w chirurgii stomatologicznej jest wieloaspektowym procesem, który wymaga indywidualnego podejścia do pacjenta, ale też doświadczenia zespołu prowadzącego. Dzięki odpowiedniemu połączeniu farmakoterapii, środków miejscowych oraz metod niefarmakologicznych, można skutecznie kontrolować ból i przyspieszyć proces rekonwalescencji.
Z doświadczenia moich pacjentów wiem, że zabieg wszczepienia implantów ani odczucia po nim nie są bolesne. Często pacjenci nie zażywają żadnych dodatkowych środków przeciwbólowych, ponieważ nie jest to konieczne.
Podsumowując, biorąc pod uwagę moje około 20 letnie doświadczenie, wszczepienie implantów nie jest bolesne. Przy zastosowaniu nowoczesnego znieczulenia oraz odpowiednio dobranych środków farmakologicznych, pacjent może w pełnym komforcie poddać się zabiegowi i w takim samym stanie funkcjonować zaraz po nim. Jeśli chodzi o ból,nie ma się zatem czego bać☺
Jeśli chciałbyś dowiedzieć się jakie leczenie możemy zaplanować u Ciebie, skontaktuj się z naszą Opiekunką Pacjenta lub umów się na wizytę w gabinecie. Dane kontaktowe znajdziesz na stroniewww.implantystomatologiczne.pl. Serdecznie zapraszam 🙂
Wojciech Fąferko
Lekarz implantologLekarz stomatolog z prawie 20-letnim doświadczeniem, założyciel i dyrektor medyczny sieci gabinetów skupiających się na leczeniu implantologicznym. Absolwent Śląskiej Akademii Medycznej. Odbył staż podyplomowy, m.in. na Katedrze Chirurgii Stomatologicznej. Absolwent studiów podyplomowych na Uniwersytecie J.W. Goethego we Frankfurcie nad Menem z europejskim tytułem implantologa oraz student Master in Oral Implantology. Ukończył dwuletnie studia podyplomowych na New York College of Dentistry oraz na Uniwersytecie w Sienie we Włoszech z tytułem Master of Prosthodontics.