Obecnie dysponujemy wieloma środkami zapewniającymi pacjentom komfort wizyty. Są to znieczulenia komputerowe, zabiegi przy użyciu gazu rozweselającego, a nawet “Panic buttony”, czyli przyciski, którymi pacjent może wyłączyć nasz sprzęt jednym kliknięciem. Czasami jednak zdarzają się pacjenci po takich traumach, które powodują, że wcześniej wymienione rozwiązania nie wystarczają. Najczęściej tego typu urazy psychiczne mają swoje korzenie w dzieciństwie i są spowodowane leczeniem “na siłę” w gabinetach szkolnych. W takich przypadkach jedynym rozwiązaniem, aby właściwie i kompleksowo przeprowadzić leczenie pozostaje znieczulenie ogólne, czyli narkoza. Wszczepienie implantów zębów pod narkozą jest często jedynym wyjściem, aby udzielić pomocy pacjentowi z silną dentofobią, rozwiązując jego problemy z zębami.
Z tego wpisu dowiesz się:
- Czym jest narkoza i jakie znajduje zastosowanie w stomatologii?
- Jak wygląda zabieg implantologiczny w narkozie?
- Jakie są przeciwwskazania do stosowania narkozy podczas zabiegu implantacji?
Dlaczego czujemy strach przed dentystą?
Leczyłem kiedyś pacjenta, który bał się nawet przyjść na konsultację do gabinetu i pierwsze spotkanie odbyliśmy w kawiarni. Mimo, że obecnie wizyta u dentysty znacznie różni się od tego jak wyglądała wiele lat temu, to fakty są nieubłagane. Dentysty boi się blisko 50% Polaków. Niejednokrotnie strach ten skutecznie powstrzymuje wiele lat przed wizytą u stomatologa i zabiegami stomatologicznymi, a co za tym idzie prowadzi do poważnych problemów nie tylko ze zdrowiem jamy ustnej, ale i reszty ciała.
Czym jest narkoza i jakie znajduje zastosowanie w stomatologii?
Zacznijmy od początku, czyli czym jest narkoza. To znieczulenie ogólne, które wprowadza w stan tymczasowej, ale odwracalnej utraty świadomości i niweluje odczuwanie bólu. Wynika to z czasowego wstrzymania czynności związanych z pracą układu nerwowego. Do wprowadzenia w jej stan, stosuje się specjalne leki – tak zwane anestetyki. Po pewnym czasie po ich otrzymaniu przechodzisz w stan przypominający sen, podczas którego nie odczuwasz żadnego dyskomfortu.
Zasadniczo narkozę u dentysty można podzielić na kilka poziomów, które różnią się “stopniem uśpienia” pacjenta. W stomatologii nie ma konieczności wprowadzenia zaawansowanej narkozy, jak ma to miejsce na przykład w przypadku poważnych operacji czy skomplikowanych zabiegów medycznych. Często wystarczy jej pierwsze stadium, które najmniej obciąża organizm. To ważne, ponieważ umożliwia szybszy powrót do wykonywania codziennych czynności. Zwykle w parę godzin od zabiegu nie występują już żadne z objawów jego zastosowania.
W jaki sposób musi być przygotowany gabinet, aby móc wykonywać bezbolesne zabiegi w narkozie?
Zabiegi pod narkozą zawsze muszą być wykonywane pod opieką wykwalifikowanego zespołu anestezjologicznego, który ma za zadanie czuwać nad przebiegiem zabiegu od początku jego trwania, aż do końca. To gwarantuje pełne bezpieczeństwo zabiegu pacjenta w gabinecie stomatologicznym.
Określone wymagania musi spełniać również gabinet. Powinien być wyposażony w sprzęt do intubacji dotchawiczej i do prowadzenia wentylacji zastępczej u pacjenta. Konieczne jest źródło tlenu, mocny ssak oraz aparatura do monitorowania podstawowych parametrów życiowych. Bardzo ważne jest, aby zarówno zespół anestezjologiczny, jak i stomatologiczny posiadał doświadczenie w tego typu zabiegach. Pacjent wiedząc, że zespół jest przygotowany na różne sytuacje mogące wystąpić podczas zabiegu, może czuć się w pełni bezpiecznie.
Osobiście wykonałem już ponad 500 zabiegów w pełnej narkozie, podczas których wszczepiłem kilka tysięcy implantów. 100% pacjentów z dentofobią, którzy przyszli do nas i rozpoczęli swoją drogę stomatologiczną od narkozy, dziś przychodzi do nas na wizyty, lecząc się przy użyciu standardowego znieczulenia miejscowego i cieszy z tego, że pokonała swój paniczny strach przed dentystą.
Narkoza wykonywana podczas zabiegu wszczepienia implantu
Leczenie pod narkozą najczęściej przeprowadzane jest u pacjentów z rozległymi brakami w uzębieniu, które wymagają kompleksowego leczenia. Właśnie dlatego narkoza często wykorzystywana jest podczas zabiegu wszczepiania implantów. Narkoza pozwala na wszczepienie kilku lub nawet kilkunastu implantów podczas jednej wizyty, co pozwala diametralnie zmienić stan zdrowia w jamie ustnej w krótkim czasie. Taki zabieg jest bezpieczny i skuteczny, ponieważ ogranicza ilość wizyt w gabinecie, a co za tym idzie redukuje stres i strach, a także daje gwarancję komfortu pacjenta.
Zabiegi w narkozie wykonujemy również u pacjentów z silnym odruchem wymiotnym, a także u osób, z którymi mamy utrudniony kontakt, np. wynikający z innych schorzeń zdrowotnych. Bardzo często decydujemy się również na obecność anestezjologa w przypadku pacjentów w podeszłym wieku, z różnymi obciążeniami chorobowymi. Obecność anestezjologa pozwala nam wtedy monitorować czynności życiowe pacjenta i w ten sposób znacząco zwiększyć bezpieczeństwo podczas zabiegu wszczepienia implantów zębowych.
Czy wszczepianie implantów pod narkozą jest dla każdego?
Pacjenci decydują się na leczenie w narkozie z wielu powodów. Jeśli mamy do czynienia wyłącznie z dentofobią, próbujemy zwykle najpierw spróbować alternatywnych form znieczulenia. Jeśli jednak decydujemy się na zabieg w narkozie, niezbędne jest odpowiednie przygotowanie pacjenta. Wówczas pierwszym krokiem jest zawsze konsultacja lekarska w celu zakwalifikowania pacjenta do zabiegu. Lekarz bada go, zbiera niezbędne informacje za pomocą dokładnego wywiadu, a często – jeśli jest to niezbędne – zleca dodatkowe badania. Tak jak w większości procedur medycznych i tutaj istnieją dwie grupy przeciwwskazań do implantów w narkozie.
Pierwszą grupą są przeciwwskazania bezwzględne, które nie pozwalają na wykonanie zabiegu z użyciem tego rodzaju znieczulenia. Do tej grupy zaliczamy:
– brak zgody lekarza anestezjologa na przeprowadzenie zabiegu leczenia zębów w znieczuleniu ogólnym,
– ostre infekcje dróg oddechowych takie jak ostre zapalenie gardła, zapalenie krtani, zapalenie oskrzeli i płuc),
– nieustabilizowane choroby przewlekłe, np. choroba nadciśnieniowa, choroba niedokrwienna serca, astma oskrzelowa, cukrzyca, choroby tarczycy, nerek czy wątroby, padaczka z częstymi napadami, choroby układu krwiotwórczego z zaburzeniami krzepnięcia,
– udokumentowane reakcje uczuleniowe na stosowane leki i środki medyczne używane podczas znieczulenia, wrodzone choroby metaboliczne zagrażające niewydolnością układu oddechowego lub krążenia po podaniu środków znieczulenia ogólnego.
Drugą grupą są przeciwwskazania względne. Nie wykluczają one możliwości wykonania zabiegu, ale wymagają wcześniejszego przygotowania oraz szczególnego nadzoru podczas zabiegu. Do przeciwwskazań względnych można zaliczyć:
– katar i świeżo przebytą infekcję dróg oddechowych,
– choroby przewlekłe takie jak cukrzyca czy padaczka, które wiążą się z koniecznością stałego przyjmowania leków,
– nadużywanie alkoholu oraz zażywanie środków psychoaktywnych,
– zmiany skórne lub zakażenia skóry w okolicy miejsca, w którym ma nastąpić dożylne podanie środków znieczulających,
– ciąża również jest takim przeciwwskazaniem, ponieważ badania wskazują na zwiększone ryzyko poronienia u kobiet, które poddały się narkozie.
Nie ma natomiast ograniczeń do przeprowadzenia zabiegu jeśli chodzi o wiek czy uwarunkowania fizyczne. Wykonując rozległe zabiegi chirurgiczne u pacjentów w podeszłym wieku zawsze dbamy o to, aby zespołowi stomatologicznemu towarzyszył zespół anestezjologiczny.
Jak wygląda zabieg wszczepienia implantu pod narkozą krok po kroku
Po wcześniejszej konsultacji i braku przeciwwskazań do narkozy umawiamy termin zabiegu. W dniu samego zabiegu uzyskujemy jeszcze od anestezjologa ostateczne potwierdzenie, że leczenie pod narkozą jest możliwe do wykonania i wówczas przechodzimy do działania. Pierwszym krokiem jest podanie odpowiednich leków mających na celu wprowadzenie pacjenta w stan głębokiego snu. U pacjentów z zaawansowaną dentofobią można dodatkowo zaaplikować środki premedykacyjne. Są to leki uspokajające, które pomagają pacjentom w osiągnięciu odpowiedniego stanu przed rozpoczęciem leczenia. Leki można podać już w poczekalni, jeszcze przed wejściem do gabinetu.
Gdy pacjent jest już wprowadzony w stan narkozy, rozpoczyna się leczenie pacjenta. Podczas trwania zabiegu, w gabinecie przebywa stomatolog z asystentką (lub w razie konieczności dwiema asystentkami) oraz anestezjolog z asystą anestezjologiczną czuwający nad bezpiecznym i kontrolowanym przebiegiem procedur. W czasie zabiegu jako lekarz mam odpowiednie warunki do wykonywania leczenia, ponieważ jama ustna jest otwarta, a Ty oddychasz stabilnie przez nos. Zabieg w narkozie może trwać nawet kilka godzin. W tym czasie możliwe jest przeprowadzenie kompleksowego leczenia, podczas którego mogę wprowadzić nawet do kilkunastu implantów oraz wykonać, w razie potrzeby, zabiegi dodatkowe takie jak usunięcie pozostałych zębów, rekonstrukcja kości czy przeszczep dziąsła. W trakcie zabiegu wszczepienia implantów pod narkozą czy wykonywania innych procedur medycznych, pacjent zasadniczo nie odczuwa żadnego dyskomfortu, a zabieg jest całkowicie bezbolesny.
Pacjent zostaje wybudzony z narkozy zaraz po zakończonym zabiegu. W pierwszych kilkunastu minutach może czuć się lekko zdezorientowany Stan ten jest porównywalny do wybudzenia się z głębokiego snu.
Co dzieje się w pierwszych godzinach po podaniu narkozy?
Bezpośrednio po zabiegu konieczne jest, aby pacjent pozostał na obserwacji w gabinecie do momentu pełnego wybudzenia. Pełne wybudzenie następuje zwykle w przeciągu kilku minut od zakończenia zabiegu.
Przez 24 godziny od momentu podania znieczulenia chory nie może prowadzić samochodu lub obsługiwać innych maszyn, dlatego do domu powinien wrócić pod opieką bliskiej osoby, która zapewni mu właściwy i bezpieczny transport. W najbliższych godzinach po zabiegu nie powinno się wykonywać czynności związanych z wysiłkiem, szczególnie fizycznym, a także wymagającym skupienia i koncentracji.
W dłuższej perspektywie czasu, proces gojenia po leczeniu implantologicznym pod narkozą nie różni się niczym od procesu gojenia przy użyciu innych form znieczulenia. Wszczepienie implantów jest zabiegiem chirurgicznym, w związku z czym po zabiegu może pojawić się opuchlizna, obrzęk, a w kolejnych godzinach, kiedy narkoza w pełni przestanie działać może wystąpić lekki ból. Zazwyczaj można go uśmierzyć za pomocą przepisanych przez lekarza środków przeciwbólowych. Po kilku dniach opuchlizna i ewentualne objawy bólowe powinny całkowicie ustąpić. Warto jednak podkreślić, iż wielu pacjentów twierdzi, że ból nie pojawił się wcale lub nie był na tyle dokuczliwy, aby wymagać interwencji i wspierać przepisanymi lekami.
Po przeprowadzonym zabiegu implanty zaczynają integrować się z tkanką w jamie ustnej. Całkowity proces gojenia trwa od 2 do 6 miesięcy. W trakcie jego trwania pacjent korzysta z zębów tymczasowych, których estetyka jest bardzo zbliżona do planowanego, nowego uśmiechu. Po całkowitym wygojeniu miejsca zabiegowego można przystąpić do zamocowania ostatecznej pracy protetycznej. Tą część również można wykonać w znieczuleniu, choć jest ona zdecydowanie mniej inwazyjna i zazwyczaj nie ma takiej konieczności.
Pacjenci z dentofobią po leczeniu w narkozie, zwykle wkraczają na ścieżkę walki ze swoim strachem i podejmują próby siadania na fotelu dentystycznym ze spokojem i pełnym zaufaniem do swojego lekarza. Wizyty kontrolne po zakończeniu całego leczenia odbywają się zwykle już luźnej atmosferze.
Pomimo pewnych ograniczeń związanych z przeciwwskazaniami, narkoza w leczeniu implantologicznym jest dla wielu pacjentów jedyną alternatywą rozwiązania ich problemów stomatologicznych. W trakcie mojej pracy użycie narkozy pozwoliło na zrekonstruowanie uśmiechu u setek pacjentów, którzy z powodu strachu bez narkozy nigdy nie zdecydowaliby się na leczenie. Bieżąca liczba wykonywanych zabiegów bezbolesnego wszczepiania implantów pod narkozą świadczy o tym, iż jest to rozwiązanie zyskujące coraz większą popularność.
Jeśli jesteś zainteresowany leczeniem bez bólu z możliwością przeprowadzania zabiegu implantacji w narkozie, umów się na bezpłatną rozmowę z naszym Opiekunem Pacjenta.
Wojciech Fąferko
Lekarz implantologLekarz stomatolog z prawie 20-letnim doświadczeniem, założyciel i dyrektor medyczny sieci gabinetów skupiających się na leczeniu implantologicznym. Absolwent Śląskiej Akademii Medycznej. Odbył staż podyplomowy, m.in. na Katedrze Chirurgii Stomatologicznej. Absolwent studiów podyplomowych na Uniwersytecie J.W. Goethego we Frankfurcie nad Menem z europejskim tytułem implantologa oraz student Master in Oral Implantology. Ukończył dwuletnie studia podyplomowych na New York College of Dentistry oraz na Uniwersytecie w Sienie we Włoszech z tytułem Master of Prosthodontics.