Rynek usług stomatologicznych rozwija się bardzo dynamicznie, szczególnie usługa wszczepiania implantów. Pacjenci, którzy utracili zęby i chcą je odbudować za pomocą tej małej śrubki, mają bardzo duży wybór gabinetów, które tę usługę oferują. Czym zatem kierować się przy wyborze lekarza implantologa? Jak poznać, że implantolog jest dobrym specjalistą, a zabieg zostanie przeprowadzony według najwyższych standardów i będzie w efekcie długotrwały? Są to bardzo trudne pytania i na pewno wielu z Was się nad tym zastanawia przed podjęciem tej ważnej decyzji, jaką jest rozpoczęcie leczenia odbudowy braków zębowych.
Z tego wpisu dowiesz się:
- Jakie cechy powinien mieć dobry implantolog?
- Jak szukać specjalisty?
- Czym się kierować przy wyborze lekarza?
Najwyższej klasy implantolog – indywidualne podejście i empatia
W swojej wieloletniej praktyce stosuję zasadę, że dobro i zaufanie pacjenta są dla mnie najważniejsze, a leczenie musi być wykonane zgodnie z najlepszą aktualną wiedzą i na najwyższym możliwym poziomie. Dzięki tej filozofii opracowałem swój system konsultacji i leczenia pacjentów oparty na indywidualnym podejściu oraz empatii.
Czy ja jestem dobrym lekarzem oraz implantologiem? To oceniają pacjenci. Ja natomiast mogę opisać jakimi kategoriami się kieruję, aby zasłużyć na to miano i sprostać Waszym oczekiwaniom.
Jakie cechy powinien mieć dobry lekarz implantolog?
1. Po pierwsze empatia
Przede wszystkim najważniejsze jest dla mnie ludzkie podejście do pacjenta. Pacjenci często podczas swojej pierwszej wizyty u implantologa bardzo się stresują. Wynika to z różnych przyczyn: wstydu, dentofobii lub po prostu z utartych schematów dawnych wizyt u dentysty. Tu przypomnę tylko, że chciałbym, aby pacjenci traktowali mnie jak normalnego człowieka, więc staram się zawsze rozładować emocje, podchodzić z uśmiechem oraz wykazywać zrozumienie dla ich potrzeb. Nigdy nie oceniam i nie krytykuję, nie robi tego też zespół, z którym pracuję.
2. Po drugie – konsultacja pierwszorazowa
Jest to mój konik, bo bardzo lubię mieć kontrolę nad procesem leczenia od samego początku. Wielu lekarzy implantologów na tym etapie swojego życia (jestem implantologiem już prawie 20 lat) wykonuje tylko i wyłącznie zabiegi chirurgiczne, nie widząc wcześniej pacjenta i nie rozmawiając z nim. W wielu gabinetach to protetyk lub inny lekarz konsultuje pacjentów, przygotowuje plan leczenia, a zabieg wykonuje ktoś, kogo pacjent widzi przez te 20 minut zabiegu. Ja nie zrezygnowałem z prowadzenia konsultacji pierwszorazowych, ponieważ wiem, że pierwszy kontakt, pierwsze spotkanie i zdobycie zaufania przez pacjenta jest bardzo ważne w relacji lekarz – pacjent. Jest to dziedzina, którą uwielbiam i w której ciągle się rozwijam.
3. Kompleksowe podejście do pacjenta
Jest to dla mnie kluczowy element całego procesu leczenia. Lekarz implantolog powinien spojrzeć na sytuację w jamie ustnej pacjenta nie tylko przez pryzmat odbudowy braków zębowych za pomocą implantów. Często po wstępnej analizie okazuje się, że brak zębowy to najmniejszy problem, ponieważ najpierw należy wyprowadzić pacjenta z pozostałych problemów za pomocą innego leczenia. Co z tego, że wszczepimy pacjentowi implant, jeśli pacjent ma np. problemy zgryzowe i nie będziemy mogli w ogóle odbudować na nim zęba, ponieważ nie będzie na to miejsca, albo odbudowa nie będzie trwała ze względu na przeciążenia w jamie ustnej i prędzej czy później pacjent może utracić implant. Przywiązuję ogromną uwagę do tego, aby działać holistycznie, ponieważ moim celem jest pomoc długoczasowa, a nie doraźna. Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio przygotować pacjenta do zabiegu wszczepienia implantu. Jest to coś, na co stawiam szczególną uwagę.
4. Planowanie wsteczne
Bardzo ważna w leczeniu jest dla mnie wizja estetyczno-protetyczna. Częstym problemem wśród implantologów jest to, że planują i wszczepiają implanty biorąc pod uwagę wyłącznie warunki kostne pacjenta. Podczas drugiego etapu leczenia, czyli przy odbudowie protetycznej może to generować problemy, ponieważ miejsce połączenia implantów z pracą protetyczną będzie widoczne i nieestetyczne lub w skrajnych przypadkach odbudowa będzie niemożliwa z powodu zbyt dużego kąta wszczepienia implantów.
Dlatego dobry implantolog powinien wyobrazić sobie gdzie będą się znajdowały przyszłe zęby. Najlepszym do tego narzędziem jest tzw. planowanie wsteczne, czyli cyfrowe zaprojektowanie zębów na podstawie zdjęć fotograficznych pacjenta, skanów wewnątrzustnych 3D i tomografii, a dopiero w następnej kolejności zaplanowanie pozycji implantów. Ta metoda skutecznie eliminuje jakiekolwiek błędy i gwarantuje powodzenie leczenia implantologicznego.
Implanty zębów – leczenie trudnych przypadków to wyzwanie
Kolejnym punktem jaki postawiłem sobie za cel bycia dobrym implantologiem, jest leczenie trudnych i skomplikowanych przypadków, których inny lekarz nie chciał się podjąć. Mówiąc prosto, chcę pomóc każdemu, kto się do mnie zgłosi. Wychodzę z założenia, że nie ma rzeczy niemożliwych i zawsze można znaleźć odpowiednie rozwiązanie. Nie lubię kompromisów. Tym przesłaniem kieruję się zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym. W ostatnich latach postawiłem szczególnie na rozwój w dziedzinie radzenia sobie z trudnymi przypadkami, aby móc pomóc każdemu pacjentowi. Niezliczoną ilość razy spotykałem się bowiem z pacjentami, którzy byli przekonani, że będą zmuszeni do użytkowania standardowych protez całkowitych do końca życia, ponieważ lekarze nie widzieli u nich możliwości odbudowy na implantach. Moją misją jest pomaganie takim pacjentom. Radość ze swobodnego jedzenia, mówienia i uśmiechania się, którą mogę dać pacjentom, jest dla mnie motywacją do coraz większego rozwoju i cięższej pracy. Tradycyjne protezy tej radości pacjentom nie zapewniają. Owszem, należy zaznaczyć, że leczenie skomplikowanych przypadków czasami wiąże się z dłuższym procesem leczenia i zastosowaniem dodatkowych technik czy zabiegów, ale w mojej opinii dzisiejsza implantologia zawsze daje szansę na uniknięcie tradycyjnej niewygodnej protezy.
Implantologia to ciągły rozwój
Medycyna, technologia i wszystkie dziedziny życia bardzo dynamicznie się rozwijają. Kiedyś wszelkie innowacje były wprowadzane bardzo powoli, ludzie odkrywali nowe rzeczy raz na jakiś czas, na przestrzeni lat. Dzisiaj nie ma dnia, żeby naukowcy nie odkryli czegoś nowego i jeżeli my nie będziemy się rozwijali razem ze światem, zostaniemy daleko w tyle. Dlatego wg mnie bardzo ważny jest rozwój, aby stosować najlepsze aktualne metody leczenia i oferować je pacjentom. Ja, pomimo już 20-letniej praktyki, każdego roku spędzam kilkadziesiąt dni na szkoleniach, podróżując po całym świecie w celu zdobycia wiedzy. Dzięki temu mam pewność, że metody leczenia, które Wam oferuję, są najlepszymi dostępnymi rozwiązaniami.
Ludzkie podejście to klucz do sukcesu
Ostatnim i równie ważnym elementem jest po prostu uśmiech. Taki szczery, życzliwy, płynący prosto z serca i widoczny w oczach. Z uśmiechem na ustach życie jest przyjemniejsze i dzięki niemu okazuje się, że otaczają nas sami przyjaźni ludzie.
Spróbujcie uśmiechnąć się do przypadkowego przechodnia, a zobaczycie jak to działa. U nas w gabinecie tego uśmiechu na pewno Ci nie zabraknie, ponieważ zarówno ja, jak i mój zespół jesteśmy pozytywnie nastawieni do świata i chcemy dzielić się tym nastawieniem z innymi.
Gdzie i jak szukać dobrego implantologa, który wykona wszczepienie implantu?
Myślę, że w dzisiejszych czasach skarbnicą wiedzy jest internet. To tam znajdują się opinie na temat lekarza, baza wiedzy jaką może on zaoferować pacjentom w postaci filmów czy artykułów. Dzięki temu pacjenci szukający odpowiedniego lekarza mogą poznać zdanie innych pacjentów czy wstępnie ocenić rzetelność lekarza. Wyszukując implantologa, poświęćcie czas żeby zagłębić się w temat i poczytajcie o nim nieco więcej, abyście mogli podjąć świadomą decyzję
Oczywiście zawsze istotny będzie także tzw. marketing szeptany, czyli wzajemne polecenia od naszych znajomych, ale w tym przypadku również warto wcześniej poczytać o polecanym lekarzu.
Aby poznać więcej szczegółów na temat możliwości Twojego leczenia, skontaktuj się telefonicznie z naszym Opiekunem Pacjenta.
Wojciech Fąferko
Lekarz implantologLekarz stomatolog z prawie 20-letnim doświadczeniem, założyciel i dyrektor medyczny sieci gabinetów skupiających się na leczeniu implantologicznym. Absolwent Śląskiej Akademii Medycznej. Odbył staż podyplomowy, m.in. na Katedrze Chirurgii Stomatologicznej. Absolwent studiów podyplomowych na Uniwersytecie J.W. Goethego we Frankfurcie nad Menem z europejskim tytułem implantologa oraz student Master in Oral Implantology. Ukończył dwuletnie studia podyplomowych na New York College of Dentistry oraz na Uniwersytecie w Sienie we Włoszech z tytułem Master of Prosthodontics.