Od wielu lat trafiają do mnie Pacjenci z zagranicy. Większość z nich pochodzi z Niemiec. Jest to spowodowane przede wszystkim niższymi kosztami, a jednocześnie wysokim standardem leczenia w Polsce.
Czy Krankenkasse refunduje zabiegi wszczepienia implantów? Czy mogę przyjechać do Polski i od razu się leczyć, czy muszę przejść wcześniej jakąś złożoną procedurę? Kiedy otrzymam zwrot środków za leczenie? To tylko niektóre pytania od osób innej narodowości, na które codziennie udzielają odpowiedzi członkowie naszego zespołu.
Z tego wpisu dowiesz się:
- Jak wygląda sytuacja i jaka jest kondycja turystyki medycznej z Niemiec?
- Jakie kryteria muszą zostać spełnione, aby móc skorzystać z dofinansowania na leczenie?
- Na co zwrócić uwagę przy wyborze gabinetu z ubezpieczeniem Krankenkasse?
Jaka jest kondycja branży turystyki medycznej z Niemiec?
Leczenie w innym kraju to żadna nowość dla mieszkańców zza naszych zachodnich granic. Od wielu lat trafiają do mnie pacjenci z zagranicy. Krajem, z którego pochodzi najwięcej z nich, są Niemcy. Jest to przede wszystkim spowodowane wyższymi kosztami leczenia w Niemczech, a także tym, że w Polsce wielokrotnie standardy leczenia są lepsze. Nic więc dziwnego, że branża turystyki medycznej się rozwija, a Polscy lekarze mają coraz więcej pacjentów innych narodowości.
Polska stomatologia jedną z najlepszych na świecie!
Najczęściej na zabiegi w Polsce decydują się pacjenci wymagający złożonego leczenia. To zrozumiałe, ponieważ w takim przypadku wysokość inwestycji związanej z leczeniem może być bardzo zróżnicowana, a koszty leczenia znacząco wyższe w kraju ich zamieszkania. Co więcej, polska stomatologia cieszy się renomą na świecie i jest doceniana przez pacjentów oraz niezależne organizacje oceniające standardy leczenia. Nie bez znaczenia jest fakt, że leczenie za granicą może być wykonywane w ramach rodzimego ubezpieczenia czy finansowane z dotacji. Warto jednak z regulaminem tych rozliczeń zapoznać się jeszcze przed jego rozpoczęciem. W tym artykule skupimy się na zasadach obowiązujących u naszych zachodnich sąsiadów.
Dofinansowanie do implantów zębowych – porównanie sytuacji w Polsce i Niemczech
Utrata zębów to problem, z którym boryka się wielu Polskich seniorów. Około 49% z nich ma częściowe braki zębowe, a ok. 30% – bezzębie. Nie trzeba nikogo przekonywać, że wstawienie implantów to obecnie najlepsza metoda na uzupełnienie braków w uzębieniu. Implant zęba, czyli sztuczny korzeń zamocowany na stałe w szczęce lub żuchwie jest stabilny i trwały. Jednak w Polsce leczenie implantologiczne nie jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Tego typu leczenie nie znajduje się w wykazie gwarantowanych świadczeń zdrowotnych. Oznacza to, że trzeba w całości opłacić je z własnej kieszeni.
Tylko w wyjątkowych przypadkach osoba poszkodowana, która straciła zęby wskutek nieszczęśliwego wypadku, może starać się o pokrycie kosztów leczenia implantologicznego. W takiej sytuacji należy złożyć odpowiednie podanie do Dyrektora Wojewódzkiego Oddziału NFZ.
Leczenie stomatologiczne w Niemczech
W Niemczech występuje podział procedur na 2 kategorie: protetyczne (korony, mosty, protezy, implanty stomatologiczne) oraz zwykłe (leczenie kanałowe, zachowawcze czy chirurgiczne). Przy leczeniu protetycznym zazwyczaj trzeba zgłosić chęć leczenia za granicą w celu uzyskania zwrotu nakładów finansowych jeszcze przed jego rozpoczęciem. Stosowny wniosek należy złożyć wraz z dokumentem przedstawiającym plan leczenia i kosztorys. Po jego przedstawieniu ubezpieczyciel ma zazwyczaj od kilku dni do 2 tygodni na weryfikację wniosku i jego akceptację. To istotny czynnik, ponieważ bez tej akceptacji możesz natknąć się w późniejszej fazie na trudności z uzyskaniem zwrotu pieniędzy. Na tym etapie otrzymasz też informację, jaki procent wartości zabiegu pokrywa ubezpieczyciel, a jaki Ty.
W przypadku zabiegów mniej złożonych, takich jak usunięcie zęba czy leczenie kanałowe lub zachowawcze, ubezpieczyciele często nie wymagają wcześniejszego zgłoszenia. Wystarczy dostarczyć rachunek już po ich wykonaniu. Warto jednak wcześniej zweryfikować, czy leczenie, jakie chcesz u siebie wykonać, jest akceptowane przez ubezpieczyciela, ponieważ nie zawsze ma to miejsce w przypadku zabiegów refundowanych. Państwowa kasa chorych zazwyczaj niestety nie zwraca kosztów za zabiegi, które nie są przez nią refundowane, a zabieg wszczepienia implantów należy do takich.
Co więc musisz zrobić, aby móc skorzystać z dofinansowania na leczenie rekonstrukcyjne/protetyczne?
- W pierwszej kolejności zalecamy umówić się na konsultację w gabinecie. Lekarz musi przeprowadzić serię badań, aby móc przygotować jak najbardziej dokładny plan leczenia. Sytuacja przypomina tu trochę budowę domu. Najpierw musi powstać projekt, a dopiero później można wbijać łopatę.
- Po konsultacji opracowujemy plan leczenia. Równolegle nasi Opiekunowie Pacjenta zajmują się przygotowaniem pełnej dokumentacji dla Twojego ubezpieczyciela.
- Po weryfikacji dokumentów i uzyskaniu informacji o wysokości dofinansowania, przystępujemy do wykonywania zabiegów.
- Zwykle leczenie w I etapie musisz sfinansować samodzielnie. Dopiero po jego przeprowadzeniu, na podstawie wystawionego przez nas rachunku otrzymujesz zwrot funduszy.
- Pozytywne jest to, że często leczenie jest kilkuetapowe i każdy etap można rozliczać z ubezpieczycielem niezwłocznie po jego zakończeniu.
Doświadczenie w obsłudze zagranicznych Pacjentów
Nasz zespół już od wielu lat obsługuje zagranicznych pacjentów. Doskonale rozumiemy oczekiwania i wyzwania, z jakimi możesz się zmierzyć. Zdajemy sobie sprawę, jak uciążliwe potrafią być formalności. Właśnie dlatego dokładamy wszelkich starań, aby Ciebie z nich odciążyć w maksymalnym możliwym stopniu. To również główny powód, dla którego przygotowujemy profesjonalnie plany leczenia oraz kosztorysy (tak zwane Heil- und Kostenplany), a także wystawiamy rachunki zgodnie z obowiązującą w Niemczech klasyfikacją zabiegów stomatologicznych. Jest to niezbędny wymóg do otrzymania zwrotu poniesionych kosztów za wykonane leczenie. Jeśli zachodzi taka potrzeba, każdy dokument możemy wystawić w języku niemieckim.
Rola Opiekuna Pacjenta w leczeniu stomatologicznym
Bardzo ważnym udogodnieniem determinującym decyzję o podjęciu u nas leczenia jest możliwość skorzystania z pomocy dedykowanego Opiekuna Pacjenta, będącego ogromnym wsparciem zarówno dla samego pacjenta, jak i zespołu lekarzy wykonujących leczenie.
Rolą Opiekuna Pacjenta jest pomoc merytoryczna oraz mentalna, na którą możesz liczyć od pierwszej wizyty w gabinecie do zakończenia leczenia. Zawsze możesz zwrócić się do niego we wszelkich kwestiach związanych z leczeniem, wątpliwościami czy trudnościami, licząc na jego doświadczenie i pomoc, której z przyjemnością Ci udzieli. W przypadku pacjentów z Niemiec dodatkowym udogodnieniem jest wsparcie w kontakcie z ubezpieczycielami w kwestii rozliczeń. Opiekun Pacjenta może zająć się wszystkimi formalnościami, dzięki czemu Ty możesz skupić się tylko i wyłącznie na swoim zdrowiu.
Wszystkie kwestie związane z tłumaczeniem dokumentów, wypełnieniem niezbędnych procedur czy zaplanowaniem wizyt w optymalny sposób są po stronie Opiekuna Pacjenta.
Co zrobić, aby wykonać leczenie z ubezpieczeniem Krankenkasse w Polsce?
Najważniejszym krokiem jest weryfikacja, czy Twój ubezpieczyciel honoruje wykonanie leczenia w Polsce. Tutaj uspokajam, że nasz Opiekun może to zrobić za Ciebie. Ponadto moje doświadczenie pokazuje, że zdecydowana większość ubezpieczycieli, zarówno tych państwowych, jak i prywatnych akceptuje oraz zwraca koszty leczenia wykonanego w Polsce. Przed rozpoczęciem leczenia, na etapie przygotowawczym, warto jednak sprawdzić dokładnie, jaką masz umowę z ubezpieczycielem, ponieważ niejednokrotnie zdarza się, że sposób rozliczania zabiegów jest zależny od tego, jakie leczenie jest wykonywane.
Co należy sprawdzić przed wyborem gabinetu z ubezpieczeniem Krankenkasse?
Wybierając stomatologa i miejsce, w którym chcesz wykonać kompleksowe i profesjonalne leczenie oraz uzyskać za nie dofinansowanie od zagranicznego ubezpieczyciela, zwróć szczególną uwagę, czy są w stanie zaoferować Ci:
- indywidualnie przygotowany plan leczenia, który będziesz musiał dostarczyć niemieckiemu ubezpieczycielowi,
- obsługę w kilku językach, która znacząco ułatwi komunikację,
- doświadczony zespół wyspecjalizowany w prowadzeniu kompleksowego leczenia,
- leczenie w oparciu o najlepszej jakości materiały,
- znieczulenia oraz technologie, dzięki którym będzie ono mogło przebiegać w komfortowych warunkach i w sposób całkowicie przewidywalny.
Sprawdź też, czy wybrany gabinet stomatologiczny jest w stanie zaspokoić potrzeby związane z formalnościami oraz aspektami logistycznymi, zapewniając opiekę i wsparcie ze strony Opiekuna Pacjenta. Uwzględnienie Twoich planów i dyspozycyjności ma kluczowe znaczenie dla takiego zorganizowania kalendarza wizyt, które z jednej strony nie będzie kolidować z Twoimi obowiązkami i stylem życia, a z drugiej pozwoli zmniejszyć do minimum ilość wizyt.
Dzięki stałemu kontaktowi z dedykowaną osobą zachowujesz pełną kontrolę nad tym, co się dzieje na każdym etapie związanym z leczeniem i przygotowaniem do niego. Praktycznie zero formalności. Ty masz się zgłosić na konsultację, a wszystkie formalności związane z rozliczeniem leczenia wykonanego w Polsce są po stronie zespołu współpracującego z kliniką.
Na co jeszcze powinieneś zwrócić uwagę, wybierając gabinet, w którym będziesz się leczyć?
Szybki dojazd
Dzięki samolotom z wielu niemieckich miast do Katowic lub Krakowa można się dostać w nieco ponad godzinę. Co więcej, rezerwując wcześniej bilety, zazwyczaj można je zakupić w bardzo przystępnej cenie.
Minimum formalności
Powinieneś czuć się w pełni zaopiekowany i nie martwić żadnymi zbędnymi formalnościami. Gabinet powinien zapewnić Ci indywidualnego Opiekuna, który pomoże wypełnić wszystkie dokumenty, a następnie zadba o ich przekazanie do Twojego ubezpieczyciela.
Komfort na każdym etapie
Osoby reprezentujące klinikę powinny zaoferować Ci wsparcie w kwestiach logistycznych i administracyjnych, aby Twój pobyt w Polsce przebiegał całkowicie bezproblemowo i był dla Ciebie w pełni komfortowy.
Przejrzystość planu leczenia
Zawsze oczekuj przejrzystych warunków dotyczących leczenia. Już podczas wizyty konsultacyjnej dowiedz się, jaki będzie ostateczny koszt leczenia i ile będzie ono trwać. Pozwoli Ci to na dokładne zaplanowanie wydatków oraz kolejnych przyjazdów do Polski na wizyty.
Kompleksowość zabiegów
Gabinet, który wybierzesz, powinien mieć w swoim zespole lekarzy ze wszystkich dziedzin stomatologii, np. implantologa, protetyka, endodontę, ortodontę. Tylko wtedy możesz mieć pewność, że przejdziesz kompleksowe leczenie, w efekcie którego uzyskasz pożądane rezultaty bez konieczności poprawek, odzyskasz uśmiech oraz komfort spożywania posiłków, bez konieczności rezygnowania z ulubionych potraw.
Jeśli jesteś zainteresowany leczeniem finansowanym przez niemieckiego ubezpieczyciela oraz realnym wsparciem w procedurach związanych z formalnościami, umów się na bezpłatną rozmowę z naszym Opiekunem Pacjenta.
Wojciech Fąferko
Lekarz implantologLekarz stomatolog z prawie 20-letnim doświadczeniem, założyciel i dyrektor medyczny sieci gabinetów skupiających się na leczeniu implantologicznym. Absolwent Śląskiej Akademii Medycznej. Odbył staż podyplomowy, m.in. na Katedrze Chirurgii Stomatologicznej. Absolwent studiów podyplomowych na Uniwersytecie J.W. Goethego we Frankfurcie nad Menem z europejskim tytułem implantologa oraz student Master in Oral Implantology. Ukończył dwuletnie studia podyplomowych na New York College of Dentistry oraz na Uniwersytecie w Sienie we Włoszech z tytułem Master of Prosthodontics.