Czy budując dom, zacząłbyś od wbicia łopaty w ziemię, czy może od zatrudnienia architekta? Czy masz świadomość, że rekonstrukcja uśmiechu jest procesem podobnie złożonym, a może i trudniejszym od budowy domu?
Aby leczenie uzębienia przebiegało sprawnie i komfortowo, a pacjenci mieli najlepsze możliwe odczucia, musi być ono perfekcyjnie zaplanowane już na samym początku. Dlatego do tego etapu implantacji powinno się przywiązywać szczególną wagę. Mając tego doskonałą świadomość, od kilku lat prowadzę z tego zakresu szkolenia dla innych lekarzy.
Szkoląc, skupiam się właśnie na tym, aby pacjentów prowadzono kompleksowo i oceniano ich przypadki holistycznie. Przygotowanie do implantów jest bardzo ważnym etapem. Zwracam uwagę na stan zębów pacjenta, odległości między zębami graniczącymi, pozycję zębów względem siebie, warunki kostne, ubytki kości, czy ogólny stan zdrowia pacjenta. Robię to po to, abyś jako pacjent mógł się cieszyć pięknym, zdrowym uśmiechem przez lata!
Z tego wpisu dowiesz się:
- Jakie znaczenie ma kompleksowy plan leczenia zębów?
- Jak krok po kroku wygląda schemat konsultacji pierwszorazowej i diagnostyki przed implantacją?
- 6 punktów wpływających na jakość wszystkich etapów leczenia braków zębowych
- Jak wygląda leczenie implantologiczne w zespole specjalistów?
- Jaka jest misja zespołu w czasie leczenia implantologicznego?
- Jaką rolę odgrywa Opiekun Pacjenta w tym procesie?
- Jaką rolę pełnią materiały pomocnicze do konsultacji stomatologicznej?
- Na jakich zasadach tworzymy plan leczenia stomatologicznego z kosztorysem?
Kompleksowy plan leczenia zębów
Wielu pacjentów uważa, że stomatologia kompleksowa przeznaczona jest tylko dla wybranych osób, które mogą sobie pozwolić na ponadstandardowe leczenie stomatologiczne. Jest to nieprawda. Idąc na konsultację, powinieneś otrzymać od lekarza pełną listę swoich problemów oraz informacje o stanie zębów i móc zdecydować, czy chcesz je rozwiązywać i w jakim tempie. To do Ciebie ma należeć ten wybór.
Dlatego jako pacjent zawsze musisz oczekiwać od lekarza przygotowania kompleksowego planu leczenia? Ty jako pacjent zawsze możesz zdecydować o rezygnacji z jakiejś jego części. Twoim podstawowym prawem jest bycie poinformowanym o wszystkich swoich problemach oraz konsekwencjach zaniechania leczenia. Lekarz też powinien przedstawić wszystkie możliwe rozwiązania Twoich problemów, bo zwykle istnieje wiele możliwości uzyskania pełnej funkcjonalności jamy ustnej.
Aby osiągnąć najlepsze efekty leczenia, konieczne jest umówienie się z lekarzem na wizytę konsultacyjną oraz przeprowadzenie pełnej diagnostyki, w efekcie czego powinno się otrzymać kompleksowy plan leczenia, a także dowiedzieć się, jakie są przeciwwskazania do implantów zębowych.
Prowadzę wielospecjalistyczny gabinet od wielu lat i jednym z moich głównych celów było takie poukładanie pracy w gabinecie, aby każdy pacjent przechodził wizytę pierwszorazową w ten sam, przewidywalny sposób. Opracowałem ten system samodzielnie, tworząc szereg procedur i checklist pomagających nam przeprowadzić dokładny wywiad i postawić właściwą diagnozę, aby następnie móc przewidywalnie, bezpiecznie i komfortowo leczyć pacjenta.
Schemat konsultacji pierwszorazowej i diagnostyki przed implantacją
Jak więc powinna wyglądać wizyta pierwszorazowa i jakie elementy się na nią składają? Najważniejszym według mnie i najbardziej podnoszącym jakość leczenia jest posiadanie schematu konsultacji pierwszorazowej. Większość pacjentów przechodzi u mnie następującą ścieżkę konsultacyjną:
Krok 1: Rozmowa z Opiekunem Pacjenta
Po nawiązaniu przez Ciebie kontaktu, czyli na przykład wysłaniu zapytania, na początku zadzwoni do Ciebie Opiekun Pacjenta. Jest to łącznik między lekarzem, a pacjentem i osoba dbająca o komfort Twojego leczenia przez cały okres jego trwania, które czasami bywa długotrwałym procesem. Podczas pierwszej rozmowy Opiekun wstępnie rozezna się jakiego leczenia potrzebujesz, a następnie umówi Cię na konsultację w gabinecie. Wstępna rozmowa z Opiekunem Pacjenta jest bezpłatna. Podczas niej możesz też poznać orientacyjne ceny naszych usług i uzupełnień protetycznych.
Krok 2: Wypełnienie ankiety w naszym gabinecie
Następnie spotykamy się w gabinecie. Na początku jesteś znów witany przez Opiekuna Pacjenta. Na pewno zaproponuje Ci pyszną kawę lub herbatę, a następnie pomoże wypełnić ankiety i niezbędne dokumenty. Ankiety są bardzo ważną częścią procesu leczenia. Pozwalają uzyskać informacje na wiele tematów dotyczących Twojej osoby, np. jakie są Twoje oczekiwania estetyczne, jakie masz aktualnie problemy z zębami, czy przyjmujesz leki. Bardzo ważne jest więc, aby na wszystkie pytania odpowiedzieć spokojnie i zgodnie z prawdą, a przez wzgląd na obecność Opiekuna Pacjenta możesz w każdej chwili dopytać o kwestie dla Ciebie niejasne.
Krok 3: Wykonanie serii zdjęć zębów
Po wypełnieniu ankiety zaprosimy Cię do naszego studia fotograficznego w celu wykonania serii zdjęć profesjonalnym aparatem fotograficznym. Jest to niezbędne, abyśmy mogli później w powiększeniu na ekranie komputera wspólnie obejrzeć Twój uśmiech i zastanowić się co możemy zrobić, abyś był z niego bardziej zadowolony. Analizujemy mnóstwo aspektów takich jak kolor i długość naturalnych zębów, przebieg linii uśmiechu, wpływ zębów na rysy twarzy i wiele, wiele więcej.
Krok 4: Wykonanie tomografii komputerowej
Kolejnym krokiem jest wykonanie tomografii komputerowej. Jest to bardzo ważne badanie, które w trójwymiarze i bardzo szczegółowo pozwala nam zobaczyć co dzieje się w miejscach, których nie widzimy gołym okiem. To miejsca znajdujące się między innymi pod dziąsłami i w kościach szczęki i żuchwy. Dzięki tak zaawansowanej technice diagnostycznej, planując dalsze leczenie możemy perfekcyjnie dobrać długości i szerokości implantów, aby wykonywany zabieg implantacji był komfortowy, przewidywalny i bezpieczny.
Krok 5: Konsultacja z lekarzem implantologiem
Po wykonaniu wszystkich badań wstępnych spotykamy się w gabinecie. Podczas konsultacji zawsze obecny jesteś Ty, lekarz oraz Opiekun Pacjenta. Jeśli masz ochotę przyjść z członkiem rodziny, to nie stanowi to dla nas problemu. Nasza rozmowa zaczyna się od przedstawienia się sobie oraz poznania przeze mnie Twoich oczekiwań odnośnie leczenia. Połączone jest to z analizą ankiet, które wcześniej zostały przez Ciebie wypełnione.
Krok 6: Badanie na fotelu przy użyciu IQ Dental
Kolejnym krokiem jest badanie stomatologiczne na fotelu. Przeprowadzane jest ono przy użyciu naszej autorskiej checklisty, która pozwala zauważyć wszystkie problemy jakie występują u Ciebie w jamie ustnej. W celu dokładnej diagnostyki stanu uzębienia używam oprogramowania IQ Dental, którego jestem współautorem. Obecnie używa go już kilka tysięcy dentystów w całej Polsce!
Po przeprowadzeniu badania siadamy znów przy fotelu i omawiamy problemy, które zauważyłem w Twojej jamie ustnej. Tłumaczę Ci ich genezę, jak również przedstawiam możliwe konsekwencje braku ich leczenia.
Krok 7: Przygotowanie planu leczenia protetycznego
Następnie przygotowuję dla Ciebie plan odbudowy protetycznej. Jeśli sytuacja w Twojej jamie ustnej jest prosta to możesz dostać od nas pełny plan leczenia już na 1 wizycie. Często jednak, gdy problem jest bardziej złożony potrzebujemy jeszcze dodatkowych konsultacji specjalistycznych i badań klinicznych przed podjęciem leczenia implantologicznego. Wszystkie takie czynności są przez nasz zespół wykonywane na miejscu w klinice.
Tak właśnie wygląda mój autorski schemat konsultacji pierwszorazowej, który w mojej opinii ma ogromny wpływ na wszystko to co dzieje się potem, a co za tym idzie, ma również znaczący wpływ na finalny efekt Twojego leczenia za pomocą implantów.
6 punktów wpływających na jakość leczenia implantologicznego
Co jeszcze ma wpływ na jakość leczenia implantologicznego? Z mojego ponad 20-letniego doświadczenia mogę wyłonić 6 punktów, które w mojej opinii mają kluczowy wpływ na jakość leczenia rozumianą nie tylko jako piękny i funkcjonalny uśmiech, ale także – jeśli nie przede wszystkim – komfort w trakcie jego trwania. Dobre samopoczucie pacjenta podczas całego procesu leczenia powinno być celem nadrzędnym.
Jakie zatem są to punkty?
– schemat konsultacji pierwszorazowej opisany przeze mnie powyżej,
– zespół wyspecjalizowanych ekspertów,
– misja firmy,
– Opiekun Pacjenta,
– materiały pomocnicze do konsultacji oraz
– pisemny plan leczenia wraz z kosztorysem.
Leczenie implantologiczne w zespole specjalistów
Przejdźmy zatem do punktu drugiego, czyli zespołu specjalistów. Wybierając miejsce, w którym chcesz podjąć leczenie musisz zwrócić uwagę na to, aby klinika oferowała kompleksowe usługi. W obecnych czasach stomatologia jest tak skomplikowana, że jeden lekarz nie jest w stanie osiągnąć mistrzostwa w kilku dziedzinach. Dlatego od zawsze stawiam na leczenie w zespole specjalistów, w którym każdy zajmuje się swoją wąską dziedziną. W takim zespole powinni się znaleźć następujący specjaliści:
1. Higienistka stomatologiczna
Usunie kamień nazębny i wyczyści Twoje zęby, aby lekarze mogli dobrze zdiagnozować, gdzie jest próchnica, a gdzie tylko osady.
2. Lider zespołu lekarzy stomatologów
Potrafiący przeprowadzać konsultacje kompleksowe i zaplanować leczenie.
3. Lekarz zajmujący się leczeniem zachowawczym oraz endodontycznym
Ten specjalista usunie próchnicę i wyleczy zęby, które wymagają leczenia kanałowego. To drugie musi oczywiście być wykonywane przy użyciu mikroskopu, na podstawie diagnostyki za pomocą tomografii komputerowej.
4. Chirurg stomatologiczny
Lekarz, który usunie ząb, ale też np. zdiagnozuje zmiany, które pojawiają się na Twoim języku, dziąśle czy policzku.
5. Ortodonta
Lekarz, który wyprostuje zęby, ale też w przypadku długotrwałego braku w uzębieniu wprowadzi pozostałe zęby na swoje miejsce, aby implantolog mógł wszczepić implanty w odpowiednie pozycje.
6. Implantolog
Specjalista, który zajmuje się tworzeniem bazy pod przyszłe zęby, czyli wszczepianiem implantów. Implantolog z zaawansowanymi umiejętnościami potrafi również odbudować kość, gdy jest jej za mało, aby założyć implant. Potrafi też zadbać o jakość tkanek miękkich (dziąseł) wokół implantów, aby w przyszłości nie dochodziło do zaniku kości wokół nich. Konsultacja implantologiczna nie może się odbyć bez wykonania tomografii komputerowej.
7. Lekarz protetyk
To artysta, który w finalnej części leczenia zadba o to, aby Twój uśmiech był olśniewający. To on omówi z Tobą kolor przyszłych zębów, ich długość, kształt oraz ustawienie. Do niego należy również dobranie sobie zespołu techników dentystycznych, którzy są mistrzami w swojej dziedzinie i wykonają dla Ciebie prace protetyczne – nowe zęby w najlepszej możliwej jakości.
8. Periodontolog
Lekarz, który zajmuje się leczeniem tzw. chorób przyzębia. Jeśli widzisz, że wokół Twoich zębów zanika dziąsło lub same zęby zaczynają się ruszać koniecznie musisz odwiedzić periodontologa. Bardzo często udaje mu się uratować zęby, które Ty uznałbyś za zęby do usunięcia.
Zawsze wybieraj gabinet, w którym jeśli zajdzie taka potrzeba, zostaniesz skonsultowany przez cały zespół specjalistów. Bardzo istotne są także podstawowe badania laboratoryjne, takie jak morfologia krwi, sprawdzenie poziomu witaminy D3 i hormonów TSH. W procesie implantologicznym trzeba zwrócić uwagę na wiele aspektów.
Misja zespołu w czasie leczenia implantologicznego
Kolejnym elementem wpływającym na jakość leczenia jest to, w jaki sposób pracuje cały zespół ludzki. Lider zespołu, bez względu na wielkość kliniki, powinien ustalić dla całego zespołu misję. Misją tą powinni kierować się członkowie zespołu podczas konsultacji, ustalania planu leczenia, a następnie całego procesu leczenia pacjenta.
Moja misja, którą przekazuję i powtarzam zespołowi brzmi: „W stosunku do każdego pacjenta stosuję takie metody leczenia, jakie zastosowałbym na sobie, własnym dziecku i na swojej rodzinie. Jeśli mam wątpliwości co zaproponować pacjentowi, zawsze wracam do misji firmy.”
Kierowanie się misją bardzo ułatwia nam podejmowanie decyzji przy planowaniu leczenia. Element ten z pewnością rozwinę przy opisywaniu konkretnych przypadków, bo wówczas najłatwiej dostrzec dlaczego posiadanie misji jest tak istotne.
Opiekun Pacjenta i jego znaczenie w procesie wszczepienia implantów zębów
Czwartym punktem na naszej liście wpływającej na jakość leczenia jest obecność w gabinecie Opiekuna Pacjenta. Na pewno jako pacjent spotkałeś się z sytuacją, że lekarz nie miał dla Ciebie wystarczającej ilości czasu, aby szczegółowo i z zaangażowaniem wytłumaczyć Ci wszystkie aspekty dotyczące leczenia. Właśnie w związku z tym wprowadziliśmy stanowisko Opiekuna Pacjenta.
Opiekun jest łącznikiem między pacjentem a lekarzem. W znaczący sposób skraca on dystans na tej ścieżce, ponieważ ma łatwą możliwość kontaktu zarówno z pacjentem, jak i dentystą. Dba również o przepływ informacji między lekarzami w zespole, co jest bardzo ważne przy przygotowywaniu kompleksowych planów leczenia oraz ich realizacji.
Opiekun to asystent lekarza podczas konsultacji, a jednocześnie consigliere dla pacjenta. To on tłumaczy pacjentowi różnice pomiędzy różnymi rodzajami rozwiązań implantologicznych.
Temat Opiekuna Pacjenta i jego roli w procesie leczenia niejednokrotnie opisuję na tej stronie oraz omawiam w moich filmach. Jest to stanowisko, które zdecydowanie odmieniło wrażenia pacjenta podczas leczenia kompleksowego.
Przygotowanie do implantów – materiały pomocnicze do konsultacji stomatologicznej
Punkt 5 na mojej liście to materiały pomocnicze do konsultacji, bo jeden obraz wart jest więcej niż tysiąc słów! Właśnie dlatego wraz zespołem zgromadziliśmy mnóstwo plansz, zdjęć przed i po leczeniu naszych pacjentów oraz modeli demonstrujących różnorodne rozwiązania. Dzięki tym materiałom i wymianie informacji, Ty jako pacjent masz możliwość bardziej świadomie podjąć decyzję dotyczącą wariantu leczenia, bo widzisz to o czym mówimy.
Ponadto, podczas konsultacji Opiekun Pacjenta poświęci Ci tyle czasu ile będzie trzeba, aby wyjaśnić Tobie wszelkie zawiłości leczenia krok po kroku mając do dyspozycji wszelkie niezbędne materiały. Zawsze możesz też skontaktować się z nim już po konsultacji, jeśli już po spotkaniu z nim pojawiają się nowe pytania.
Jak przygotować się do wszczepienia implantu? Plan leczenia stomatologicznego z kosztorysem
Ostatnim z punktów jest pisemny plan leczenia wraz z kosztorysem. Na końcu procesu diagnostyki oraz konsultacji zawsze musi powstać pisemny plan leczenia. Najlepiej jeśli pacjent ma do wyboru 2-3 alternatywne wersje planu, aby mógł świadomie podjąć decyzję jakie rozwiązanie wybierze.
Plany różnią się od siebie metodą, czasem leczenia, jak i również ceną. Plan leczenia przedstawiany jest pacjentowi przez Opiekuna, najczęściej w obecności lekarza prowadzącego.
Ważnym aspektem, który stosujemy jest gwarancja jakości oraz gwarancja utrzymania ceny. Ta pierwsza polega na tym, że jeśli wszczepiony przez nas implant w okresie gojenia nie zintegruje się z kością, to ponowny zabieg przeprowadzany jest bezpłatnie. Z kolei gwarancja utrzymania ceny polega na tym, że jeśli rozpoczniesz złożony, mogący trwać nawet ponad rok proces leczenia, to jeśli w tym okresie zmienią się nasze ceny, Twoje pozostaną na poziomie z ustalonego pierwotnie planu wraz z kosztorysem.
Konsultacja pierwszorazowa w celu stworzenia kompleksowego planu leczenia to według mnie najważniejsza wizyta w gabinecie. Przeprowadzona w odpowiedni, kompleksowy sposób sprawi, że Twój nowy uśmiech będzie Ci bezproblemowo służył przez długie, długie lata. Czego Ci z całego serca życzę 🙂
Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji przed podjęciem decyzji o konsultacji z lekarzem i wykonaniem pełnej diagnostyki w celu poznania możliwości Twojego leczenia, umów się na bezpłatną konsultację z naszym Opiekunem Pacjenta poprzez zakładkę “Kontakt”
Wojciech Fąferko
Lekarz implantologLekarz stomatolog z prawie 20-letnim doświadczeniem, założyciel i dyrektor medyczny sieci gabinetów skupiających się na leczeniu implantologicznym. Absolwent Śląskiej Akademii Medycznej. Odbył staż podyplomowy, m.in. na Katedrze Chirurgii Stomatologicznej. Absolwent studiów podyplomowych na Uniwersytecie J.W. Goethego we Frankfurcie nad Menem z europejskim tytułem implantologa oraz student Master in Oral Implantology. Ukończył dwuletnie studia podyplomowych na New York College of Dentistry oraz na Uniwersytecie w Sienie we Włoszech z tytułem Master of Prosthodontics.