Podejmując decyzję o wszczepieniu implantów, często zastanawiamy się nad wieloma aspektami. Czy są one bezpieczne, czy moje warunki jamy ustnej są odpowiednie do ich wszczepienia, czy są trwałe i czy spełnią moje oczekiwania. Dodatkowo pojawia się kwestia, czy mogę wykonać rezonans magnetyczny i inne badania obrazowe, a także zabiegi kosmetyczne. Te wątpliwości są całkowicie naturalne, ale postaram się je rozwiać i wytłumaczyć, że mając implant zęba możemy funkcjonować na co dzień normalnie, a także podróżować samolotami bez obaw o to, że zatrzymają nas na bramkach. Implanty zębowe mają za zadanie zastąpienie utraconych zębów nie tylko wizualnie ale i funkcjonalnie.
Z tego wpisu dowiesz się:
- Czy implant może mieć wpływ na badanie rezonansem magnetycznym i zakłócać obraz?
- Czy implanty stanowią przeciwwskazanie do diagnostyki obrazowej?
- Czy posiadając implant będę “pikać” na lotnisku?
Rezonans magnetyczny – czy wszczepienie implantu to przeciwwskazanie?
Rezonans magnetyczny (MRI) to niezastąpione narzędzie diagnostyczne, które umożliwia nieinwazyjną wizualizację tkanek wewnętrznych i organów. Wiele osób poddawanych badaniom MRI może jednak obawiać się, że implanty stomatologiczne mogą wpłynąć na wyniki badania lub powodować potencjalne komplikacje. W tym artykule omówimy, jak rezonans magnetyczny wpływa na implanty stomatologiczne oraz jakie kroki podejmuje się, aby zapewnić bezpieczne badania dla pacjentów z takimi implantami.
Implanty stomatologiczne są popularnym rozwiązaniem dla osób, które straciły zęby z różnych przyczyn. To małe, tytanowe śrubki wszczepiane w kość szczęki lub żuchwy, które służą jako trwałe fundamenty dla protez zębowych, mostów lub koron stomatologicznych. Chociaż implanty są niezwykle skuteczne i pomagają wielu pacjentom odzyskać zdrowy uśmiech, towarzyszą im pewne wątpliwości w kontekście badań MRI.
MRI wykorzystuje pole magnetyczne i fale radiowe do uzyskania obrazów narządów i tkanek wewnętrznych. Często pacjenci zostają poinformowani o konieczności usunięcia wszelkich metalowych przedmiotów przed badaniem, aby uniknąć zakłóceń w wynikach. Pacjenci niejednokrotnie zastanawiają się czy w związku z tym, że posiadają implanty, będą mogli wykonać takie badanie.
Odpowiadając na to pytanie należy rozpatrzyć jakie materiały są reaktywne przy wykonywaniu rezonansu. Inaczej mówiąc, kluczowe znaczenie ma materiał z jakiego wykonany jest implant.
Otóż nie jest wskazane wykonywanie rezonansu magnetycznego jeśli w naszym organizmie posiadamy materiały ferromagnetyczne. Są to materiały, które wykazują właściwości ferromagnetyczne, czyli szczególny rodzaj magnetyzmu charakteryzujący się trwałym namagnesowaniem w obecności pola magnetycznego. Takimi materiałami są: żelazo, kobalt, nikiel, gadolin, dysproz, i wiele stopów zawierających te pierwiastki.
Prawda jest taka, że implanty wykonane są z tytanu i nie są ferromagnetykami, czyli nie oddziałują na pole magnetyczne. Oznacza to, że nie są one przeciwwskazaniem do wykonania rezonansu magnetycznego.
Jest jednak jedno ale. Oprócz materiału, z którego zbudowany jest implant, ważny jest również materiał, z którego wykonane są zęby. Najczęściej wykonane są one z ceramiki, a obecnie w wielu miejscach wykonuje się jeszcze zęby na tzw. podbudowie metalowej. Argumentuje się to tym, że zęby wykonane z takich materiałów są mocniejsze. I rzeczywiście tak jest. Jednak ta niewielka różnica w wytrzymałości nie jest warta problemów, które mogą spowodować zęby na podbudowie metalowej. Ja sam od wielu już lat nie użyłem do wykonania zębów stopów standardowych metali i na pewno już nigdy nie wrócę do tej technologii.
Podsumowując, rezonans magnetyczny jest cennym narzędziem diagnostycznym, które można stosować u pacjentów z implantami stomatologicznymi.
Implant zębowy a tomografia komputerowa głowy i diagnostyka RTG
A jak to wygląda w przypadku innych badań, takich jak tomografia komputerowa głowy i RTG? Tomografia komputerowa głowy oraz RTG są często wykonywane w celu uzyskania dokładnych obrazów struktur anatomicznych w obrębie głowy, w tym zębów, szczęki, żuchwy, stawów skroniowo-żuchwowych i innych tkanek. Tak jak w przypadku rezonansu magnetycznego, implanty stomatologiczne nie są przeciwwskazaniem do wykonania tych badań, ponieważ nie dają żadnych artefaktów (rozbłysków) w obrazie. Co więcej, w gabinetach stomatologicznych, w celu kontroli implantów zębowych w kości, standardem jest wykonywanie tomografii czy RTG pacjentom posiadającym implanty.
Czy mogę wykonywać zabiegi kosmetyczne twarzy posiadając implanty stomatologiczne?
Zabiegi kosmetyczne, nawet te wykorzystujące ultradźwięki, nie mają wpływu na implanty zębowe, ponieważ mimo tego, że są wykonywane w obrębie twarzy, nie mają bezpośredniego kontaktu z implantami. Dodatkowo, tak jak wspomniałem wcześniej, implanty wykonane są z takiego materiału, który w żaden sposób nie wpływa na przebieg zabiegu.
Podróżowanie samolotami z implantem zęba
Ponadto, jeśli lubimy podróżować i często latamy samolotami, pojawia się pytanie czy implanty nie będą reagować podczas przechodzenia przez bramkę kontroli na lotnisku. Podróże i tak są obarczone wieloma emocjami i dodatkowe w postaci “pikania implantów” nie są już wskazane.
Bramki na lotnisku są wyposażone w detektory wykrywające metale, także reagują na przedmioty wykonane z metalu. Implanty zębowe są wykonane z tytanu, który jest obojętny dla wykrywaczy metalu, także pacjenci posiadający implanty bezpiecznie i komfortowo mogą przejść przez kontrolę bez żadnych problemów.
Jednak dla spokoju pacjentów i pewności siebie w tych sytuacjach, zawsze wydajemy pacjentom tzw. paszporty implantologiczne. Są to małe książeczki, które potwierdzają, że pacjent ma wszczepione implanty. Dzięki nim pacjenci czują się bardziej komfortowo.
Podsumowując, wszczepienie implantów zębowych nie stanowi przeciwwskazania do wykonania badania rezonansem magnetycznym, tomografii komputerowej, czy badania RTG. Możemy z nimi bez obaw funkcjonować na co dzień, a także podróżować.
Należy jednak pamiętać, że jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub pytania, warto umówić się na wizytę lub na bezpłatną rozmowę z Opiekunem Pacjenta.
Wojciech Fąferko
Lekarz implantologLekarz stomatolog z prawie 20-letnim doświadczeniem, założyciel i dyrektor medyczny sieci gabinetów skupiających się na leczeniu implantologicznym. Absolwent Śląskiej Akademii Medycznej. Odbył staż podyplomowy, m.in. na Katedrze Chirurgii Stomatologicznej. Absolwent studiów podyplomowych na Uniwersytecie J.W. Goethego we Frankfurcie nad Menem z europejskim tytułem implantologa oraz student Master in Oral Implantology. Ukończył dwuletnie studia podyplomowych na New York College of Dentistry oraz na Uniwersytecie w Sienie we Włoszech z tytułem Master of Prosthodontics.