Czy jesteś pacjentem w dojrzałym wieku i zastanawiasz się czy istnieje możliwość wszczepienia u Ciebie implantów?
Z tego wpisu dowiesz się:
- Czy implantologia przeznaczona jest również dla pacjentów w podeszłym wieku?
- Czy wiek jest ograniczeniem do tego typu zabiegów?
- Czy implanty dla takiej grupy pacjentów są bezpieczne?
Wiek pacjenta a możliwość wdrożenia leczenia implantologicznego
Wielu starszych pacjentów zadaje sobie pytanie, czy w ich wieku możliwa jest jeszcze odbudowa braków zębowych za pomocą implantów oraz czy taki zabieg jest dla nich bezpieczny. Dla wielu z nich tylko takie rozwiązanie umożliwi swobodne spożywanie pokarmów.
Planując zabieg wszczepienia implantów, nie tyle wiek pacjenta jest kluczowy, co jego ogólny stan zdrowia i kondycja, w jakiej się znajduje.
Dla większości starszych pacjentów zabieg wszczepienia implantów jest bezpieczny.
Należy wziąć pod uwagę następujące czynniki:
- Ogólny stan zdrowia
- Przyjmowane leki
- Stan jamy ustnej
- Higiena jamy ustnej
- Sprawność manualna
Pacjenci w podeszłym wieku często są obciążeni chorobami, które same w sobie nie są przeciwwskazaniem do wszczepienia implantów. Jednocześnie lekarstwa, które przyjmują, mogą mieć wpływ na przebieg zabiegu lub na proces gojenia się. Dlatego, aby zabieg przebiegł skutecznie i przewidywalnie, należy czasami odpowiednio zmodyfikować dawkę leku zarówno przed, jak i po zabiegu. Lekarz stomatolog lub pacjent powinien w tym celu skonsultować się z lekarzem prowadzącym pacjenta.
Dlatego bardzo ważna jest dokładna konsultacja pierwszorazowa, która uwzględnia szczegółowy wywiad lekarski pod kątem stanu zdrowia i chorób, na które pacjent choruje oraz analiza leków, które przyjmuje.
Analiza chorób w dojrzałym wieku przed wszczepieniem implantów zębowych
Najczęściej występujące choroby występujące w dojrzałym wieku to cukrzyca, osteoporoza, choroby wieńcowe.
- Pacjenci chorujący na cukrzycę
Jeśli cukrzyca jest uregulowana i nie ma skoków cukru w ciągu dnia, to nie istnieją przeciwwskazania do operacji
- Pacjenci chorujący na osteoporozę
Sama choroba nie jest przeciwwskazaniem do zabiegu. Jeśli tylko pacjent nie zażywa bisfosfonianów, to przeprowadzenie zabiegu jest jak najbardziej możliwe.
U pacjentów ze zdiagnozowaną osteoporozą konieczne jest jednak zastosowanie specjalnych technik zabiegowych. Ponieważ kość jest rozrzedzona, lekarz powinien zastosować odpowiednie techniki jej zagęszczenia zanim umieści w niej implant. Do tego celu stosuje się specjalne narzędzia. Tak wprowadzone implanty powinny bezproblemowo służyć przez długie lata.
- Choroby serca i krwi
Kolejnym problemem, z którym często się spotykam są choroby serca i krwi. Pacjenci często zażywają środki rozrzedzające krew. Aby zabiegi u takich osób były bezpieczne dysponujemy zespołem anestezjologicznym, który przeprowadza dokładny wywiad i proponuje najlepsze postępowanie, aby pacjent podczas zabiegu był bezpieczny i zaopiekowany.
Bardzo często wśród starszych pacjentów korzystamy z pomocy anestezjologa. Jest to związane nie tyle z dentofobią pacjenta w podeszłym wieku, a z potrzebą monitorowania jego czynności życiowych podczas zabiegu.
Implanty dla seniorów – planowanie leczenia
Bardzo ważną kwestią w leczeniu starszych pacjentów jest planowanie leczenia w taki sposób, aby każdy jego etap był jak najmniej inwazyjny. U pacjentów w podeszłym wieku zdolność do gojenia się tkanek jest nieco inna, niż u pacjentów młodych.
Kolejnym aspektem przy planowaniu leczenia implantologicznego i odbudowy na implantach jest sprawność manualna pacjenta. Jest ona bardzo ważna, aby utrzymać implanty i osadzone na nich zęby w dobrej kondycji, poprzez odpowiednią higienę. Jednak nigdy nie jest to przeciwwskazanie do zabiegu. Zawsze jesteśmy w stanie dobrać rodzaj pracy protetycznej odpowiedni do sytuacji pacjenta.
Implanty stomatologiczne można wszczepić w każdym wieku
W mojej prawie 20-letniej praktyce w większości spotykam się z bardzo dojrzałymi pacjentami. I nigdy ich wiek nie był przeszkodą do wszczepienia implantów, a korzyści, jakie płyną po wykonaniu zabiegu są nie do ocenienia.
Starsi pacjenci, którzy przez wiele lat stosowali ruchome protezy, nie mogli swobodnie spożywać pokarmów. Często przekładało się to na ich ogólny stan zdrowia, albo problemy jelitowe. Nie mając odpowiednich warunków do rozdrabniania pokarmów, pacjenci stopniowo rezygnowali z wielu potraw lub niedokładnie je rozgryzali.
Nieprawidłowo rozdrobnione jedzenie zalega w żołądku i jest ciężkostrawne. Stosując u starszych pacjentów odbudowy na implantach, poprawiamy ich ogólny stan zdrowia oraz komfort życia. Bardzo często słyszę od moich pacjentów podziękowania, za ponowne umożliwienie im zjedzenia jabłka lub chrupiącego pieczywa.
Rok urodzenia nie jest przeciwwskazaniem do założenia implantu zęba
Podsumowując, zabieg wszczepienia implantów u pacjentów w podeszłym wieku jest całkowicie bezpieczny. Jednak należy się do niego odpowiednio przygotować:
- Zebrać wszystkie dane medyczne niezbędne do przeprowadzenia zabiegu,
- Wdrożyć odpowiednie stosowanie leków,
- Czasami odroczyć zabieg i ustabilizować stan zdrowia pacjenta za pomocą odpowiednich leków, aby w późniejszym terminie przeprowadzić zabieg w bezpiecznych warunkach,
- Zadbać o opiekę okołozabiegową,
- Wybrać taki rodzaj pracy stabilizowany na implantach, aby jak najlepiej służył pacjentowi.
A pacjentom pozostaje tylko przeżywać kolejną młodość ciesząc się nowym uśmiechem i swobodą żucia i życia 🙂
Jeśli chciałbyś się dowiedzieć jakie leczenie implantologiczne będzie odpowiednie dla Ciebie, skontaktuj się z Opiekunem Pacjenta lub umów się na wizytę w gabinecie.
Wojciech Fąferko
Lekarz implantologLekarz stomatolog z prawie 20-letnim doświadczeniem, założyciel i dyrektor medyczny sieci gabinetów skupiających się na leczeniu implantologicznym. Absolwent Śląskiej Akademii Medycznej. Odbył staż podyplomowy, m.in. na Katedrze Chirurgii Stomatologicznej. Absolwent studiów podyplomowych na Uniwersytecie J.W. Goethego we Frankfurcie nad Menem z europejskim tytułem implantologa oraz student Master in Oral Implantology. Ukończył dwuletnie studia podyplomowych na New York College of Dentistry oraz na Uniwersytecie w Sienie we Włoszech z tytułem Master of Prosthodontics.