Wszczepienie implantów i odbudowa zębów zawsze wiąże się ze sporymi emocjami dla Pacjenta. Każdy przegląda się w lustrze i cieszy, że otrzymał nowy uśmiech, który pozwoli mu na swobodne funkcjonowanie.
Czasami zgłaszają się do mnie pacjenci z prośbą o usunięcie własnego uzębienia i zastąpienie go implantami. Prośbę swoją motywują tym, że nie chce im się, lub nie lubią myć swoich własnych zębów i chcieliby się pozbyć tego problemu raz na zawsze. Tak, dla niektórych osób mycie zębów to duża niedogodność.
Oczywiście takim pacjentom zawsze odmawiam wykonania zabiegu, ponieważ nic nie zastąpi własnych zdrowych zębów. Odbudowy na implantach to rozwiązanie dające szansę na piękny, funkcjonalny uśmiech, dla osób, które straciły swoje zęby lub nie da się ich już uratować. A co równie ważne, o zęby na implantach także trzeba dbać, i to nawet bardziej, niż o zęby własne. Zęby na implantach nie eliminują więc konieczności dbania o prawidłową higienę jamy ustnej i przestrzegania wizyt kontrolnych.
Z tego wpisu dowiesz się:
- Czy zęby na implantach trzeba myć?
- Co może się zdarzyć jeśli odpowiednio nie zadbasz o swojego nowego zęba?
- Co ma wspólnego Karcher z implantami?
Prawidłowa pielęgnacja implantów zębowych
Aby praca na implantach oraz same implanty, na których jest osadzona, służyła przez wiele lat, należy dbać o higienę wszystkich jej elementów. Na wizycie, na której Pacjent otrzymuje swoje nowe zęby, powinien być poinstruowany jak należy o nie dbać oraz być skierowany na profesjonalny instruktaż przeprowadzony przez wyspecjalizowaną higienistkę.
Zacznijmy jednak od podstaw. Implanty dentystyczne, nazywane także implantami stomatologicznymi, są sztucznymi korzeniami zębów, które są umieszczone w kości szczęki, aby zastąpić brakujące zęby. Zwykle są wykonane z tytanu, czyli metalu, który jest biokompatybilny, co oznacza, że ciało go nie odrzuca. Implanty mogą służyć jako podstawa dla pojedynczego zęba, mostu, a nawet pełnej protezy uzupełniającej bezzębie. W związku z tym implanty są trwałym i efektywnym rozwiązaniem dla osób, które straciły jeden, kilka lub nawet wszystkie zęby. Jednak, podobnie jak naturalne zęby, implanty wymagają starannej pielęgnacji i konserwacji, aby utrzymać je w dobrym stanie i zapewnić ich długowieczność. Przypomnę podstawowe zasady dbania o higienę jamy ustnej kiedy posiadasz pracę na implantach.
Pojedyncze implanty zębów – higiena jak przy naturalnych zębach
O pojedyncze zęby, czyli korony czy kilkupunktowe mosty na implantach należy dbać dokładnie tak samo jak o nasze naturalne zęby. Co powinno się stać naszymi nawykami lub może nawet rytuałami jeśli chodzi o pielęgnowanie implantów zębowych?
- przede wszystkim regularne mycie zębów – przynajmniej dwa razy dziennie, rano i wieczorem lub po każdym posiłku wyszczotkuj zęby miękką szczoteczką,
- szczególnie ważne jest dokładne oczyszczenie obszarów wokół implantu, zwłaszcza miejsca, gdzie implant łączy się z dziąsłem, aby zapobiec nagromadzeniu się tam płytki nazębnej i bakterii, które mogą prowadzić do stanów zapalnych i infekcji
- najlepiej używaj delikatnej pasty, bez składników ściernych. Badania pokazują, że są one bezpieczniejsze również dla naszych naturalnych zębów, ponieważ nie uszkadzają szkliwa.
Przy wyborze pasty do zębów do szczotkowania zębów opartych na implantach stomatologicznych zaleca się skupienie na kilku jej właściwościach:
- Bez abrazyjnych składników: wybieraj pastę do zębów o niskiej abrazji. Pasty zbyt agresywne mogą powodować zarysowania na powierzchni zębów opartych na implantach. Szukaj past, które są oznaczone jako “delikatne” lub “o niskiej ścieralności”.
- Bez fluoru: zbyt duża ilość fluoru w pastach do zębów może wpływać na trwałość powierzchni ceramicznej implantów. Dlatego zaleca się unikanie past z wysoką zawartością fluoru.
- Antybakteryjne działanie: wybierz pastę do zębów, która ma właściwości antybakteryjne. Wspomaga to kontrolowanie ilości bakterii wokół implantów i utrzymanie zdrowej jamy ustnej.
Jak dbać o implanty zębowe – czyszczenie przy pomocy nici dentystycznej
Kolejnym niezbędnym krokiem w pielęgnacji implantów jest stosowanie nici dentystycznej. Nici dentystyczne są niezbędne do usuwania resztek jedzenia i płytki nazębnej z miejsc, które są trudno dostępne i sama szczoteczka sobie z nimi nie poradzi, takich jak przestrzenie między zębami i implantami. Najlepsze w tym celu będą specjalne nici przeznaczone do implantów, tzw. super floss. Nici te z jednej strony są usztywnione, co ułatwia ich wprowadzanie w odpowiednią przestrzeń, a następnie przeciągnięcie ich do części miękkiej czyszczącej.
Jak nitkować zęby kiedy mamy wszczepiony implant?
- ważne jest, abyś nitkował regularnie przestrzenie międzyzębowe. Rób to delikatnie, aby nie uszkodzić dziąsła przy implancie.
- dodatkowo, jeśli posiadasz most na implantach, musisz oczyszczać przestrzeń między zębami a dziąsłem. W tej przestrzeni mogą gromadzić się resztki jedzenia, a przez to mogą rozwijać się bakterie. Nić do implantów jest tak skonstruowana, że bez problemu można ją włożyć w tą przestrzeń, ponieważ ma twardą końcówkę, która się nie zagina przy użytkowaniu.
Czyszczenie przestrzeni międzyzębowych – szczoteczka i irygator
Pamiętaj o używaniu szczoteczek międzyzębowych – oczyszczają one skutecznie przestrzenie międzyzębowe. Dzięki temu, że występują w różnych rozmiarach, możesz dostosować je indywidualnie do swoich potrzeb.
Jednak tutaj również ważne jest to, żebyś był ostrożny i delikatny, aby nie podrażnić dziąseł.
Przestrzenie międzyzębowe można czyścić również irygatorem. Irygator to urządzenie, które używa strumienia wody pod ciśnieniem do usuwania resztek jedzenia i płytki nazębnej z trudno dostępnych miejsc. Najłatwiej możesz sobie to wyobrazić jako mały Karcher.
Irygator może być szczególnie przydatny dla osób z implantami, ponieważ pomaga oczyścić przestrzenie wokół i pod implantem, które mogą być trudno dostępne za pomocą szczoteczki do zębów i nici dentystycznej. Warto jednak pamiętać, że irygator nie zastępuje tradycyjnej szczoteczki do zębów czy nici dentystycznej. Stanowi on jedynie dodatkowe narzędzie, które może poprawić higienę jamy ustnej.
Higiena jamy ustnej – mycie języka
Teraz przejdźmy do prostego zabiegu, który pewnie wielu z Was nie jest znany. A jest to zabieg czyszczenia języka. Kto z Was na co dzień czyści język?
Czyszczenie języka jest ważne z kilku powodów:
- Zapobiega złemu oddechowi: Na języku często gromadzą się bakterie, resztki jedzenia i martwe komórki skóry, które mogą powodować nieświeży oddech. Regularne czyszczenie języka pomaga usunąć te zanieczyszczenia i zmniejsza ryzyko wystąpienia halitozy, czyli nieprzyjemnego zapachu z ust.
- Poprawa zdrowia jamy ustnej: Czyszczenie języka pomaga zmniejszyć ilość bakterii obecnych w jamie ustnej. Bakterie te mogą przyczyniać się do rozwoju próchnicy, chorób dziąseł i innych problemów stomatologicznych. Usuwanie nalotu z języka wspomaga utrzymanie stanu bez bakterii, poprawiając w ten sposób zdrowie zębów oraz dziąseł.
- Polepsza percepcję smaku: Nalot na języku może zakłócać odczuwanie smaku. Regularne czyszczenie języka może pomóc w usunięciu warstwy zanieczyszczeń, co z kolei może poprawić zdolność odczytu naszych kubków smakowych.
Istnieje kilka metod czyszczenia języka, z których wiele można przeprowadzić przy użyciu prostych narzędzi lub nawet domowych przedmiotów. Oto kilka popularnych sposobów czyszczenia języka:
- Szczotkowanie języka: Można użyć specjalnej szczoteczki do języka, która jest zazwyczaj wyposażona w miękkie włosie lub wypustki. Szczotkowanie języka powinno być wykonywane delikatnie, od przodu do tyłu, aby usunąć nalot i bakterie.
- Skrobanie języka: Można również użyć specjalnej skrobaczki do języka. Skrobaczki są zazwyczaj wykonane z tworzywa lub metalu i mają kształt, który umożliwia łatwe usunięcie nalotu z powierzchni języka. Skrobanie powinno być wykonywane delikatnie, unikając zbyt dużego nacisku, aby uniknąć podrażnień.
- Zastosowanie łyżeczek do czyszczenia języka: Niektóre łyżeczki do czyszczenia języka mają ząbkowaną powierzchnię, która pomaga usunąć nalot z języka. Można je przesuwać po powierzchni języka, aby usunąć resztki jedzenia i bakterie.
Ważne jest, aby regularnie oczyszczać język, preferowane jest wykonywanie tego zabiegu przynajmniej raz dziennie, np. podczas szczotkowania zębów wieczorem. W ten sposób można zmniejszyć ilość bakterii i resztek jedzenia zgromadzonych na języku, co przyczynia się do utrzymania świeżego oddechu i zdrowej jamy ustnej.
Ogólnie rzecz biorąc, nie ma konieczności korzystania z zaawansowanych urządzeń do czyszczenia języka. Wiele z tych narzędzi można łatwo znaleźć w sklepach z artykułami higienicznymi lub drogeriach, warto się jednak w nie zaopatrzyć i dołączyć rytuał czyszczenia języka do codziennych czynności higienizacyjnych
Protokół postępowania dla pacjentów z protezą wyjmowaną stabilizowaną na implantach
Inny protokół postępowania będzie przy protezach wyjmowanych stabilizowanych na implantach. W takim przypadku należy pielęgnować zarówno protezę, jak i elementy retencyjne, czyli te, które wystają z dziąsła:
1. Po pierwsze ważne jest regularne mycie protezy:
- przynajmniej dwa razy dziennie lub po każdym posiłku ściągnij protezę i ją umyj
- używaj płynu do protez, ponieważ pasty do zębów zawierają składniki ścierne, które mogą powodować mikrouszkodzenia protezy. To z kolei będzie powodowało łatwiejsze osadzanie się na niej osadów oraz powstawanie kamienia.
Protezy czyść za pomocą specjalnej miękkiej szczoteczki do protez. Ma ona taki kształt, że doczyści zabrudzenia z każdej powierzchni.
2. Czyść również elementy retencyjne. Zaliczamy do nich tzw. locatory lub belkę.
- locatory, czyść specjalną szczoteczką jednopęczkową. Jest ona mała i ma kształt stożka, także bez problemu usunie zanieczyszczenia, które mogą się osadzić na tych elementach. Ważne, żebyś był w tym delikatny i czyścił locator tak, aby nie uszkodzić dziąseł.
- możesz również użyć nici gąbczastej, tak jak w przypadku zębów i mostów na implantach, aby oczyścić boki locatorów, jednak rób to również delikatnie
Natomiast jeśli posiadasz belkę, oczyszczaj ją miękką szczoteczką do zębów,
- dodatkowo przestrzeń między belką a dziąsłem oczyszczaj za pomocą nici gąbczastej.
Co radzi stomatolog przy pracach przykręcanych na stałe?
jeśli posiadasz taką pracę, czyść ją tak jak swoje naturalne zęby, miękką szczoteczką oraz delikatną pastą, która nie zawiera składników ściernych. Dodatkowo nitkuj przestrzenie między zębami a dziąsłem za pomocą gąbczastej nici.
Alternatywnym rozwiązaniem na usunięcie zanieczyszczeń z przestrzeni między zębami a dziąsłem jest używanie irygatora. Jest to urządzenie, które wytwarza strumień wody pod ciśnieniem i w ten sposób usuwa resztki jedzenia i płytkę nazębną.
Jak dbać o implanty zębów? Wybór płynu do płukania ust
Niezależnie od tego jaki rodzaj pracy posiadasz, dodatkowym elementem dbania o implanty jest płukanie ust.
Jeśli masz implanty stomatologiczne, istnieją pewne czynniki, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze płynu. Oto kilka wskazówek:
- Bez alkoholu: Unikaj płynów do płukania jamy ustnej, które zawierają alkohol. Alkohol może powodować podrażnienia wokół implantów oraz wysuszać błonę śluzową jamy ustnej.
- Bez fluoru: Zbyt duża ilość fluoru w płynie do płukania jamy ustnej może wpływać na trwałość powierzchni ceramicznej zębów na implantach. Zaleca się unikanie płynów z wysoką zawartością fluoru.
- Delikatny dla tkanek: Wybieraj płyny do płukania jamy ustnej, które są łagodne i delikatne dla tkanek. Unikaj agresywnych płynów, które mogą podrażniać tkanki wokół implantów.
- Bez barwników: Niektóre płyny do płukania jamy ustnej mogą zawierać barwniki, które mogą powodować przebarwienia na powierzchni zębów. Wybieraj bezbarwne lub bezpieczne dla implantów płyny. Informację tą znajdziesz na ulotce płynu.
Warto również skonsultować się z dentystą, który przeprowadził implantację w celu uzyskania spersonalizowanych wskazówek dotyczących płukania jamy ustnej i higieny implantów. Twój dentysta będzie miał najlepszą wiedzę na temat Twojego konkretnego przypadku i może zalecić Ci odpowiednie produkty do pielęgnacji jamy ustnej.
Nie zapominaj o regularnych kontrolach stomatologicznych
Oprócz codziennej higieny, niezwykle ważne jest regularne odwiedzanie dentysty na profesjonalne czyszczenie i kontrolę. Twoja proteza na implantach powinna być sprawdzana co najmniej raz w roku, chociaż niektórzy specjaliści mogą zalecać częstsze wizyty, zwłaszcza jeśli masz jakiekolwiek istniejące problemy z dziąsłami czy kośćmi. Ja zalecam regularne kontrole co 6 miesięcy, aby ocenić stan implantów i przylegających do nich tkanek.
Na takiej wizycie zawsze wykonuję zdjęcie rtg, aby dokładnie zbadać stan implantów oraz ich otoczenie.Podczas tych wizyt dentysta lub higienistka stomatologiczna będzie mógł dokładnie oczyścić obszary wokół implantów, które są trudne do czyszczenia w domu, a także sprawdzić, czy nie występują żadne problemy z implantami, takie jak luzowanie śrubek czy infekcje. Podobnie jak w przypadku mycia zębów, wstawienie odbudowy na implantach nie zwolni Cię z wizyt u dentysty. Sztuczne zęby, to nadal zęby, o które trzeba dbać.
Co więcej, dieta również odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia implantów. Staraj się unikać bardzo twardych, kwasowych, słodkich i lepkich produktów, które mogą uszkodzić zęby na implantach lub przyczynić się do nagromadzenia płytki nazębnej. Zamiast tego, zaleca się jedzenie zrównoważonej diety, bogatej w białko, witaminy i minerały, które pomagają utrzymać zdrową tkankę dziąsłową, kości szczękowe, a także poprawiają ogólne zdrowie całego ciała, a co za tym idzie również jamy ustnej. Nie oznacza to, że nie możesz jeść orzechów czy kwaśnego jabłka, bo jak już wspominałem zęby na implantach zapewnią Ci pełną swobodę i funkcjonalność. Warto jednak wprowadzić do swojego życia nawyki zdrowego żywienia, aby wspomóc nasz organizm w ogólnej walce z bateriami, infekcjami itp.
Nie zapominaj również o odpowiednim nawodnieniu. Płyny, zwłaszcza woda, pomagają utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia jamy ustnej, co jest kluczowe dla utrzymania zdrowej śliny. Ślina naturalnie oczyszcza jamę ustną, pomaga neutralizować kwasowość i zapobiega powstawaniu płytki nazębnej, dlatego picie wystarczającej ilości wody każdego dnia jest bardzo ważne.
I tu znowu wrócę do konsultacji z lekarzem czy higienistką. Ustal regularny program higieny jamy ustnej odpowiedni dla Ciebie. Każdy przypadek jest inny, a specjalista potrafi dostosować zalecenia, uwzględniając liczbę implantów, ich położenie oraz ogólny stan zdrowia jamy ustnej.
Innym ważnym aspektem pielęgnacji implantów jest unikanie palenia tytoniu. Palenie jest jednym z głównych czynników zwiększających ryzyko komplikacji związanych z implantami, takich jak infekcje, utrata kości, a nawet utrata samego implantu. Substancje chemiczne zawarte w dymie tytoniowym mogą hamować gojenie i regenerację tkanek, a także zwiększać ryzyko infekcji. Jeśli jesteś palaczem, poważnie rozważ zakończenie tego nawyku dla ochrony zdrowia Twoich implantów, a także ogólnego stanu zdrowia.
Ochrona i pielęgnacja implantów stomatologicznych to proces
Podsumowując, ochrona i pielęgnacja Twoich implantów dentystycznych wymaga zdecydowanego zaangażowania, ale jest to inwestycja, która przyniesie Ci wiele lat zdrowego i pięknego uśmiechu. Regularne mycie zębów, używanie nici dentystycznych, zrównoważona dieta, unikanie palenia i regularne wizyty u dentysty to podstawowe zasady, które pomogą Ci utrzymać Twoje nowe zęby w jak najlepszym stanie.
Pamiętaj, że nawet najlepsza domowa higiena jamy ustnej nie zastąpi profesjonalnego czyszczenia i kontroli u dentysty. Regularne wizyty u stomatologa zapewnią, że ewentualne problemy zostaną wykryte i rozwiązane na wczesnym etapie, zanim staną się poważnym zagrożeniem dla Twoich implantów.
Implanty są fantastycznym rozwiązaniem dla osób, które utraciły zęby, ale wymagają zdrowych nawyków. Dbając o swoje implanty właściwie, możesz cieszyć się nimi przez wiele lat. Właściwa pielęgnacja zapewnia ich trwałość i estetykę, co przekłada się na poprawę jakości życia, poczucie pewności siebie i komfortu.
Na koniec, pamiętaj, że opieka nad implantami to ciągły proces. W miarę jak technologia się rozwija, mogą pojawić się nowe narzędzia i metody pielęgnacji, które mogą pomóc Ci jeszcze lepiej dbać o swoje implanty. Dlatego ważne jest, aby utrzymywać regularny kontakt z dentystą i być na bieżąco z najnowszymi postępami w dziedzinie opieki stomatologicznej.
Jeśli masz problemy ze zdrowiem jamy ustnej możesz skonsultować swój przypadek z naszymi Opiekunkami Pacjenta. Wszystkie informacje znajdziesz na stronie implantystomatologiczne.pl
Wojciech Fąferko
Lekarz implantologLekarz stomatolog z prawie 20-letnim doświadczeniem, założyciel i dyrektor medyczny sieci gabinetów skupiających się na leczeniu implantologicznym. Absolwent Śląskiej Akademii Medycznej. Odbył staż podyplomowy, m.in. na Katedrze Chirurgii Stomatologicznej. Absolwent studiów podyplomowych na Uniwersytecie J.W. Goethego we Frankfurcie nad Menem z europejskim tytułem implantologa oraz student Master in Oral Implantology. Ukończył dwuletnie studia podyplomowych na New York College of Dentistry oraz na Uniwersytecie w Sienie we Włoszech z tytułem Master of Prosthodontics.