Planując wizytę u stomatologa, często koncentrujemy się na szybkim rozwiązaniu problemu zęba, który nas boli lub estetycznych poprawkach uśmiechu. Czasami pacjenci borykają się z jednym brakiem zębowym i chcą go po prostu uzupełnić. Inni, opierając się na wiedzy z internetu sami postawili już sobie diagnozę i wiedzą jakie leczenie chcą u siebie przeprowadzić 😉
Wtedy przychodzi na myśl pytanie: “Po co konsultacja i plan leczenia? Czy nie możemy się od razu umówić na zabieg?” Profesjonalna opieka stomatologiczna to coś więcej niż tylko doraźne leczenie objawów. Kluczem do długotrwałego, pięknego i zdrowego uśmiechu jest dobrze opracowany plan leczenia. Co to dokładnie oznacza i co taki plan powinien zawierać?
Co to jest plan leczenia stomatologicznego?
Plan leczenia stomatologicznego to spersonalizowany dokument, który opracowuje lekarz dentysta na podstawie kompleksowej diagnostyki jamy ustnej pacjenta. Jest to swego rodzaju mapa drogowa, która prowadzi do osiągnięcia pięknego uśmiechu, uwzględniając indywidualne potrzeby, oczekiwania oraz możliwości pacjenta. Taki plan obejmuje wszystkie kroki, które należy podjąć, aby przywrócić zdrowie jamy ustnej.
Etapy przygotowania planu leczenia
1. Jednak zanim skupię się na szczegółach planu leczenia, muszę zacząć od pierwszego kroku, jakim jest konsultacja pierwszorazowa. Podstawą stworzenia planu leczenia jest dokładne badanie stomatologiczne. W mojej praktyce skupiam się nie tylko na wszczepianiu implantów i odbudowie braków zębowych, ale podchodzę do leczenia kompleksowo.
W moich filmach oraz podczas konsultacji z pacjentami porównuję leczenie stomatologiczne do budowy domu.
Przy budowie nie wbija się od razu łopaty w ziemię, tylko przy pomocy architekta wykonuje się projekt, na podstawie którego zebrani specjaliści wykonują swoją pracę. Tak jest również przy leczeniu stomatologicznym – ważne jest dokładne przeanalizowanie warunków do odbudowy uśmiechu i zaplanowanie działań. Dzięki temu leczenie jest trwałe, bezpieczne i przewidywalne.
Podczas konsultacji pierwszorazowej przeprowadzam dokładny wywiad z pacjentem, aby poznać jego historię, potrzeby i oczekiwania. Wykonujemy też niezbędne badania diagnostyczne, aby zebrać wszystkie potrzebne informacje w celu przygotowania planu leczenia. Są to:
- Tomografia Komputerowa, czyli badanie rentgenowskie w trójwymiarze, na podstawie którego mogę ocenić ilość i jakość kości, zaplanować ew. zabiegi dodatkowe, takie jak odbudowa kości, ustalić miejsca wszczepienia implantów i wybrać odpowiednią technikę wszczepienia implantów.
- Zdjęcia fotograficzne pacjenta oraz zębów i ust w różnych pozycjach, które służą do analizy uśmiechu pod względem estetycznym i cyfrowego planowania uśmiechu.
- Badanie wewnątrzustne pod kątem zaplanowania leczenia biologicznego, czyli usunięcia kamienia nazębnego, próchnicy, korzeni zębów w celu zlikwidowania ognisk zapalnych i bakterii przed zabiegiem implantacji.
2. Na podstawie zebranych danych przedstawiam pacjentowi jego problemy. Mogą one obejmować zarówno problemy związane z próchnicą, chorobami dziąseł, wadami zgryzu, jak i braki zębowe.
W tym kroku, wraz z pacjentem, ustalam cele leczenia:
- eliminację bólu,
- leczenie próchnicy i innych chorób,
- poprawę funkcji żucia,
- estetyczną odbudowę uśmiechu,
- odbudowę brakujących zębów.
3. Na podstawie wszystkich zebranych informacji przygotowuję szczegółowy, indywidualny plan leczenia, kolejność zabiegów oraz szacunkowy czas trwania leczenia. Jednak, tak jak wszystko w stomatologii, nie jest to zerojedynkowe. W przypadku bezzębia lub uzębienia resztkowego sam wykonuję plan leczenia. Lecz jeśli pacjent wymaga dodatkowych konsultacji ze specjalistami, związanych z leczeniem zębów, np. z zakresu endodoncji lub ortodoncji, wtedy kieruję go na dodatkowe konsultacje, ponieważ w naszym gabinecie każdy lekarz zajmuje się tylko jedną wąską dziedziną, w której się specjalizuje.
W związku z tym pacjent czasem otrzymuje kilka planów leczenia, z których każdy jest dedykowany danej dziedzinie. Oczywiście cały proces koordynuje Opiekun Pacjenta, który jest łącznikiem między pacjentem a lekarzem, więc pacjent jest bezpiecznie prowadzony przez wszystkie procedury. Następnie wszystkie plany leczenia są scalane w całość podzieloną na etapy, nad którymi również czuwa Opiekun Pacjenta.
Co zawiera kompleksowy plan leczenia stomatologicznego?
1. Plan leczenia zawiera wszystkie procedury, które zostały przygotowane przez grupę specjalistów. Procedury te są podzielone na etapy leczenia:
– higienizacja
– leczenie biologiczne (i jeśli jest taka potrzeba – ortodontyczne)
– leczenie implantologiczne
– leczenie protetyczne.
2. Każda procedura zawiera koszty, a całość jest podsumowana kosztem całkowitym.
Dzięki wszystkim zebranym wcześniej informacjom plan leczenia jest na tyle szczegółowy, że obejmuje wszystkie dodatkowe zabiegi, w związku z tym pacjent nie powinien być zaskoczony nieplanowanymi procedurami i kosztami. Musimy wziąć jednak pod uwagę, że może się zdarzyć nieprzewidziana sytuacja, ale takie przypadki zdarzają się naprawdę rzadko.
3. Plan leczenia podzielony jest zawsze na etapy i są one jasno wyodrębnione. Dzięki temu pacjent jest świadomy przebiegu leczenia, jego czasu oraz kosztów jakie powinien uwzględnić na każdym etapie.
4. Ostatecznym etapem tworzenia planu leczenia jest jego omówienie z pacjentem. Jest to kluczowy moment, w którym pacjent powinien zrozumieć wszystkie aspekty proponowanego leczenia. Na tym etapie możliwe są modyfikacje planu, zgodnie z preferencjami pacjenta i zaproponowanie alternatywnego planu leczenia.
Jest to etap, w którym największą rolę odgrywają Opiekunki Pacjenta, ponieważ to one poświęcają tyle czasu, ile pacjent potrzebuje, aby omówić wszystkie aspekty planu, zadać dodatkowe pytania i rozwiać wątpliwości.
Dlaczego plan leczenia jest tak ważny dla każdego pacjenta?
Plan leczenia stomatologicznego jest kluczowy, ponieważ daje pacjentowi pełny obraz tego, co jest potrzebne do przywrócenia zdrowego, funkcjonalnego i pięknego uśmiechu. Dzięki niemu leczenie staje się uporządkowane i przewidywalne. Pozwala to uniknąć nieprzewidzianych sytuacji oraz zapewnia pełną kontrolę nad przebiegiem leczenia, dzięki czemu wykluczamy możliwość przeoczenia jakiejkolwiek procedury.
Dobry plan leczenia jest również podstawą do osiągnięcia długoterminowych efektów. Pozwala nie tylko wyleczyć bieżące problemy, ale stworzyć drogę do celu jakim jest zdrowy uśmiech na lata.
Profesjonalne podejście do pacjenta – analiza i plan na pierwszej wizycie
Plan leczenia stomatologicznego to fundament skutecznego i bezpiecznego leczenia zębów. Obejmuje diagnozę, proponowane zabiegi, ich kolejność, harmonogram oraz kosztorys, a także zalecenia dla pacjenta. Taki plan jest niezbędny do osiągnięcia długotrwałych efektów, a także zapewnia pełną przejrzystość dla pacjenta, co do przebiegu i kosztów leczenia.
A jeśli chciałbyś/chciałabyś poznać możliwości leczenia, jakie możemy Ci zaoferować, skontaktuj się z naszą Opiekunką Pacjenta lub umów się na wizytę w gabinecie. Dane kontaktowe znajdziesz na stronie www.implantystomatologiczne.pl. Serdecznie zapraszam.
Wojciech Fąferko
Lekarz implantologLekarz stomatolog z prawie 20-letnim doświadczeniem, założyciel i dyrektor medyczny sieci gabinetów skupiających się na leczeniu implantologicznym. Absolwent Śląskiej Akademii Medycznej. Odbył staż podyplomowy, m.in. na Katedrze Chirurgii Stomatologicznej. Absolwent studiów podyplomowych na Uniwersytecie J.W. Goethego we Frankfurcie nad Menem z europejskim tytułem implantologa oraz student Master in Oral Implantology. Ukończył dwuletnie studia podyplomowych na New York College of Dentistry oraz na Uniwersytecie w Sienie we Włoszech z tytułem Master of Prosthodontics.