Mimo tego, że pierwszy implant został wszczepiony w 1965 roku, implantologia jest dosyć młodą dziedziną medycyny i stomatologii. Przez wszystkie lata obecności implantów na rynku, stomatolodzy implantolodzy usprawniają zabiegi odbudowy zębów i przeprowadzają badania, aby sprawdzić co wpływa na powodzenie zabiegu i szukają nowych rozwiązań, aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom pacjentów. Ja sam, w trakcie swojej 20 letniej pracy jako implantolog, cały czas się rozwijam w tym kierunku i w ostatnich latach wprowadziłem do swojej praktyki innowacyjne odkrycia, które zmieniają leczenie i zabiegi implantologiczne.
Nowe technologie, takie jak AI i rzeczywistość rozszerzona, są wykorzystywane do poprawy codziennej higieny jamy ustnej, w tym użycie inteligentnych szczoteczek do zębów i aplikacji mobilnych.
Jakie są nowe technologie w stomatologii i w świecie implantologii i jak one zmieniają i przyspieszają zabiegi i rekonstrukcję zębów?
Skanowanie 3D w diagnostyce stomatologicznej i planowaniu leczenia – nowa era obrazowania
Dzięki przeniesieniu dużej części naszej pracy do świata cyfrowego, optymalizujemy czas wszystkich procedur, poprawiamy komfort pacjenta, poprzez nowoczesne technologie leczenie stomatologiczne jest bezpieczne, przewidywalne, a procedury powtarzalne. Dzięki stomatologii cyfrowej lekarz stomatolog może zdiagnozować wiele problemów, których nie widać gołym okiem, na wczesnym etapie leczenia, w tym różne schorzenia stomatologiczne.
Z cyfrową stomatologią pacjent spotyka się już na pierwszej wizycie, na której wykonujemy tomografię komputerową, skany wewnątrzustne i zdjęcia fotograficzne. Te składowe są niezbędne do planowania leczenia. Co ciekawe, wszystko odbywa się w czasie rzeczywistym, a na życzenie pacjenta możemy udostępnić cyfrowe dane, które będzie mógł odczytać w dowolnym miejscu.
Cyfrowa stomatologia pozwala zwizualizować i zaplanować cały proces leczenia. Dzięki tej technologii planujemy położenie implantów, wykonujemy druk 3d szablonu chirurgicznego, dzięki któremu wszczepimy je w odpowiednie miejsce, a co jest najbardziej niesamowite, pacjent może zobaczyć wizualizację nowych zębów i swojego uśmiechu w cyfrowym projekcie na ekranie komputera. Urządzenia cyfrowe bardzo mocno zadomowiły się zarówno w stomatologii estetycznej, protetyce, jak i w ortodoncji, w której planujemy i tworzymy indywidualne aparaty ortodontyczne, a także są wykorzystywane przez dentystów implantologów. Cyfrowa stomatologia pomaga w leczeniu na każdym jego etapie.
Cyfrowa technologia to zdecydowanie przyszłość stomatologii.
Implantacja natychmiastowa – nowoczesne technologie odbudowy zębów
Implantacja natychmiastowa to metoda odbudowy zębów, w której od razu po usunięciu zęba, w oczyszczony zębodół wszczepiamy implant. Badania dowodzą, że dzięki tej metodzie unikamy zanikania kości, a sama procedura znacząco przyspiesza czas leczenia pacjenta.
Dodatkowo, terapie genowe mają potencjał w zwiększaniu skuteczności implantacji natychmiastowej poprzez stymulację regeneracji tkanek i redukcję stanów zapalnych.
Wg standardowych procedur zabieg implantacji wygląda następująco:
- usuwamy zęba,
- czekamy na wygojenie się zębodołu. Często na tym etapie kość po usunięciu zęba zanika, ponieważ nieobciążona kość uważana jest przez organizm za niepotrzebną
- w kolejnym etapie często trzeba odbudować kość, ponieważ nie ma odpowiedniej ilości, żeby wszczepić implant,
- czekamy kilka miesięcy na osteointegrację,
- wszczepiamy implant,
- znowu czekamy na integrację implantu z kością,
- zakładamy śrubę gojącą kształtującą dziąsło,
- przykręcamy pacjentowi pracę protetyczną.
Te procedury zdecydowanie wydłużają leczenie, a także są bardziej inwazyjne, ponieważ wymagają dodatkowych zabiegów w trakcie leczenia, a dodatkowo wielokrotnie naruszamy tkanki w obrębie jamy ustnej, które muszą się ponownie zagoić. Może mieć to wpływ na późniejsze funkcjonowanie i utrzymanie implantu w kości.
Implantacja natychmiastowa po pierwsze skraca czas leczenia, jest mniej inwazyjna, eliminuje wielokrotne naruszanie tkanek miękkich jamy ustnej, a kluczowe znaczenie ma fakt, że eliminuje ryzyko utraty implantu w przyszłości. Procedura wygląda następująco:
- usuwamy zęba,
- w to miejsce od razu wszczepiamy implant,
- przykręcamy koronę tymczasową,
- po okresie integracji implantu z kością, wymieniamy koronę na ostateczną.
Warto tutaj wspomnieć, że do każdego zabiegu stosujemy nowoczesne znieczulenie komputerowe, które nie daje dyskomfortu pacjentowi, ponieważ jest dozowane w rytm serca pacjenta.
Zabieg tzw. Zębów w 1 dzień
Jest to zabieg, podczas którego zaraz po implantacji, pacjent otrzymuje nowe zęby. Sam zamysł i procedura są takie same jak przy implantacji natychmiastowej, natomiast zabiegi Zęby w 1 dzień dotyczą przede wszystkim pacjentów, którzy borykają się z bezzębiem, mają uzębienie resztkowe lub ich zęby nie nadają się do uratowania i trzeba je usunąć. Dzięki tej metodzie odbudowujemy pełne łuki zębowe. A dzięki wcześniejszemu planowaniu i przygotowaniu niezbędnych składowych, leczenie jest bezpieczne.
Procedura ta jest podzielona na dwa etapy:
- w pierwszym wykonujemy zabieg chirurgiczny, podczas którego wszczepiamy implanty i osadzamy pracę tymczasową,
- w drugim etapie wymieniamy pracę tymczasową na pracę ostateczną, która jest wykonana z bardziej estetycznych i trwałych materiałów.
Dzięki tej metodzie pacjent w ciągu kilku/kilkunastu godzin otrzymuje od nas nowy pełny, piękny uśmiech.
Ta metoda również znacząco skraca czas leczenia oraz eliminuje wielokrotne zabiegi na tkankach miękkich, które tworzą delikatne struktury.
Techniki odbudowy i kondensacji kości w jamie ustnej
Są to zabiegi, które pozwalają mi leczyć implantologicznie pacjentów nawet z bardzo trudnymi warunkami kostnymi. Często zgłaszają się do mnie pacjenci, którzy utracili zęby dawno temu i u których proces zaniku kości jest bardzo zaawansowany. Wielu z tych pacjentów, kiedy trafiają do lekarza, który na co dzień nie zajmuje się leczeniem implantologicznym, dostaje informację, że zabieg wszczepienia implantów nie jest u nich możliwy. Bardzo często nie jest to prawda, ponieważ istnieje wiele możliwości na odbudowę zębów na implantach przy trudnych warunkach, stosując specjalistyczne implanty lub wykonując dodatkowo zabieg odbudowy kości.
Technik odbudowy kości, które stosuję, jest wiele:
- podniesienie dna zatoki szczękowej (tzw. sinus lift) za pomocą osseodensyfikacji,
- sinus lift otwarty, aktualnie bardzo rzadko przeze mnie wykonywany ze względu na zbyt dużą inwazyjność tego zabiegu,
- odbudowa kości metodą Khourego, w której przeszczepiam bloczek kostny w celu pogrubienia kości
- odbudowa ubytków kostnych za pomocą materiałów kościotwórczych.
Nie będę tutaj szczegółowo opisywał każdej z tych metod, ponieważ tej tematyce poświęciłem osobny artykuł, chcę jedynie podkreślić, że zaawansowane techniki odbudowy kości bardzo zmieniły dzisiejszą implantologię. Dzięki nim, doświadczony lekarz implantolog może pomóc 99% pacjentom, którzy się do niego zgłaszają.
Różne sposoby pozycjonowania implantów
Kolejną innowacją, którą wprowadziłem do mojego implantologicznego świata, jest zastosowanie różnych sposobów pozycjonowania implantów, dzięki czemu możemy je wszczepić pacjentom z trudnymi warunkami kostnymi, bez konieczności odbudowy kości.
Są to tzw. implanty:
- pterygoidalne,
- nasalne,
- kątowe,
- a także palatal approache
Implanty pterygoidalne są wszczepiane w kość skrzydłową, która znajduje się z tyłu Twojej górnej szczęki. Zabieg ten jest technicznie trudny i niewielu lekarzy go wykonuje. Jednak zastosowanie implantów pterygoidalnych pozwala rozwiązać bardzo dużo problemów z brakiem kości, bez wykonywania jej odbudowy.
Implanty nasalne są natomiast wszczepiane w ścianę nosa. Brzmi dosyć dziwnie, ale w rzeczywistości Ty, jako pacjent nie czujesz miejsca położenia implantu, a daje to możliwość na odbudowę zębów bez konieczności odbudowy kości.
Wszczepienie implantów pod kątem to technika, która pozwala nam przesunąć punkty połączenia implantu z zębami do tyłu lub do przodu, dzięki czemu już 4 implanty wystarczają żeby wykonać odbudowę pełnego łuku zębowego. Unikamy w tej metodzie zabiegów odbudowy kości w zatoce szczękowej lub przy innych strukturach anatomicznych. Dodatkowo zyskujemy dużą stabilizację implantów i możliwe jest natychmiastowe oddanie zębów tymczasowych po zabiegu.
Palatal approache to z kolei technika pozwalająca wszczepić implanty przy cienkiej kości, gdzie teoretycznie wydaje się, że nie jest to możliwe.
Powyższe zabiegi i umiejętności bardzo poprawiają komfort pacjentów, którym mogę pomóc odzyskać uśmiech w 1 dzień, a dodatkowo zminimalizować inwazyjność zabiegu.
Zastosowanie wierteł Versah
Przy użyciu tradycyjnych wierteł do otworów pod łoże implantów kość jest usuwana, a następnie wyrzucana. Natomiast przy użyciu wierteł Versah wykonujemy osseodensyfikację, co oznacza, że kość nie jest wiercona, a kondensowana, zagęszczana i przemieszczana.
Sprawia to, że implant wprowadzamy w miejsce, w którym jej jakość jest dużo lepsza, niż przy procedurze standardowego nawiercania.
Nowoczesne technologie i medycyna – dobre połączenie dla zdrowia
Jak widzisz, świat implantologii rozwija się bardzo dynamicznie, a w ostatnich latach powstaje wiele nowoczesnych metod, aby móc pomagać wszystkim pacjentom, w jak najbardziej komfortowych dla nich warunkach. To, co kiedyś wydawało mi się niemożliwe lub bardzo trudne, dzisiaj wykonuję bez problemu. Wiele tygodni w roku spędzam na szkoleniach, aby stale doskonalić swoją pracę i cieszę się, że z powodzeniem wprowadzam te metody do swojego gabinetu, bo bardzo usprawniają one zabiegi.
W dzisiejszym świecie sztuczna inteligencja mocno dominuje w wielu branżach. Myślę, że w stomatologii ta technologia nie jest możliwa do wprowadzenia. Jednak uważam, że każdy lekarz stomatolog powinien iść zgodnie z rytmem rozwoju technologii, ponieważ ona pozwala lekarzom na coraz lepsze leczenie pacjentów.
Jeśli chciałbyś dowiedzieć się jakie metody leczenia możemy zastosować w Twoim przypadku, skonsultuj się z Opiekunem Pacjenta lub umów się na wizytę w gabinecie. Wszystkie niezbędne informacje znajdziesz na stronie internetowej www.implantystomatologiczne.pl
Wojciech Fąferko
Lekarz implantologLekarz stomatolog z prawie 20-letnim doświadczeniem, założyciel i dyrektor medyczny sieci gabinetów skupiających się na leczeniu implantologicznym. Absolwent Śląskiej Akademii Medycznej. Odbył staż podyplomowy, m.in. na Katedrze Chirurgii Stomatologicznej. Absolwent studiów podyplomowych na Uniwersytecie J.W. Goethego we Frankfurcie nad Menem z europejskim tytułem implantologa oraz student Master in Oral Implantology. Ukończył dwuletnie studia podyplomowych na New York College of Dentistry oraz na Uniwersytecie w Sienie we Włoszech z tytułem Master of Prosthodontics.