Czy wiesz, co zrobić, kiedy utracisz pierwszy ząb? Czy jesteś skazany na noszenie ruchomej protezy lub – co gorsza – funkcjonowanie bez zęba? Na całe szczęście nie! Alternatywą jest implant jednego zęba. To estetyczny i przede wszystkim komfortowy sposób na przywrócenie pięknego uśmiechu.
Z tego wpisu dowiesz się:
- Czym jest implant – czy to nowy ząb, czy jego korzeń?
- Jakie są możliwości leczenia przy zastosowaniu tylko jednego implantu?
- Jak przebiega proces uzupełnienia braku po zębie krok po kroku?
Czym jest implant?
Implant zębowy to innowacyjna i najlepsza obecnie, od lat z powodzeniem stosowana forma leczenia stomatologicznego, której zadaniem jest zastąpienie naturalnego korzenia zęba, kiedy z jakiegoś powodu nie może on spełniać swojego zadania. Implant stanowi fundament pod koronę, czyli widoczną część zęba. Jego zadaniem jest przywrócenie pełnej funkcjonalności w jamie ustnej, co ma bardzo korzystny wpływ na Twoje codzienne życie. Implant nie maskuje braku zębowego, a sprawia, że zostaje on w 100% uzupełniony. Wszczepienie implantów zębowych przeprowadza się nie tylko, gdy pacjent cierpi z powodu bezzębia, ale też w przypadku pojedynczych braków. Zaletą tej metody jest fakt, że uzupełnienia mocowane na stałe są stabilne, a ich odcień można dopasować do odcienia pozostałych zębów, dzięki czemu wizualny efekt leczenia jest maksymalnie naturalny.
Jak wykorzystać pojedynczy implant zębowy?
Pojedynczy implant może stanowić podstawę dla korony protetycznej, wraz z którą służy odbudowie całego zęba. Warto wiedzieć, że w przypadku kilku braków w uzębieniu sąsiadujących ze sobą, możliwe jest wykonanie tzw. mostów. Oznacza to, że nie każdy brakujący ząb potrzebuje swojego implantu, np. na 2 implantach możemy oprzeć 3 lub 4 korony, czyli porcelanowe zęby.
Implanty stomatologiczne produkowane przez najlepszych światowych producentów przechodzą szereg badań klinicznych pozwalających na stworzenie produktu idealnie dopasowującego się do tkanek w Twoim organizmie i dzięki temu biologicznie z nim zgodnego.
Sprawdź, na czym polega wszczepienie implantu
Samo wszczepienie implantu jest zabiegiem chirurgicznym. Polega na wprowadzeniu do kości tytanowej śrubki, która następnie zrasta się z nią, ponieważ jest traktowana przez organizm jakby była jego integralną częścią. Proces ten nazywa się osteointegracją. Po wygojeniu miejsca pozabiegowego i integracji implantu z kością możemy na nim zamocować koronę, która stabilnie odbuduje brakujący ząb lub kilka ubytków po nich.
Budowa pojedynczego implantu
Implant jednego zęba jest w zdecydowanej większości przypadków stworzony z tytanu, a swoim kształtem przypomina stożek. Tytan jest materiałem biokompatybilnym, czyli takim, który biologicznie integruje się z tkanką w jamie ustnej. Dzięki temu Twój organizm traktuje implant jak własny narząd.
Z czego składa się ząb na implancie? Poznaj budowę
Zasadniczo ząb oparty na implancie składa się z dwóch części:
- Tytanowa śruba – implant
Główną z nich jest tytanowa śruba wprowadzana w kości szczęki lub żuchwy. Dzięki wieloletniej pracy nad rozwojem implantów te obecnie stosowane są perfekcyjnie dostosowane do tkanek w jamie ustnej i idealnie się z nimi integrują.
- Korona zęba
Drugim elementem nowego zęba, który jest bardziej interesujący dla pacjentów, jest korona. To nic innego jak porcelanowy odpowiednik zęba, widocznej jego części w jamie ustnej.
Jakie są największe zalety implantów?
Implanty dentystyczne mają liczne zalety. Pozwolę sobie omówić zaledwie kilka z nich, które zazwyczaj z perspektywy pacjenta są najważniejsze.
Przede wszystkim implanty zębów są bardzo wytrzymałe i jeśli będziesz odpowiednio o nie dbać, mogą spełniać swoje zadanie nawet dożywotnio! Skutecznie powstrzymują też proces zaniku kości, mając korzystny wpływ na zdrowie całej jamy ustnej.
Olbrzymią zaletą implantów jest także możliwość swobodnego spożywania pokarmów – nawet tych najtwardszych jak orzechy czy owoce. Ma to bardzo korzystny wpływ na Twój układ pokarmowy, a co za tym idzie na cały organizm.
Nie bez znaczenia dla pacjentów jest również komfort psychiczny, jaki daje posiadanie ładnego uśmiechu bez widocznych braków w uzębieniu. Dzięki temu swobodnie uśmiechasz się podczas spotkań rodzinnych czy towarzyskich, co bez wątpienia pozytywnie wpływa na poczucie pewności siebie i większą swobodę w relacjach z innymi ludźmi. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że z pomocą implantów wielu pacjentów odzyskało radość życia.
Korzyścią, którą bardzo cenią moi pacjenci, jest również stabilność zębów, jaką zapewniają implanty. To rozwiązania stałe, unieruchomione w jamie ustnej, co skutecznie zapobiega jego przemieszczaniu w ustach pacjenta. To z kolei jest ogromną zmianą w doświadczeniach pacjentów, którzy wcześniej – z różnych względów – używali wyjmowanych protez ruchomych.
Co trzeba zatem zrobić, aby poddać się zabiegowi wszczepienia implantu? Dowiesz się tego z dalszej części tego wpisu.
Założenie pojedynczego implantu krok po kroku
Proces wszczepienia implantu można podzielić na kilka etapów.
Etap 1
Wszystko zaczyna się od rozmowy z pacjentem w trakcie wizyty konsultacyjnej, podczas której wykonywane są również kompleksowo badania diagnostyczne, abyśmy na tej podstawie mogli ocenić, czy w Twoim przypadku możemy wykonać leczenie implantologiczne. Decyzja specjalisty o podjęciu leczenia implantologicznego zależy od wielu czynników takich jak ogólny stan zdrowia, czy stan kości.
Etap 2
Jeśli nie ma przeciwwskazań dyskwalifikujących do przeprowadzania zabiegu implantacji, jest on planowany, a w odpowiednim, ustalonym wcześniej z pacjentem terminie wykonywany. Wszczepienie implantu jest zabiegiem chirurgicznym zawsze wykonywanym w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu podczas jego trwania nie będziesz odczuwać żadnego dyskomfortu, np. związanego z bólem. Trwa około 15-20 minut, a podczas zabiegu implant jest wszczepiany w kość. To najnowocześniejsze i dające najbardziej naturalne efekty rozwiązanie w przypadku braku zęba.
Etap 3
Po zabiegu następuje proces gojenia, w którym implant integruje się z tkanką w organizmie. Zazwyczaj trwa on od 3 do 6 miesięcy.
Etap 4
W ostatnim etapie, po okresie osteointegracji, na implancie wyposażonym w specjalny łącznik osadzona zostaje praca protetyczna, jaką w przypadku pojedynczego ubytku zęba jest korona porcelanowa. To zwieńczenie procesu leczenia, po którym możesz cieszyć się nowym zębem, który niczym nie różni się od naturalnych zębów i wymaga takiego samego traktowania w użytkowaniu i codziennej pielęgnacji.
Dla kogo przeznaczony jest pojedynczy implant?
Utrata pojedynczego zęba jest często ignorowana, zwłaszcza jeśli ma to miejsce w niewidocznym miejscu podczas mówienia, czy uśmiechania się. To duży błąd, ponieważ takie postępowanie często prowadzi do konieczności wykonania bardziej złożonego leczenia w przyszłości.
Wszczepienie pojedynczego implantu jest wskazane u pacjentów, którym wypadł pierwszy ząb lub utracili ich kilka, a także wówczas, gdy są one w stanie, który uniemożliwia ich skuteczne wyleczenie. Wykonanie leczenia w tym momencie to dobry sposób, aby zapobiec konieczności przeprowadzenia bardziej złożonych procedur za kilka lub kilkanaście lat. Tak, więc jeśli masz pojedyncze braki zębowe lub ząb, który posiadasz nie nadaje się do leczenia, implant staje się doskonałym sposobem, aby przywrócić Ci pełną funkcjonalność w jamie ustnej. W ten sposób Twój uśmiech otrzymuje nowe życie.
Nie ma zasadniczo przeciwwskazań ze względu na wiek do wszczepienia implantu, jednak implantów nie wszczepia się u dzieci oraz nastolatków, ponieważ w tym wieku rozwijają się jeszcze tkanki kostne. Ważna wiadomość dla Ciebie jest również taka, że nie istnieje górna granica wieku, po której przekroczeniu nie jest możliwe wszczepienie implantu, jeśli tylko warunki zdrowotne na to pozwalają. Oznacza to, że nawet osoby w bardzo podeszłym wieku mogą pozwolić sobie na zmianę uśmiechu i poprawę funkcjonalności, która dla wielu moich pacjentów jest bezcenna i wywołuje mnóstwo radości.
Jak należy dbać o implant jednego zęba? Wskazówki
Implanty mają za zadanie zastępować utracone zęby, których już nie ma. Dlatego o implant należy dbać bardzo podobnie jak o naturalny ząb. Oznacza to dla Ciebie, że musisz dbać o jego higienę, odpowiednio szczotkując i stosując rekomendowane przybory higieniczne, takie jak nić dentystyczna czy płukanka do ust. To bardzo ważne, aby przestrzegać zasad i zaleceń dotyczących higieny jamy ustnej, ponieważ tylko prawidłowe dbanie o implant daje Ci szansę na to, że będzie służył Ci dożywotnio.
Pamiętaj też, że zastąpienie zębów implantami nie zwalnia Cię przed wizytami kontrolnymi u stomatologa! Powinno się je odbywać co 6 miesięcy, aby dentysta mógł sprawdzić stan zdrowia jamy ustnej i okolice wszczepienia implantu, a w sytuacji jakichkolwiek nieprawidłowości zastosować odpowiednie leczenie czy wdrożyć właściwe rozwiązania w postępowaniu profilaktycznym.
Przeciwwskazania do wszczepienia implantu
Zasadniczo nie ma wielu przeciwwskazań do wprowadzenia implantu. Kluczowe jest, aby posiadać odpowiednią ilość kości, ponieważ w przeciwnym przypadku przed zabiegiem konieczna będzie jej odbudowa. Przeprowadza się wtedy dodatkowe zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej np. podniesienie dna zatoki szczękowej (sinus lift).
Oprócz tego przeciwwskazaniem mogą okazać się niektóre przewlekłe schorzenia. Jeśli borykasz się z chorobami układu odpornościowego czy kostnego, to musisz o tym poinformować lekarza podczas wizyty konsultacyjnej. Podobnie w przypadku chorób serca czy problemów zdrowotnych, które kwalifikują Cię do przyjmowania leków na stałe. Z dolegliwości związanych ze zdrowiem jamy ustnej przeciwwskazaniem może okazać się zaawansowana próchnica, chore dziąsła, paradontoza czy bruksizm. Zabieg wszczepienia implantu poprzedzony jest wówczas leczeniem przygotowawczym, które wykonuje się z intencją i w celu wyeliminowania tych problemów.
A co się dzieje w pierwszych dniach po zabiegu wszczepienia implantu?
Praktycznie zawsze zabieg wszczepienia implantu jest częścią leczenia mającą przywrócić Ci zdrowie jamy ustnej. Jak już wspomniałem, jest to zabieg chirurgiczny. Ingerencja chirurgiczna wymaga formy rekonwalescencji. W przypadku implantacji wiąże się ona z koniecznością poświęcenia czasu potrzebnego do wygojenia miejsca pozabiegowego. Zawsze przed opuszczeniem gabinetu otrzymasz szereg wskazówek dotyczących postępowania w pierwszych dniach po zabiegu oraz informację, kiedy powinieneś(-aś) zgłosić się na wizytę kontrolną. Oczywiście w przypadku wątpliwości, w dowolnej chwili możesz skontaktować się ze swoim Opiekunem Pacjenta, który w okresie pozabiegowym otoczy Cię szczególną opieką i będzie przypominał na przykład o lekach. Jako pacjent masz bowiem czuć się przede wszystkim komfortowo i bezpiecznie.
W zaleceniach pozabiegowych znajdziesz wiele cennych porad. Najważniejszą z nich jest to, aby się nie przeciążać i nie wykonywać gwałtownych ruchów, czyli np. nie dźwigać ciężkich przedmiotów lub nie uprawiać przez kilka dni żadnych sportów. Osobiście zalecam również, aby w pierwszych tygodniach po zabiegu wprowadzenia implantu zrezygnować z palenia papierosów oraz picia alkoholu. Wszystkie zalecenia otrzymujesz od nas na specjalnej ulotce, do której zawsze możesz powrócić. Czasami wytyczne mają charakter indywidualny. W takich sytuacjach lekarz lub Opiekun Pacjenta wszystko szczegółowo Ci wytłumaczą przed opuszczeniem gabinetu.
Z czego wynika wysoka skuteczność leczenia implantologicznego?
Implanty zębów to obecnie jedna z najbardziej przebadanych dziedzin stomatologii. Oznacza to, że są naprawdę bezpieczne dla zdrowia, a skuteczność leczenia implantologicznego przy stosowaniu się do zaleceń stomatologa sięga około 99%! Niektórzy producenci są tak pewni jakości rozwiązania, że zapewniają dożywotnią gwarancję. Oznacza to, że jeśli implant po latach ulegnie jakiejś awarii mechanicznej, to wtedy producent daje nam nowy implant. Gwarancja nie dotyczy jednak problemów biologicznych, na które ani producent implantów, ani lekarz nie mają wpływu, czyli np. choroby nowotworowej lub innych chorób ogólnoustrojowych, które mogą Cię dotknąć i mieć negatywny wpływ również na zdrowie jamy ustnej.
Przeczytaj kilka ciekawostek o implantach!
- Implanty są wykonane z tytanu, czyli materiału 2 razy twardszego od aluminium, który jest odporny na wszelkie korozje. O jego jakości niech świadczy fakt, że wykorzystywany jest również przy produkcji myśliwców czy w nowoczesnej architekturze.
- Pierwszymi wynalazcami implantów byli prawdopodobnie Celtowie, ponieważ w wykopaliskach z II wieku przed naszą erą znaleziono pierwsze szczątki sztucznych zębów.
- Pierwszy „nowoczesny” implant wykonany ze złota, wstawiono w 1809 roku, a obecnie stosowane implanty tytanowe swoje początki miały w 1965 roku.
- Zazwyczaj implanty mają od 3,5 do 4,2 mm średnicy.
- Podczas jednej wizyty można wszczepić nawet dwucyfrową liczbę implantów, podczas gdy Ty będziesz w stanie lekkiego snu. Wyobraź sobie, siadasz na fotelu, zasypiasz i budzisz się już z nowym uśmiechem. Właśnie takie możliwości zapewnia nowoczesna implantologia.
Odbudowa zębów za pomocą implantów – zrób pierwszy krok do nowego uśmiechu
Jeśli rozważasz wszczepienie implantu, ponieważ cierpisz z powodu utraty zębów lub masz wątpliwości co do stanu zdrowia Twojego uzębienia to mam dla Ciebie jedną poradę. Umów się na konsultację. Jest ona niezobowiązująca, a dowiesz się, czy implant jest rozwiązaniem właściwym dla Ciebie. Zanim jednak zdecydujesz się na leczenie, zwróć uwagę na czynniki, które sprawią, że zostanie ono wykonane w oparciu o najwyższe standardy i w komfortowych dla Ciebie warunkach, aby móc cieszyć się w pełni nowym uśmiechem i zgromadzić wyłącznie pozytywne doświadczenia z przeprowadzonego leczenia.
Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji przed podjęciem decyzji o konsultacji z lekarzem i wykonaniem pełnej diagnostyki w celu poznania dostępnych metod oraz możliwości i kosztów Twojego leczenia, umów się na bezpłatną konsultację z naszym Opiekunem Pacjenta.
Wojciech Fąferko
Lekarz implantologLekarz stomatolog z prawie 20-letnim doświadczeniem, założyciel i dyrektor medyczny sieci gabinetów skupiających się na leczeniu implantologicznym. Absolwent Śląskiej Akademii Medycznej. Odbył staż podyplomowy, m.in. na Katedrze Chirurgii Stomatologicznej. Absolwent studiów podyplomowych na Uniwersytecie J.W. Goethego we Frankfurcie nad Menem z europejskim tytułem implantologa oraz student Master in Oral Implantology. Ukończył dwuletnie studia podyplomowych na New York College of Dentistry oraz na Uniwersytecie w Sienie we Włoszech z tytułem Master of Prosthodontics.