Usuwanie zębów pod narkozą: co warto wiedzieć o zabiegu?
Wizyta u stomatologa często bywa źródłem stresu i niepokoju dla wielu osób. Jednym z zabiegów, który budzi największe obawy, jest usuwanie zębów.
Niezależnie od tego, czy jest to konieczność związana z rosnącym zębem mądrości, poważnym uszkodzeniem zęba, czy też innym problemem związanym z uzębieniem i higieną jamy ustnej, wiele osób obawia się bólu i dyskomfortu związanego z tym procederem. Usuwanie zębów pod narkozą jest zabiegiem dedykowanym dla skomplikowanych przypadków oraz pacjentów odczuwających lęk w związku z wizytą w gabinecie.
Dla kogo jest zabieg usuwania zębów w narkozie?
Usunięcie zębów pod narkozą jest zabiegiem dedykowanym dla wszystkich osób, niezależnie od wieku. Stanowi ono przede wszystkim doskonałe rozwiązanie dla pacjentów zmagających się z dentofobią i niskim progiem bólu. Narkoza eliminuje ból i stres, co pomaga pacjentom pokonać swoje obawy oraz znacznie skrócić czas trwania zabiegu.
Najczęściej wykonywanym zabiegiem jest usuwanie tzw. ósemki pod narkozą, inaczej zwanej zębem mądrości lub usunięcie kilku zębów. Procedura staje się wtedy znacznie bardziej skomplikowana i czasochłonna, a narkoza pozwala na wygodne przeprowadzenie wszystkich potrzebnych ekstrakcji w jednej sesji.
Usuwanie zębów w narkozie dedykowane jest osobom, które mogą mieć trudności z zachowaniem spokoju podczas standardowych zabiegów dentystycznych. Narkoza pozwala na komfortowe i bezstresowe leczenie.
Decyzja o leczeniu zębów w narkozie powinna być podejmowana we współpracy z lekarzem stomatologiem, który oceni indywidualne potrzeby pacjenta i zaleci odpowiednie podejście do leczenia. W każdym przypadku kluczowe jest zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu pacjenta podczas procedury stomatologicznej.
Korzyści dla pacjenta
Zobacz co zyskujesz dzięki ekstrakcji zęba w znieczuleniu.
Czy zabieg usuwania zębów pod narkozą jest dla każdego?
Przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu usuwania zębów pod narkozą dzielą się na bezwzględne oraz względne.
Pierwszą grupą są przeciwwskazania bezwzględne, które nie pozwalają na wykonanie zabiegu z użyciem tego rodzaju znieczulenia. Do tej grupy zaliczamy:
- brak zgody lekarza anestezjologa na przeprowadzenie zabiegu w znieczuleniu ogólnym,
- ostre infekcje dróg oddechowych takie jak ostre zapalenie gardła, zapalenie krtani, zapalenie oskrzeli i płuc),
- nieustabilizowane choroby przewlekłe, np. choroba nadciśnieniowa, choroba niedokrwienna serca, astma oskrzelowa, cukrzyca, choroby tarczycy, nerek czy wątroby, padaczka z częstymi napadami, choroby układu krwiotwórczego z zaburzeniami krzepnięcia,
- udokumentowane reakcje uczuleniowe na stosowane leki i środki medyczne używane podczas znieczulenia, wrodzone choroby metaboliczne zagrażające niewydolnością układu oddechowego lub krążenia po podaniu środków znieczulenia ogólnego.
Drugą grupą są przeciwwskazania względne. Nie wykluczają one możliwości wykonania zabiegu, ale wymagają wcześniejszego przygotowania oraz szczególnego nadzoru podczas zabiegu. Do przeciwwskazań względnych można zaliczyć:
- katar i świeżo przebytą infekcję dróg oddechowych,
- choroby przewlekłe takie jak cukrzyca czy padaczka, które wiążą się z koniecznością stałego przyjmowania leków,
- nadużywanie alkoholu oraz zażywanie środków psychoaktywnych,
- zmiany skórne lub zakażenia skóry w okolicy miejsca, w którym ma nastąpić dożylne podanie środków znieczulających,
- ciąża również jest takim przeciwwskazaniem, ponieważ badania wskazują na zwiększone ryzyko poronienia u kobiet, które poddały się narkozie.
Nie ma natomiast ograniczeń do przeprowadzenia zabiegu jeśli chodzi o wiek czy uwarunkowania fizyczne. Wykonując rozległe zabiegi chirurgiczne u pacjentów w podeszłym wieku zawsze dbamy o to, aby zespołowi stomatologicznemu towarzyszył zespół anestezjologiczny.
Przebieg zabiegu usuwania zębów w znieczuleniu ogólnym
Usuwanie zęba w narkozie rozpoczyna się od konsultacji z lekarzem stomatologiem lub chirurgiem stomatologicznym. Podczas tej wizyty pacjent jest dokładnie oceniany pod kątem zdrowia ogólnego i potrzeb związanych z zabiegiem. Lekarz omawia z pacjentem możliwości znieczulenia ogólnego i wyjaśnia, jakie są zalety i ryzyka związane z tą metodą.
Jeśli pacjent zdecyduje się na znieczulenie ogólne, to przed planowanym zabiegiem przeprowadza się niezbędne badania przedoperacyjne, takie jak badania krwi i EKG. Ważne jest także, aby pacjent na czczo przyszedł na zabieg, zgodnie z zaleceniami lekarza. Anestezjolog przeprowadza obszerny wywiad w celu ustalenia wszelkich informacji dotyczących stanu zdrowia, chorób, czy alergii.
Podczas zabiegu personel medyczny stale monitoruje parametry życiowe pacjenta, aby zapewnić mu bezpieczeństwo podczas całej procedury. Gdy pacjent jest już pod wpływem narkozy, lekarz przystępuje do usuwania zębów. Zabieg ten jest przeprowadzany z zachowaniem najwyższych standardów higieny i aseptyki.
Po zakończeniu zabiegu pacjent jest stopniowo wybudzany z narkozy pod nadzorem personelu medycznego. Po przebudzeniu może odczuwać dezorientację lub senność. Zaleca się spędzić pewien czas w placówce medycznej, aby upewnić się, że pacjent jest w pełni przytomny i gotowy do wypisania. Po zabiegu pacjent powinien dostosować się do zaleceń lekarza odnośnie do diety, stosowania leków przeciwbólowych i dbania o okolicę pooperacyjną. Okres rekonwalescencji może różnić się w zależności od skomplikowania zabiegu.
Zobacz jak moi pacjenci oceniają zabieg ekstrakcji w narkozie
Kliknij przycisk ze strzałką w prawo, aby przewinąć widok i zobaczyć inne opinie lub ze strzałką w lewą stronę, aby wyświetlić poprzednie recenzjePrzewijaj ekran palcem w prawą stronę, aby zmienić widok i zobaczyć inne opinie lub w lewą stronę, aby wyświetlić poprzednie recenzje.
Na doktora Fąferko trafiłem w trakcie poszukiwania kliniki, która usuwa zęby w narkozie. Od dłuższego czasu moim problemem były coraz bardziej rozchwiane zęby, które jak się okazało do niczego się już nie nadawały. Jednak wizja usunięcia wszystkich górnych zębów na raz była nie na moje nerwy, stąd pomysł zrobienia tego w ogólnym znieczuleniu. Z perspektywy czasu stwierdzam, że nie mogłem podjąć lepszej decyzji – doktor Fąferko jest profesjonalistą w każdym calu, przed zabiegiem wszystko zostało ze mną szczegółowo omówione. Po kilku godzinach obudziłem się już bez zębów, ale za to z wszczepionymi implantami, do których następnego dnia zostały przymocowane nowe zęby. Jestem ogromnie wdzięczny doktorowi i całemu zespołowi, pod którego opieką byłem w trakcie zabiegu. Mogę teraz normalnie funkcjonować i jeść bez lęku o to, że po ugryzieniu czegoś twardszego w końcu stracę któryś ząb.
P.
U doktora Fąferko byłem na wizycie konsultacyjnej. Była to moja druga konsultacja w sprawie usunięcia zęba. Poprzedni lekarz niestety nie wzbudził mojego zaufania, kazał po prostu ząb wyrwać jak najszybciej, aby pozbyć się problemu.
Dr Fąferko natomiast dokładnie wytłumaczył mi co się dzieje, nie spieszył się, pokazał mi wszystko na tomografii, którą miałem wykonaną bezpośrednio przed wejściem do gabinetu lekarskiego. Wytłumaczył mi także dlaczego najlepszym wyjściem jest wszczepienie implantu w miejsce po usuniętym zębie. Dodatkowo okazało się, że poza zębem do usunięcia jest także torbiel, o czym poprzedni lekarz mnie nie poinformował.
Od doktora Fąferko bije spokój i opanowanie, bez wahania zdecydowałem się na dalsze leczenie właśnie u niego.
K.K.
Profesjonalista, człowiek uśmiechnięty ciągle podnoszący swoje umiejętności.
Widać u Pana Wojtka, że robi to z pasją. Zabieg wykonany sprawnie, profesjonalnie nawet po zabiegu ból i opuchlizna była minimalna.
Mocno polecam.
Rafał
Jestem pod ogromnym wrażeniem całej postawy doktora Fąferko – już od wejścia do gabinetu przełamuje pierwsze lody, lekarz po prostu ludzki, z poczuciem humoru, co zdecydowanie może wpłynąć na obniżenie poziomu stresu u takich pacjentów jak ja 🙂 Sam zabieg w 100% bezbolesny, usunięcie zęba i wszczepienie implantu trwało około godziny, a z gabinetu wyszedłem już z tymczasową koroną. Zdecydowanie polecam doktora Wojciecha Fąferko i całą klinikę – przemiły personel, wysoki poziom usług.
Grzegorz
Cennik: ile kosztuje usunięcie zęba w narkozie?
Znieczulenie komputerowe
Gaz rozweselający
Narkoza
Koszt
380 zł od 30 do 60 minut
550 zł za każde pół godziny
Dodatkowe informacje
- W naszym gabinecie standardowe znieczulenie podawane za pomocą igły i strzykawki zamieniliśmy na znieczulenie komputerowe, które dawkuje płyn powoli nie powodując uczucia rozpierania tkanek.
- Dodatkowo możesz poprosić o tzw. gaz rozweselający, czyli podtlenek azotu, a przy dentofobii oferujemy także zabiegi w narkozie.
Dlaczego warto wybrać nasz gabinet?
Poznaj 4 powody.
01.
Leczenie bez bólu i w narkozie
Moim priorytetem, w wyrazie odpowiedzialności jako lekarza, jest bezpieczeństwo pacjenta. Rozumiem, że wiąże się ono nieodzownie nie tylko z odpowiednimi środkami bezpieczeństwa, ale również zapewnieniem poczucia komfortu pacjentowi. Dlatego tak zorganizowaliśmy zaplecze dostępnych rozwiązań, aby móc zaoferować pacjentom szerokie spektrum możliwości zapewniających pełen komfort wizyt i w pełni bezbolesne zabiegi.
Znieczulenia komputerowe, zabiegi z użyciem gazu rozweselającego lub pod narkozą czy specjalne przyciski, za pomocą których jednym kliknięciem pacjent może wyłączyć wszystkie urządzenia są kompleksową odpowiedzią na różnorodne potrzeby pacjentów, dopasowane do ich indywidualnych preferencji.
02.
Doświadczenie
Najnowocześniejsze sprzęty, wszelkiego rodzaju udogodnienia dla pacjentów, jakość używanych materiałów, rodzaje implantów, standard obsługi czy piękne i przyjazne wnętrza kliniki są oczywiście istotne. Jednak najważniejszym czynnikiem determinującym sukces leczenia jest doświadczenie lekarza, który je prowadzi i wykonuje.
Lekarz, któremu powierzasz swoje zdrowie i uśmiech, powinien być mistrzem w swojej dziedzinie oraz pasjonatem specjalizacji, której poświęcił swoje życie zawodowe.
Osobiście uważam, że sukces leczenia jest sumą szczegółów. To właśnie od drobnych niuansów, wiedzy i kompetencji zdobywanych podczas setek godzin szkoleń i zastosowaniu umiejętności w praktyce – mierzonej tysiącami godzin zabiegów – finalnie zależy efekt leczenia. Jednocześnie są to kwestie, dzięki którym Ty możesz czuć się w pełni bezpiecznie.
03.
Diagnostyka i system planowania
Rzetelnie przeprowadzona diagnostyka dostarcza istotne informacje o kondycji zdrowotnej pacjenta, warunkach klinicznych, stanie zębów i jamy ustnej. Wykonywane są kompleksowo badania diagnostyczne takie jak badanie na fotelu z użyciem diagramu, tomografia komputerowa, seria zdjęć fotograficznych, analiza zwarcia i ocena stawów. Celem tak prowadzonej diagnostyki jest zaplanowanie leczenia tak, aby mogło odbywać się w całkowicie kontrolowany przez lekarza i bezpieczny dla pacjenta oraz przewidywalny dla nich obu sposób.
Uważam, że obowiązkiem każdego lekarza jest holistyczne podejście do problemów pacjenta i że każdy z nich zasługuje na to, aby zostały one w kompleksowy sposób rozwiązane. Wszystko po to, aby każdy pacjent mógł czerpać radość z pięknego uśmiechu i zdrowia jamy ustnej oraz satysfakcję z uzyskanych w wyniku leczenia efektów, które są trwałe.
04.
Leczenie pacjentów z dentofobią
Corocznie przyjmuję kilkudziesięciu pacjentów borykających się z problemem dentofobii. Na bazie zgromadzonego przez lata doświadczenia wypracowaliśmy skuteczny model opieki nad takimi pacjentami i specjalny protokół postępowania, aby nie tylko przywrócić im zdrowie jamy ustnej, ale pomóc uporać się z tą chorobą.
Zadbałem o to, aby wyposażyć klinikę w rozwiązania i szereg udogodnień, które pomagają pacjentom oswoić strach i stres. Ponadto do dyspozycji pacjentów jest indywidualny Opiekun, którego zadaniem jest wspierać – również mentalnie – pacjenta na każdym etapie.
Wszystko to jest śmiałą odpowiedzią na misję związaną z akcją “Stop dentofobii”, której jestem inicjatorem i pomysłodawcą.
Zadbaj o swoje zdrowie jamy ustnej już dziś. Skorzystaj z naszych usług konsultacji i diagnostyki, aby zaplanować leczenie, które przywróci Ci zdrowy i piękny uśmiech. Konsultacja stomatologiczna pozwala ustalić dokładny plan ewentualnego leczenia, wykryć stany zapalne jamy ustnej, zbadać stan założonych wypełnień i ewentualnych uzupełnień protetycznych, a także oszacować koszty. Jesteśmy gotowi do współpracy z Tobą.
Obejrzyj filmy
Natychmiastowa implantacja po usunięciu zęba.
Poznaj realne korzyści takiego postępowania i dowiedz się dlaczego jest ono rekomendowane z punktu medycznego!
Implantacja natychmiastowa.
Dowiedz się czym jest natychmiastowa implantacja i czemu właściwie służy w procesie leczenia?
Bezbolesne usuwanie zębów – czy to możliwe?
Implantacja natychmiastowa – skuteczna odbudowa zębów za pomocą implantów natychmiastowych, przy redukcji ilości wizyt u stomatologa
Umów się na bezpłatną rozmowę z Opiekunem Pacjenta, aby dowiedzieć się więcej na temat usługi i uzyskać bardziej szczegółowe informacje o możliwościach leczenia jeszcze przed podjęciem decyzji o konsultacji z lekarzem.
Formularz bezpłatnej konsultacji telefonicznej z Opiekunem
Wypełnij formularz w celu umówienia bezpłatnej konsultacji telefonicznej z naszym Opiekunem Pacjenta.