Implanty zębowe a wiek pacjenta. Możliwości leczenia implantologicznego w podeszłym wieku
Wiele osób starszych zadaje sobie pytanie, czy w ich wieku możliwa jest jeszcze odbudowa braków zębowych w wyniku utraty zębów, za pomocą implantów oraz czy taki zabieg jest dla nich bezpieczny. Dla wielu z nich tylko takie rozwiązanie umożliwi swobodne spożywanie pokarmów.
Planując wszczepienie implantu, nie tyle wiek pacjenta jest kluczowy, co jego ogólny stan zdrowia i kondycja, w jakiej się znajduje.
Implanty zębowe a wiek pacjenta — co warto wiedzieć?
Dla większości pacjentów w starszym wieku zabieg wszczepienia implantów jest bezpieczny. Należy jednak wziąć pod uwagę następujące czynniki:
- Ogólny stan zdrowia pacjenta
- Przyjmowanie leków
- Stan jamy ustnej
- Stan higieny jamy ustnej
- Sprawność manualna, aby utrzymać prawidłową higienę jamy ustnej
Pacjenci w podeszłym wieku często są obciążeni chorobami, które same w sobie nie są przeciwwskazaniem do wszczepienia implantów. Jednocześnie lekarstwa, które przyjmują, mogą mieć wpływ na przebieg zabiegu lub na proces gojenia się. Dlatego, aby zabieg przebiegł skutecznie i przewidywalnie, należy czasami odpowiednio zmodyfikować dawkę leku zarówno przed, jak i po zabiegu. Konieczny jest w tym przypadku kontakt lekarza dentysty lub pacjenta z lekarzem prowadzącym pacjenta.
Dlatego bardzo ważna jest dokładna konsultacja pierwszorazowa u stomatologa, która uwzględnia szczegółowy wywiad lekarski pod kątem stanu zdrowia i chorób, na które pacjent choruje oraz analiza leków, które przyjmuje.
Analiza chorób w dojrzałym wieku przed wszczepieniem implantów zębowych
Osoby starsze często zmagają się z takimi chorobami jak: cukrzyca, osteoporoza i choroby wieńcowe. Są to dolegliwości, które należy wziąć pod uwagę planując leczenie implantologiczne seniorów.
Pacjenci chorujący na cukrzycę
W przypadku pacjentów chorujących na cukrzycę, jeśli jest ona uregulowana i nie ma skoków cukru w ciągu dnia, to nie istnieją przeciwwskazania do operacji. Nieuregulowana cukrzyca w znacznym stopniu wpływa na powodzenie zabiegu.
Pacjenci chorujący na osteoporozę
Sama choroba nie jest przeciwwskazaniem do zabiegu. Przeprowadzenie zabiegu jest jak najbardziej możliwe. Jednak u pacjentów przyjmujących bisfosfoniany zaleca się szczególne podejście, aby uniknąć stanów zapalnych i możliwości wystąpienia martwicy kości szczęki.
U pacjentów ze zdiagnozowaną osteoporozą konieczne jest jednak zastosowanie specjalnych technik zabiegowych. Ponieważ kość jest rozrzedzona, lekarz powinien zastosować odpowiednie techniki jej zagęszczenia zanim umieści w niej implant. Do tego celu stosuje się specjalne narzędzia. Tak wprowadzone implanty powinny bezproblemowo służyć przez długie lata.
Choroby serca i krwi
Kolejnym problemem, z którym często się spotykam są choroby serca i krwi. Pacjenci często zażywają środki rozrzedzające krew. Aby zabiegi u takich osób były bezpieczne dysponujemy zespołem anestezjologicznym, który przeprowadza dokładny wywiad i proponuje najlepsze postępowanie, aby pacjent podczas zabiegu był bezpieczny i zaopiekowany i nie czuł dyskomfortu.
Bardzo często wśród starszych pacjentów korzystamy z pomocy anestezjologa. Jest to związane nie tyle z dentofobią pacjenta w podeszłym wieku, a z potrzebą monitorowania jego czynności życiowych podczas zabiegu.
Implanty dla seniorów – planowanie leczenia implantologicznego
Bardzo ważną kwestią przy wszczepieniu implantu u starszych pacjentów jest również planowanie leczenia w taki sposób, aby każdy jego etap był jak najmniej inwazyjny. U pacjentów w podeszłym wieku zdolność do gojenia się tkanek jest nieco inna, niż u pacjentów młodych.
Kolejnym aspektem przy planowaniu leczenia implantologicznego i odbudowy na implantach jest sprawność manualna pacjenta. Jest ona bardzo ważna, aby utrzymać implanty u osób starszych i osadzone na nich zęby w dobrej kondycji, poprzez odpowiednią higienę. Jednak nigdy nie jest to przeciwwskazanie do zabiegu. Zawsze jesteśmy w stanie dobrać rodzaj pracy protetycznej odpowiedni do sytuacji pacjenta.
W mojej prawie 20-letniej praktyce w większości spotykam się z bardzo dojrzałymi pacjentami. I nigdy ich wiek nie wykluczał możliwości wszczepienia implantu, a korzyści, jakie płyną po wykonaniu zabiegu są nie do ocenienia.
Wszepienie implantu zębowego a wiek pacjenta. Implanty zębowe sposobem na komfortowe życie.
Starsi pacjenci, którzy przez wiele lat stosowali ruchome protezy, nie mogli swobodnie spożywać pokarmów. Często przekładało się to na ich ogólny stan zdrowia, albo problemy jelitowe. Nie mając odpowiednich warunków do rozdrabniania pokarmów, pacjenci stopniowo rezygnowali z wielu potraw lub niedokładnie je rozgryzali. Przy stosowaniu protez ruchomych jest niemożliwe, żeby prawidłowo rozdrabniać jedzenie, a co za tym idzie, zalega ono w żołądku i jest ciężkostrawne. Stosując u starszych pacjentów odbudowy na implantach, poprawiamy ich ogólny stan zdrowia oraz komfort życia. Bardzo często słyszę od moich pacjentów podziękowania, za ponowne umożliwienie im zjedzenia jabłka lub chrupiącego pieczywa.
Jak uzupełnić brak zębów?
Nowoczesna stomatologia oferuje wiele skutecznych metod walki z bezzębiem. W mojej praktyce codziennie, spotykając się z pacjentami i opracowując plany leczenia, dokonuję decyzji na temat sposobu rekonstrukcji bezzębia i zapewnieniam pacjentowi możliwości normalnego jedzenia, żucia, mówienia oraz uśmiechania się.
Pacjenci mają do dyspozycji 4 główne rozwiązania, do których należą:
- proteza całkowita osiadająca,
- proteza typu Overdenture,
- pełnołukowe zdejmowalne uzupełnienie protetyczne,
- pełnołukowe stałe uzupełnienie protetyczne.
Całkowite protezy są rozwiązaniem najprostszym, ekonomicznym, jeżeli mówimy o uzupełnianiu rozległych braków zębowych. Odpowiednio dobrana proteza może poprawić zdrowie i estetykę uśmiechu pacjenta, jednak jest to rozwiązanie wyjmowane. Oznacza to, że umieszcza się je w jamie ustnej na dziąsłach za pomocą specjalnych kremów mocujących i zdejmuje na noc oraz do czyszczenia.
Alternatywą rozwiązującą wady tradycyjnej protezy są protezy stabilizowane na implantach. Pacjentom tworzy się indywidualną, wygodną i naturalnie wyglądającą protezę przymocowaną tak, aby eliminować przesuwanie i wypadanie. To tzw. protezy typu Overdenture. To według mnie najprostsze rozwiązanie problemu bezzębia przy użyciu implantów.
Niezwykle interesującą alternatywną dla pacjentów najbardziej wymagających, jest ostatnia grupa rozwiązań, a więc pełnołukowe protezy zdejmowalne i stałe. Do ich wykonania używa się innych materiałów niż do protez typu Overdenture i są bardziej czasochłonne w wykonaniu zarówno dla lekarza, jak i technika dentystycznego. Co za tym idzie, ich cena również jest znacznie wyższa.
Wielu pacjentów oraz klinicystów uważa prace stałe pełnołukowe, czyli niewyciągane zęby osadzone na implantach za najlepsze możliwe rozwiązanie. Rzeczywiście, jeśli mamy idealne warunki w jamie ustnej, to może tak być. Zębów mocowanych na stałe nie musimy wyciągać i w codziennym użytkowaniu dają odczucie najbardziej przypominające zęby własne. Jest jednak ogromna grupa pacjentów, u których stałe rozwiązanie się nie sprawdzi. Właśnie dlatego powstały pełnołukowe prace zdejmowane, które sprawdzają się u pacjentów, u których, oprócz samych zębów, należy odbudować także strefę dziąsła.
Bardzo ważne, aby przed wyborem odpowiedniej pracy protetycznej, lekarz wykonał pełną diagnostykę i analizę uśmiechu. Dodatkowo bardzo ważna jest sprawność manualna, ponieważ higiena pracy przykręcanej do implantów zębowych jest nieco trudniejsza niż w przypadku prac zdejmowanych i wymaga nieco więcej wprawy.
Sprawdź rezultaty naszej pracy
Pani Małgorzata, 51 lat
Problemy:
- braki zębowe,
- ruszające się zęby z paradontozą,
- za krótkie zęby w protezie górnej oraz brak ustawienia zębów zgodnie z linią uśmiechu.
Rozwiązanie:
- protezy overdenture oparte na implantach.
Dzięki w/w rozwiązaniu Pani Małgorzacie udało się odzyskać uśmiech, możliwość spożywania posiłków, a także mówienia bez skrępowania i obawy, że ruchoma proteza wypadnie z ust.
Pani Honorata, 49 lat
Problemy:
- brak zębów własnych w szczęce,
- proteza całkowita niespełniająca podstawowych kryteriów estetycznych oraz funkcjonalnych,
- rozchwiane uzębienie resztkowe w żuchwie.
Rozwiązania:
- nowa proteza całkowita w szczęce, spełniająca wymagania estetyczne,
- proteza overdenture w żuchwie oparta na 3 implantach.
Ze względów finansowych na tym etapie leczenia w szczęce wymieniliśmy tylko starą protezę na nową, nie opartą na implantach. Pomimo prostoty zabiegu udało się uzyskać spektakularną poprawę uśmiechu, ponieważ nowe zęby zostały wykonane zgodnie ze złotymi zasadami jego rekonstrukcji.
Pani Aneta, 60 lat
Problemy:
- Pani Aneta, borykająca się z niemal całkowitym bezzębiem, marzyła o odzyskaniu uśmiechu, którym mogłaby obdarowywać swoich bliskich bez uczucia skrępowania.
Rozwiązania:
- proteza overdenture oparta na 4 implantach w szczęce,
- proteza overdenture oparta na 4 implantach w żuchwie.
Celem leczenia była kompleksowa rekonstrukcja uśmiechu, w efekcie którego przywróciliśmy pacjentce nie tylko możliwość swobodnego wyrażania emocji, ale również komfort związany ze spożywaniem ulubionych potraw i rozdrabnianiem pokarmów.
Implanty stomatologiczne można wszczepić w każdym wieku
Podsumowując, zabieg wszczepienia implantów można wykonać u pacjentów w każdym wieku i jest on całkowicie bezpieczny. Nie ma określonej górnej granicy wieku. Jednak należy się do niego odpowiednio przygotować:
- Zebrać wszystkie dane medyczne niezbędne do przeprowadzenia zabiegu,
- Wdrożyć odpowiednie stosowanie leków,
- Czasami odroczyć zabieg i ustabilizować stan zdrowia pacjenta za pomocą odpowiednich leków, aby w późniejszym terminie przeprowadzić zabieg w bezpiecznych warunkach
- Zadbać o opiekę okołozabiegową,
- Wybrać taki rodzaj pracy stabilizowany na implantach, aby jak najlepiej służył pacjentowi.
A pacjentom pozostaje tylko przeżywać kolejną młodość ciesząc się nowym uśmiechem i swobodą żucia i życia.
Zobacz jak moi pacjenci oceniają leczenie implantoprotetyczne
Kliknij przycisk ze strzałką w prawo, aby przewinąć widok i zobaczyć inne opinie lub ze strzałką w lewą stronę, aby wyświetlić poprzednie recenzjePrzewijaj ekran palcem w prawą stronę, aby zmienić widok i zobaczyć inne opinie lub w lewą stronę, aby wyświetlić poprzednie recenzje.
Panie doktorze, bardzo dziękuję za poświęcony czas i szczegółowe omówienie mojego problemu. Przed wizytą u Pana byłam na 3 konsultacjach na których tak naprawdę mało wiedziałam jak podejść do rozwiązania sytuacji. Dziś jestem po odbudowie kości i cieszę się z ząbków tymczasowych. Zostały jeszcze 2 miesiące gojenia i przystępujemy do końcowych prac. Sam zabieg bezbolesny, w komfortowych warunkach. Nie ma się czego bać:) Serdecznie polecam.
D. Włodkowska
Po wieloletnich problemach z uzębieniem do kliniki trafiłam przez internet prosto w ręce Pana Wojciecha Fąferko. Pan doktor zrobił porządek w mojej szczęce wszczepiając implanty. Spełniło się moje marzenie o normalnym funkcjonowaniu i pięknym uśmiechu.
Jestem bardzo wdzięczna Panu Doktorowi i całemu Zespołowi – WIELKIE DZIĘKI.
Grażyna
Dlaczego warto wybrać nasz gabinet?
Poznaj 8 powodów.
Gwarancja
Decydując się na inwestycję związaną z leczeniem, oczekujesz pewności, że efekty jakie ono przyniesie będą trwałe. Nie możemy obiecać, że Twój organizm przez lata użytkowania pracy na implantach nie odrzuci ich z powodów ogólnozdrowotnych. Gwarantujemy jednak, że jeśli dojdzie (z przyczyn niezależnych od Ciebie) do mechanicznych uszkodzeń lub sytuacji, w której implant nie zintegruje się z kością w pierwszym etapie leczenia, wszystkie procedury kliniczne zostaną przeprowadzone bezpłatnie.
Do leczenia używamy wyłącznie najlepszej jakości implantów od renomowanych producentów. Każdy z użytych komponentów jest objęty dożywotnią gwarancją producenta.
Leczenie bez bólu i w narkozie
Naszym priorytetem jest bezpieczeństwo i komfort pacjenta. Dlatego tak zorganizowaliśmy zaplecze dostępnych rozwiązań, aby móc zaoferować pacjentom szerokie spektrum możliwości zapewniających pełen komfort wizyt i w pełni bezbolesne zabiegi.
Znieczulenia komputerowe, zabiegi z użyciem gazu rozweselającego lub pod narkozą są kompleksową odpowiedzią na różnorodne potrzeby pacjentów, dopasowane do ich indywidualnych preferencji.
Doświadczenie
Najnowocześniejsze sprzęty, wszelkiego rodzaju udogodnienia dla pacjentów, jakość używanych materiałów, rodzaje implantów, standard obsługi czy piękne i przyjazne wnętrza kliniki są oczywiście istotne. Jednak najważniejszym czynnikiem determinującym sukces leczenia jest doświadczenie lekarzy i całego zespołu, który je prowadzi i wykonuje.
Lekarz, któremu powierzasz swoje zdrowie i uśmiech, powinien być mistrzem w swojej dziedzinie oraz pasjonatem specjalizacji, której poświęcił swoje życie zawodowe.
Osobiście uważam, że sukces leczenia jest sumą szczegółów. To właśnie od drobnych niuansów, wiedzy i kompetencji zdobywanych podczas setek godzin szkoleń i zastosowaniu umiejętności w praktyce, mierzonej tysiącami godzin zabiegów, finalnie zależy efekt leczenia.
Jednocześnie dzięki takiemu zaangażowaniu z naszej strony, Ty możesz czuć się w pełni bezpiecznie.
Diagnostyka i system planowania
Rzetelnie przeprowadzona diagnostyka dostarcza istotne informacje o kondycji zdrowotnej pacjenta, warunkach klinicznych oraz stanie zębów i jamy ustnej. Dlatego standardowo oprócz wykonujemy tomografię komputerową, serię zdjęć fotograficznych wraz z analizą usmiechu oraz analizę zwarcia i ocenę stawów. Celem tak prowadzonej diagnostyki jest zaplanowanie leczenia tak, aby mogło odbywać się w całkowicie kontrolowany przez lekarza i bezpieczny dla pacjenta oraz przewidywalny dla nich obu sposób.
Uważamy, że obowiązkiem każdego lekarza jest holistyczne podejście do problemów pacjenta i że każdy z nich zasługuje na to, aby zostały one w kompleksowy sposób rozwiązane. Wszystko po to, aby każdy pacjent mógł czerpać radość z pięknego uśmiechu i zdrowia jamy ustnej oraz satysfakcję z uzyskanych w wyniku leczenia efektów, które są trwałe.
Leczenie pacjentów z dentofobią
Corocznie przyjmujemy kilkudziesięciu pacjentów borykających się z problemem dentofobii. Na bazie zgromadzonego przez lata doświadczenia wypracowaliśmy skuteczny model opieki nad takimi pacjentami i specjalny protokół postępowania, aby nie tylko przywrócić im zdrowie jamy ustnej, ale pomóc uporać się z tą chorobą.
Zadbaliśmy o to, aby wyposażyć klinikę w rozwiązania i szereg udogodnień, które pomagają pacjentom oswoić strach i stres. Dla ich komfortu oferujemy także zabiegi w narkozie pod opieką zespołu anestezjologicznego. Ponadto do dyspozycji pacjentów jest indywidualny Opiekun, którego zadaniem jest wspierać Pacjenta, również mentalnie, na każdym etapie.
Wszystko to jest śmiałą odpowiedzią na misję związaną z akcją “Stop dentofobii”, której jestem inicjatorem i pomysłodawcą.
Opiekun pacjenta
Do dyspozycji pacjentów oddaliśmy dedykowanego każdemu z nich Opiekuna, który towarzyszy na każdym etapie podróży do zdrowia jamy ustnej i nowego uśmiechu. To Wasz osobisty przewodnik, który po rozmowie o Waszych potrzebach i oczekiwaniach przedstawi dostępne rozwiązania i możliwości leczenia, odpowie na wszystkie pytania, pomoże wypełnić stosowną dokumentację i dopełnić wszelkich formalności, abyście mogli skupić się na leczeniu. Zadba o prawidłowy przepływ informacji w multidyscyplinarnym zespole lekarzy. Zajmie się również koordynacją całego procesu leczenia czuwając nad sprawnym i planowym jego przebiegiem. Będzie informował na bieżąco o kolejnych etapach leczenia, przypominał o wizytach czy stosownych do okoliczności zaleceniach oraz celebrował z Tobą każdy sukces związany z leczeniem. To standard, którego sami byśmy oczekiwali i jakość, która spotyka się z wdzięcznością i zachwytem naszych pacjentów.
Zęby w 1 dzień oraz Implantacja natychmiastowa
Wiemy, że nie każdy chce lub może sobie pozwolić na długotrwały proces leczenia. Dlatego oferujemy rozwiązanie, które pozwala na skrócenie czasu leczenia do absolutnego minimum i osiągnięcie efektu leczenia w zaledwie 1 dzień!
Ta innowacyjna metoda pozwala na wszczepienie odpowiedniej ilości implantów i natychmiast po wykonaniu tego zabiegu, osadzenie na nich zębów. Metoda ta pozwala przywrócić funkcjonalność jamy ustnej i zrekonstruować uśmiech nawet u pacjentów z rozległymi brakami w uzębieniu. Gabinet opuszczasz z pracą tymczasową i zębami, które posłużą Ci do czasu osadzenia ostatecznego uzupełnienia protetycznego.
Wykonywanie prac przykręcanych
Wyróżniamy 2 rodzaje zębów mocowanych na implantach: cementowane oraz przykręcane.
My od ponad 15 lat wykonujemy wyłącznie prace przykręcane! Dlaczego?
- Brak szkodliwego dla tkanek cementu
Badania jasno pokazały, że cement ten może być niebezpieczny, jeżeli podczas cementowania przedostanie się poddziąsłowo do tkanek miękkich, ponieważ prowadzi do stanu zapalnego wokół implantu, co z kolei prowadzi do utraty kości, a następnie utraty implantu. Zastosowanie zębów przykręcanych eliminuje konieczność użycia cementu, dlatego eliminuje jeden z bardzo ważnych czynników ryzyka. - Możliwość szybkiego odkręcenia
Jeśli dojdzie do złamania zęba na implancie, np. z powodu nagryzienia czegoś twardego zawsze możemy go zdemontować w gabinecie, odesłać do laboratorium protetycznego i naprawić. W przypadku zęba cementowanego musimy go zniszczyć i wykonać nowy ząb. Jest to dużo trudniejsze technicznie i znacznie droższe. - Możliwość korekty już po oddaniu
Wyobraź sobie, że wykonujemy Ci nowe zęby. Przechodzimy serię przymiarek, Ty akceptujesz kolor, my go akceptujemy i idziesz zadowolony do domu. Jednak po wyjściu z gabinetu, zaczynasz się przyglądać sobie w różnych warunkach i zauważasz, że odcień nowego zęba jednak trochę odbiega od ideału. Takie sytuacje bardzo rzadko, ale się zdarzają. W przypadku zęba przykręcanego odkręcamy go, korygujemy kolor w laboratorium i zakładamy na nowo. Gdyby to był ząb cementowany musielibyśmy go zniszczyć w celu usunięcia i zacząć pracę na nowo. - Możliwość ich demontażu w celach serwisowych
Czasami musimy zdemontować zęby, aby mieć idealne dojście do samego implantu, czyli tytanowej śrubki znajdującej się w kości. Powodem może być infekcja wokół implantu, dostanie się pod dziąsło jakiegoś ciała obcego itd. Jeśli możemy odkręcić zęba, wtedy wyleczenie takiego problemu jest zwykle proste. Jeśli nie możemy tego zrobić, wówczas nawet diagnoza jest ciężka, nie mówiąc już o samym leczeniu. - Możliwość modyfikacji zębów
W przypadku prac przykręcanych mamy do czynienia z systemem przypominającym klocki lego. Na początku wszczepiamy Ci np. 1 implant, ale z czasem tracisz inne zęby i finalnie po dołożeniu dodatkowych 3 implantów możemy Ci zamontować na nich nawet pełny łuk zębowy. W przypadku prac cementowanych konieczne byłoby ich cięcie w ustach i trudne usuwanie, aby móc zamontować coś nowego.
Obejrzyj filmy
Sposoby rekonstrukcji bezzębia – protezy typu Overdenture.
Dowiedz się dla kogo takie rozwiązanie jest wskazane oraz poznaj wady i zalety protez typu Overdenture.
Implanty zębowe – najczęstsze pytania i odpowiedzi część 2.
Obejrzyj materiał video i zamień pytania w odpowiedzi!
Sposoby rekonstrukcji bezzębia – uzupełnienia Overdenture
Jaką protezę zębową wybrać w leczeniu bezzębia? Proteza akrylowa vs proteza overdenture vs uzupełnienie pełnołukowe zdejmowalne lub stałe
Poznaj nas i dowiedz się więcej o możliwościach leczenia jeszcze przed wizytą w gabinecie
Umów się na bezpłatną rozmowę z Opiekunem Pacjenta, aby dowiedzieć się więcej na temat usługi i uzyskać bardziej szczegółowe informacje o możliwościach leczenia jeszcze przed podjęciem decyzji o konsultacji z lekarzem.
Formularz bezpłatnej konsultacji telefonicznej z Opiekunem
Wypełnij formularz w celu umówienia bezpłatnej konsultacji telefonicznej z naszym Opiekunem Pacjenta.