Mosty protetyczne na implantach – pewny sposób na braki w uzębieniu
Most protetyczny oparty na implantach jest rozwiązaniem stosowanym w stomatologii już od wielu lat, które znacząco poprawia jakość życia pacjentów, którzy utracili zęby w celu odzyskania pełnej funkcji zębów.
Obecnie są jednym z najbardziej znanych rozwiązań mających na celu uzupełnienie kilku braków zębowych znajdujących się obok siebie.
Czym jest most protetyczny na implantach?
Nazwa most nie jest przypadkowa.
Wyobraźmy sobie prawdziwy most na rzece. Składa się on z filarów (słupów), na których wspiera się most oraz części między słupami zwanych przęsłami. Podobnie sprawa wygląda w przypadku mostów na implantach lub własnych zębach. Filarami są implanty lub korzenie z koronami (tzw. zęby filarowe) na nich osadzonymi, a przęsłami zęby dowieszone między nimi.
Most na implantach składa się z dwóch głównych elementów: implantu i korony. Implanty zębowe to specjalne śruby wykonane z biokompatybilnych materiałów takich jak tytan lub cyrkon, które są wprowadzane w kość szczęki lub żuchwy, aby pełnić rolę sztucznych korzeni zębów. Natomiast korony protetyczne to widoczna część zęba, która jest dopasowywana do kształtu i wielkości innych zębów Pacjenta, a ich wygląd i kolor są dobierane tak, aby jak najbardziej przypominały naturalne. Implant zębowy wraz z koroną protetyczną uzupełniają brakujący ząb. Pozwala to na wykonanie odbudowy, która jest nie odróżnienia od naturalnych zębów. Choć leczenie składa się tylko z kilku etapów, to cały proces założenia mostu protetycznego na implantach wymaga precyzyjnego planowania oraz współpracy między implantologiem, protetykiem oraz technikiem protetycznym, aby zapewnić jak najlepsze efekty i trwałość leczenia oraz dostosować się do indywidualnych potrzeb pacjenta.
Rodzaje mostów na implantach
Most protetyczny na implantach jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które zmagają się zarówno z pojedynczymi ubytkami, jak i większymi, które obejmują kilka zębów. Mosty na implantach są doskonałą alternatywą dla protezy zębowej, która nie gwarantuje stabilizacji oraz takich efektów estetycznych, jakie uzyskamy w przypadku zębów osadzonych na wszczepionych implantach. W zależności od liczby użytych implantów stomatologicznych istnieje kilka najczęściej stosowanych rodzajów mostów na implantach: most na dwóch, trzech i czterech implantach. Oczywiście tych konfiguracji może być znacznie więcej.
Most na dwóch implantach: most na dwóch implantach jest stosowany w przypadku braku dwóch, trzech lub nawet czterech sąsiadujących zębów. Dwa implanty są osadzane w kości szczęki lub żuchwy, na nich osadzane są nowe zęby, a pomiędzy nimi umieszczane jest tzw. 1 lub 2 przęsła.
Most na trzech implantach: most na trzech implantach jest stosowany w przypadku braku czterech, pięciu, a nawet wiekszej ilości sąsiadujących zębów. Trzy implanty są osadzane w kości szczęki lub żuchwy, na nich osadzane są nowe zęby, a pomiędzy nimi umieszczane jest kilka przęseł.
Most na czterech implantach: most na czterech implantach jest wykorzystywany, gdy brakuje większej liczby zębów. Bardzo często na czterech implantach jesteśmy w stanie odbudować nawet bezzębną szczękę lub żuchwę. Cztery implanty są umieszczane w odpowiednich pozycjach w kości, a do nich montowany jest most, który często jest nawet pełnym łukiem zębowym. Ten rodzaj mostu jest najbardziej zaawansowany i pozwala na efektywne przywrócenie funkcji żucia oraz estetyki u pacjentów z większą ilością brakujących zębów.
Korzyści dla pacjenta
Poznaj zalety mostu protetycznego na implantach.
Sprawdź rezultaty naszej pracy
Przeciągnij suwak w prawo lub w lewo, aby zobaczyć efekty leczenia.
Pani Małgorzata, 62 lata
Problemy:
- zaburzona estetyka uśmiechu,
- niezadowolenie z wyglądu zębów,
- paradontoza i ruchomość zębów,
- braki zębowe i konieczność noszenia ruchomej protezy.
Rozwiązanie:
- Most na 6-ciu implantach w szczęce oraz żuchwie.
Dzięki takiemu rozwiązaniu Pani Małgorzata spełniła swoje marzenia. Znów może się szczerze uśmiechać i spożywać wszystkie posiłki.
Pani Aleksandra, 40 lat
Problemy:
- spore braki w uzębieniu oraz proteza ruchoma,
- pozostałe zęby własne z paradontozą charakteryzujące się dużą ruchomością,
- zaburzona estetyka oraz linia uśmiechu.
Rozwiązanie:
- mosty stałe na 6-ciu implantach w żuchwie oraz szczęce.
Dzięki przeprowadzonym zabiegom Pacjentka może cieszyć się w 100% funkcjonalnym uśmiechem.
Pani Paulina, 40 lat
Problemy:
- postępująca od najmłodszych lat parodontoza, czyli choroba przyzębia,
- zaburzona estetyka uśmiechu,
- brak możliwości swobodnego spożywania posiłków.
Rozwiązanie:
- mosty stałe mocowane na implantach.
Po wielu latach wyrzeczeń Pacjentce udało się odzyskać zdrowy i estetyczny uśmiech, o którym od dawna marzyła.
Jak wygląda leczenie implantoprotetyczne?
Etap chirurgiczny
Zabieg implantacji jest przeprowadzany po wcześniejszym bardzo dokładnym planowaniu. Konieczne jest zdiagnozowanie pacjenta przy użyciu tomografii komputerowej oraz odpowiednich programów komputerowych. Lekarz implantolog przed zabiegiem precyzyjnie planuje rozmieszczenie implantów. Jest to niezmiernie ważne, aby podczas zabiegu nie doszło do uszkodzenia ważnych struktur w obrębie twarzoczaszki, jak na przykład nerwów.
Zwykle wszczepienie pojedynczego implantu zęba trwa około 15 minut. Jeśli tylko jest to możliwe, to do wykonania zabiegu używamy szablonów chirurgicznych, które pozwalają nam z niezwykłą precyzją osadzić implanty w kości. Dzięki takiemu postępowaniu unikamy problemów w przyszłości, a także zapewniamy najlepsze możliwe efekty leczenia.
Bardzo docenianym przez naszych pacjentów udogodnieniem jest możliwość opuszczenia kliniki z pracą tymczasową, która od razu po zabiegu uzupełnia brakujący ząb. Uzupełnienia tymczasowe są stosowane w celu wyeliminowania dyskomfortu związanego z brakami w uzębieniu. Stosuje się je szczególnie w strefie estetycznej.
Zabieg w narkozie rozwiązaniem na trudne sytuacje
W przypadku osób z dentofobią, odruchem wymiotnym lub schorzeniami ogólnymi zalecamy wykonanie zabiegu implantologicznego w narkozie, co zapewni nie tylko wygodę, ale także bezpieczeństwo dzięki monitorowaniu funkcji życiowych w trakcie zabiegu.
Odbudowa uzębienia na implantach zębowych a zanik kości
Jeśli lekarz poinformował Cię, że nie posiadasz wystarczającej ilości kości do implantacji i zabieg nie jest możliwy, nie rezygnuj od razu. Warto zasięgnąć opinii w innej placówce u innego lekarza, ponieważ dziś praktycznie każdy przypadek braku kości można skutecznie zrekonstruować. Choć takie rozwiązanie wydłuża czas leczenia i zwiększa koszty, pozwala uniknąć dożywotniego stosowania protez ruchomych.
Po wszczepieniu implantów musimy zaczekać od 2 do 4 miesięcy na integrację implantu z kością. Po tym czasie odsłaniamy implanty, wykonujemy ewentualną poprawę jakości dziąsła i jesteś gotowy do tego, na co czekasz, czyli założenia nowych zębów.
Etap protetyczny
Na tym etapie opiekę nad pacjentem przejmuje lekarz protetyk, który wykona docelowe mosty na implantach. W tym celu zeskanuje Twoje uzębienie, a następnie dopasuje kolor, kształt, wielkość i długość nowych zębów do kształtu twarzy. Każda z 2-3 wizyt, które odbywają się w ramach tego procesu jest niezwykle istotna dla osiągnięcia zadowalających obie strony efektów i tym samym pełnego sukcesu leczenia.
Chciałbym też zwrócić uwagę na jeden bardzo ważny szczegół dotyczący wykonywania zębów za pomocą korony lub mostów na implantach.
Wyróżniamy 2 rodzaje takich prac: korona porcelanowa cementowana oraz przykręcana.
My od ponad 15 lat wykonujemy wyłącznie korony protetyczne przykręcane!
Dlaczego? Jakie są zalety zębów przykręcanych w stosunku do cementowanych?
Prof. Linkevicius, a także wielu innych badaczy przeprowadzili szereg badań na temat, w jaki sposób cement, którym mocuje się koronę do łącznika wpływa na tkanki miękkie wokół implantów.
Badania jasno pokazały, że cement ten może być niebezpieczny, jeżeli podczas cementowania przedostanie się poddziąsłowo do tkanek miękkich. Coś takiego, w przypadku zębów cementowanych, zdarza się dosyć często, ponieważ podczas cementowania lekarz nie ma pełnej kontroli wzrokowej nad ewentualnym nadmiarem cementu. Taki cement przedostaje się pod dziąsło i finalnie prowadzi do stanu zapalnego wokół implantu, co z kolei prowadzi do utraty kości, a następnie utraty implantu.
Zastosowanie zębów przykręcanych eliminuje konieczność użycia cementu. Jest to więc pierwszy czynnik ryzyka, który możemy wyeliminować stosując odpowiednią metodę wykonania zębów na implantach.
Kolejna zaleta zębów przykręcanych to możliwość szybkiego odkręcenia, jeśli dojdzie do złamania zęba, np. z powodu nagryzienia czegoś twardego. W takiej sytuacji zawsze możemy go zdemontować w gabinecie, odesłać do laboratorium protetycznego i technik protetyczny go naprawi. W przypadku zęba cementowanego musimy go zniszczyć i wykonać nowy ząb. Jest to dużo trudniejsze technicznie i znacznie droższe.
Zęby przykręcane dają nam również możliwość korekty już po oddaniu. Wyobraź sobie, że wykonujemy Ci przedniego siekacza. Przechodzimy serię przymiarek, Ty akceptujesz kolor, my go akceptujemy i idziesz zadowolony do domu. Jednak po wyjściu z gabinetu, zaczynasz się przyglądać sobie w różnych warunkach i zauważasz, że odcień nowego zęba jednak trochę odbiega od ideału. Takie sytuacje bardzo rzadko, ale się zdarzają. W przypadku zęba przykręcanego odkręcamy go, korygujemy kolor w laboratorium i zakładamy na nowo. Gdyby to był ząb cementowany musielibyśmy go zniszczyć w celu usunięcia i zacząć pracę na nowo.
Następną zaletą prac przykręcanych jest możliwość ich demontażu w celach serwisowych. Czasami musimy zdemontować ząb, aby mieć idealne dojście do samego implantu, czyli tytanowej śrubki znajdującej się w kości. Powodem może być infekcja wokół implantu, dostanie się pod dziąsło jakiegoś ciała obcego itd. Jeśli możemy odkręcić zęba, wtedy wyleczenie takiego problemu jest zwykle proste. Jeśli nie możemy tego zrobić, wówczas nawet diagnoza jest ciężka, nie mówiąc już o samym leczeniu.
Ostatnia rzecz, która przemawia za pracami przykręcanymi to możliwość modyfikacji zębów. W przypadku prac przykręcanych mamy do czynienia z systemem przypominającym klocki lego. Na początku wszczepiamy Ci np. 1 implant, ale z czasem pojawiają się kolejne braki zębowe i finalnie po dołożeniu dodatkowych 3 implantów możemy Ci zamontować na nich nawet pełny łuk zębowy. W przypadku prac cementowanych konieczne byłoby ich cięcie w ustach i trudne usuwanie, aby móc zamontować coś nowego. Brzmi tak samo źle jak wygląda w praktyce.
Mam nadzieję, że udało mi się jasno wytłumaczyć dlaczego przykręcane uzupełnienia są lepsze od cementowanych. Pamiętaj o tym decydując się na wybór metody leczenia implantologicznego!
Zobacz jak moi pacjenci oceniają leczenie implantoprotetyczne
Kliknij przycisk ze strzałką w prawo, aby przewinąć widok i zobaczyć inne opinie lub ze strzałką w lewą stronę, aby wyświetlić poprzednie recenzjePrzewijaj ekran palcem w prawą stronę, aby zmienić widok i zobaczyć inne opinie lub w lewą stronę, aby wyświetlić poprzednie recenzje.
Trafiłem do Pana doktora w zeszłym roku z wielkim, że tak powiem “bałaganem” w buzi. Odkąd pamiętam sama myśl na temat dentysty mnie przerażała, dlatego też zaniedbałem swój uśmiech do tego stopnia, że zęby nadawały się tylko do usunięcia. Wtedy znalazłem Pana doktora, który urzekł mnie swoimi filmami w internecie. Umówiłem się na konsultację. I to był strzał w 10! Konsultacja, zabieg usunięcia i wszczepienia implantów, a po 24 godzinach oddanie pracy tymczasowej, która jest już bardzo komfortowa i estetyczna. Jak wygoiły się implanty, lekarze w Dentim Clinic wykonali mi ostateczny most na implantach all-on-4.
Bardzo dziękuje!
Adam
Trafiłam do gabinetu Doktora Fąferko z polecenia znajomego. Jak dla większości osób posiadających problemy jamy ustnej wizyty dentystyczne nie należą do tych wyczekiwanych, jednak tym razem było inaczej. Już po pierwszej rozmowie/konsultacji byłam przekonana, że to właśnie tu chcę poddać się zabiegowi. Wszystko było rzetelnie wytłumaczone, wszelkie wątpliwości i lęki rozwiane, terminy w miarę możliwości dopasowane do naszych odwiedzin w Polsce. Zabieg przebiegł bardzo sprawnie bez żadnych komplikacji, podczas całego cyklu leczenia była ze mną w stałym kontakcie opiekunka pacjenta (Pani Doroto dziękuję za wszystko). Dziękuję również Pani doktor Przybyła- Cichoń za cierpliwość oraz wielki wkład w to, aby nasz nowy uśmiech był jak najbardziej naturalny.
Freda
Cennik: ile kosztuje most protetyczny na implantach?
Most: 3 zęby na 2-óch implantach
Most: 5 zębów na 3-ech implantach
Koszt
Dodatkowe informacje
- Jeśli brakuje Ci trzech zębów, możesz ten brak odbudować za pomocą mostu na dwóch implantach
- W zależności od ilości zębów, które należy uzupełnić, dobierana jest odpowiednia ilość implantów i koron. Cena wtedy ulega zmianie.
Dlaczego warto wybrać nasz gabinet?
Poznaj 6 powodów.
Gwarancja
Decydując się na inwestycję związaną z leczeniem, oczekujesz pewności, że efekty jakie ono przyniesie będą trwałe. Nie możemy obiecać, że Twój organizm przez lata użytkowania pracy na implantach nie odrzuci ich z powodów ogólnozdrowotnych. Gwarantujemy jednak, że jeśli dojdzie (z przyczyn niezależnych od Ciebie) do mechanicznych uszkodzeń lub sytuacji, w której implant nie zintegruje się z kością w pierwszym etapie leczenia, wszystkie procedury kliniczne zostaną przeprowadzone bezpłatnie.
Do leczenia używamy wyłącznie najlepszej jakości implantów od renomowanych producentów. Każdy z użytych komponentów jest objęty dożywotnią gwarancją producenta.
Leczenie bez bólu i w narkozie
Naszym priorytetem jest bezpieczeństwo i komfort pacjenta. Dlatego tak zorganizowaliśmy zaplecze dostępnych rozwiązań, aby móc zaoferować pacjentom szerokie spektrum możliwości zapewniających pełen komfort wizyt i w pełni bezbolesne zabiegi.
Znieczulenia komputerowe, zabiegi z użyciem gazu rozweselającego lub pod narkozą są kompleksową odpowiedzią na różnorodne potrzeby pacjentów, dopasowane do ich indywidualnych preferencji.
Doświadczenie
Najnowocześniejsze sprzęty, wszelkiego rodzaju udogodnienia dla pacjentów, jakość używanych materiałów, rodzaje implantów, standard obsługi czy piękne i przyjazne wnętrza kliniki są oczywiście istotne. Jednak najważniejszym czynnikiem determinującym sukces leczenia jest doświadczenie lekarzy i całego zespołu, który je prowadzi i wykonuje.
Lekarz, któremu powierzasz swoje zdrowie i uśmiech, powinien być mistrzem w swojej dziedzinie oraz pasjonatem specjalizacji, której poświęcił swoje życie zawodowe.
Osobiście uważam, że sukces leczenia jest sumą szczegółów. To właśnie od drobnych niuansów, wiedzy i kompetencji zdobywanych podczas setek godzin szkoleń i zastosowaniu umiejętności w praktyce, mierzonej tysiącami godzin zabiegów, finalnie zależy efekt leczenia.
Jednocześnie dzięki takiemu zaangażowaniu z naszej strony, Ty możesz czuć się w pełni bezpiecznie.
Diagnostyka i system planowania
Rzetelnie przeprowadzona diagnostyka dostarcza istotne informacje o kondycji zdrowotnej pacjenta, warunkach klinicznych oraz stanie zębów i jamy ustnej. Dlatego standardowo oprócz wykonujemy tomografię komputerową, serię zdjęć fotograficznych wraz z analizą usmiechu oraz analizę zwarcia i ocenę stawów. Celem tak prowadzonej diagnostyki jest zaplanowanie leczenia tak, aby mogło odbywać się w całkowicie kontrolowany przez lekarza i bezpieczny dla pacjenta oraz przewidywalny dla nich obu sposób.
Uważamy, że obowiązkiem każdego lekarza jest holistyczne podejście do problemów pacjenta i że każdy z nich zasługuje na to, aby zostały one w kompleksowy sposób rozwiązane. Wszystko po to, aby każdy pacjent mógł czerpać radość z pięknego uśmiechu i zdrowia jamy ustnej oraz satysfakcję z uzyskanych w wyniku leczenia efektów, które są trwałe.
Leczenie pacjentów z dentofobią
Corocznie przyjmujemy kilkudziesięciu pacjentów borykających się z problemem dentofobii. Na bazie zgromadzonego przez lata doświadczenia wypracowaliśmy skuteczny model opieki nad takimi pacjentami i specjalny protokół postępowania, aby nie tylko przywrócić im zdrowie jamy ustnej, ale pomóc uporać się z tą chorobą.
Zadbaliśmy o to, aby wyposażyć klinikę w rozwiązania i szereg udogodnień, które pomagają pacjentom oswoić strach i stres. Dla ich komfortu oferujemy także zabiegi w narkozie pod opieką zespołu anestezjologicznego. Ponadto do dyspozycji pacjentów jest indywidualny Opiekun, którego zadaniem jest wspierać Pacjenta, również mentalnie, na każdym etapie.
Wszystko to jest śmiałą odpowiedzią na misję związaną z akcją “Stop dentofobii”, której jestem inicjatorem i pomysłodawcą.
Opiekun pacjenta
Do dyspozycji pacjentów oddaliśmy dedykowanego każdemu z nich Opiekuna, który towarzyszy na każdym etapie podróży do zdrowia jamy ustnej i nowego uśmiechu. To Wasz osobisty przewodnik, który po rozmowie o Waszych potrzebach i oczekiwaniach przedstawi dostępne rozwiązania i możliwości leczenia, odpowie na wszystkie pytania, pomoże wypełnić stosowną dokumentację i dopełnić wszelkich formalności, abyście mogli skupić się na leczeniu. Zadba o prawidłowy przepływ informacji w multidyscyplinarnym zespole lekarzy. Zajmie się również koordynacją całego procesu leczenia czuwając nad sprawnym i planowym jego przebiegiem. Będzie informował na bieżąco o kolejnych etapach leczenia, przypominał o wizytach czy stosownych do okoliczności zaleceniach oraz celebrował z Tobą każdy sukces związany z leczeniem. To standard, którego sami byśmy oczekiwali i jakość, która spotyka się z wdzięcznością i zachwytem naszych pacjentów.
Obejrzyj filmy
Most protetyczny czy odbudowa na implancie – co wybrać?
Z tego nagrania dowiesz się jakimi kryteriami kierować się przy wyborze metody leczenia braków w uzębieniu oraz jakie są zalety i wady każdej z nich.
Most na implantach czy na własnych zębach – co wybrać?
Poznaj różnice pomiędzy obiema metodami odbudowy braków w uzębieniu i dokonaj świadomego wyboru sposobu leczenia!
Przeczytaj moje wpisy blogowe
Most na implantach czy osadzony na zębach własnych – co wybrać? Ekspert podpowiada!
Implant zęba czy most protetyczny – co wybrać?
Umów się na bezpłatną rozmowę z Opiekunem Pacjenta, aby dowiedzieć się więcej na temat usługi i uzyskać bardziej szczegółowe informacje o możliwościach leczenia jeszcze przed podjęciem decyzji o konsultacji z lekarzem.
Formularz bezpłatnej konsultacji telefonicznej z Opiekunem
Wypełnij formularz w celu umówienia bezpłatnej konsultacji telefonicznej z naszym Opiekunem Pacjenta.